planowanie dnia w planerze

Planer – co to jest i dlaczego warto go prowadzić?

Aktywny tryb życia wymusza na nas skrupulatne podejście do wszystkich obowiązków. Coraz trudniej zapamiętać terminy wizyt u lekarza, daty egzaminów, spotkań towarzyskich, urodzin i imienin. Dlatego tak bardzo pomocnym gadżetem jest planer. Jeśli nie wiesz jeszcze, co to jest planer – pora poznać ten specyficzny notatnik. Nazwanie go kalendarzem jest jednak zbyt dużym uproszczeniem.

Planer – co to jest?

Planer jest to rodzaj notatnika przeznaczony do przechowywania przeróżnych informacji. Może mieć pogrupowane kartki, na których informacje dotyczyć mają określonych dziedzin. Wygodne są także planery z całkiem czystymi stronami do zapełniania na wszystkie sposoby. Niektóre planery dla zachowania ciągłości i skrupulatności notatek posiadają także kalendarze, co znacznie ułatwia ustalanie terminów ważnych dla nas wydarzeń. W planerze można umieszczać treści nie tylko w formie pisanej, ale również rysunkowej, można stosować tabelki i wykresy, wklejać wydruki z Internetu. Możliwości jest naprawdę wiele i nie ograniczają nas rubryczki charakterystyczne dla książkowych kalendarzy, co jest w praktyce bardzo wygodne. Gdy wiesz już, co to jest planner – możesz spróbować zrobić go samodzielnie, z grubego zeszytu, z ładną okładką.

Jakie są rodzaje planerów?

Planery podzielić możemy ze względu na czas i rodzaj zastosowania. Do dyspozycji mamy planery tygodniowe, miesięczne czy nawet roczne. Zawsze warto przed wyborem planera zastanowić się, która opcja najbardziej nam odpowiada. Planery tygodniowe sprawdzą się w sytuacji wyjazdów służbowych lub ważnych wydarzeń towarzyskich. Planer miesięczny wykorzystać możemy na czas wakacji lub dłuższego urlopu za granicą. Planer roczny poleca się osobom, które nie wyobrażają sobie życia bez szczegółowo opracowanych programów działania. To rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią planować przyszłość z dużym wyprzedzeniem i za wszelką cenę chcą sprawować kontrolę nad swoimi marzeniami, konsekwentnie dążąc do ich realizacji.

  Masz alergię na kurz domowy? Oto co możesz zrobić!

Rodzaje planerów ze względu na przeznaczenie

Jeśli chodzi o rodzaje planerów ze względu na przeznaczenie, tutaj również znajdziemy bogatą różnorodność. Wiele planerów dostępnych w sklepach internetowych zaprojektowanych jest pod kątem określonych wydarzeń i działań, np.:

  • planery ślubne
  • planery dietetyczne
  • planery wycieczkowe
  • planery studenckie
  • planery ekonomiczne
  • planery zdrowotne
  • planery koncertowe
  • planery festiwalowe
  • planery remontowe
  • planery ciążowe

W zależności od tego, czego w danym momencie potrzebujemy, możemy z łatwością wybrać określony typ notatnika. Samodzielne jego przygotowanie w domowych warunkach z kolei pobudzi w nas ogromne pokłady kreatywności.

Planer czy planner?

Często spotykamy się z pytaniem – planer czy planner? Wszystko przez to, że wielokrotnie można spotkać się z dwoma rodzajami pisowni. Obie formy są dopuszczalne. Słowo “planner” pochodzi bowiem z języka angielskiego, a hasło “planer” jest zwyczajnie jego polskim odpowiednikiem. Nie ma tutaj właściwie większej różnicy. Czasami, gdy ktoś chce odpowiednio zaszpanować lub pokazać, że zna język obcy, mówi się “planner”. Polski odpowiednik tego słowa jest jednak o wiele przyjemniejszy w stosowaniu.

Dlaczego warto mieć planer?

Popularne planery mają wiele zalet, które można wymieniać bardzo długo. Zastanawiając się nad kupnem planera, warto zauważyć, że:

  • strony w planerach pozostawiają szerokie pole dla wyobraźni
  • skrupulatne notatki w planerach pozwalają na szybszą realizację codziennych zadań
  • dzięki planerowi nie zapomnimy o wizycie u dentysty
  • rozpiska egzaminów w czasie sesji pomoże nam szybciej uporać się z zaliczeniami
  • nie zapomnimy o urodzinach najlepszej przyjaciółki lub spotkaniu towarzyskim, które spontanicznie zaplanowaliśmy miesiąc temu
  • zanotować ważną myśl, sentencję czy cytat możemy w dowolnie wybranej chwili
  • w planerze zmieścimy listę zakupów na najbliższy czas, a także spis książek do przeczytania
  • planer ślubny pomoże nam zorganizować wesele naszych marzeń bez błędów i uchybień

Kalendarz a planer – jakie są różnice?

Kalendarze w porównaniu do planerów są dużo grubsze, chociaż trzeba przyznać, że planery roczne są w stanie dorównać im objętością. Kartki w kalendarzach narzucają pewien schemat działania, czego w planerach często nie ma i to jest ich największa siła. Rubryczki zaprojektowane na kartkach kalendarza potrafią rozpraszać i irytować. W planerach możemy zapełniać strony na wszystkie możliwe sposoby, nawet za pomocą rysunków, tabelek i ręcznych wykresów. Kalendarze w przeciwieństwie do planerów, mają często o wiele solidniejsze okładki. Jeśli chcemy zabierać planer ze sobą do pracy, warto zadbać o jego elegancki wygląd, stosując np. dodatkową, twardszą od okładki obwolutę. Dzięki temu nikt się nie zorientuje, że korzystamy jedynie z planera, a niekoniecznie z kalendarza. Zadbany wygląd gadżetów stosowanych na co dzień w dużej mierze świadczy o nas samych i o naszym podejściu do obowiązków. Warto o tym pamiętać przy wyborze planera.