Kalkulator mocy przyłączeniowej – oblicz w prosty sposób!

Kalkulator mocy przyłączeniowej

Suma mocy urządzeń elektrycznych

Wynik

Moc przyłączeniowa:

Każdy z nas korzysta z energii elektrycznej. Rosnące ceny energii budzą jednak coraz większy niepokój. Kluczowe znaczenie dla oszczędności, a jednocześnie zapewnienia sobie dostępu do odpowiedniej ilości energii, ma właściwe oszacowanie jej zużycia. Obliczenie mocy przyłączeniowej jest więc czymś, co warto zrobić, zarówno zawierając nową umowę na dostawę energii, jak i negocjując warunki z dostawcą.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest moc przyłączeniowa i jak ją obliczyć. Mówiąc najprościej, moc przyłączeniowa to parametr, który określa planowane wartości mocy, którą będziemy pobierać (lub oddawać, jak np. w przypadku domów z instalacją fotowoltaiczną) do sieci energetycznej. Moc przyłączeniowa, nazywana również często planowaną mocą czynną, to szacunkowa wartość, która określa, ile energii będziemy potrzebować, aby wszystkie urządzenia elektryczne w naszym domu działały bez zarzutu. W przypadku gdy moc przyłączeniowa jest zbyt wysoka, spotykamy się z niepotrzebnymi wydatkami na energię elektryczną. Jeśli zaś jest zbyt niska, możemy mieć do czynienia z nieprawidłowym działaniem urządzeń elektrycznych, awariami sprzętu oraz przerwami w dostawie prądu.

Jak obliczyć moc przyłączeniową?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób zawierających umowę o przyłączenie do sieci energetycznej. Przy obliczeniach należy wziąć pod uwagę moc wszystkich urządzeń elektrycznych w budynku, od ogrzewania i kuchenek, po pompy, telewizory, komputery czy lampy. Moc urządzeń jest różna, jednak każdy producent musi podać tę wartość na tabliczce znamionowej. Należy więc po prostu spisać te wartości i dodać je do siebie.

Po co więc wykorzystywać kalkulator mocy umownej? Przede wszystkim, sytuacje, w których wszystkie sprzęty elektryczne pracują z pełną mocą jednocześnie, rzadko się zdarzają. Kalkulator mocy może pomóc wziąć pod uwagę współczynnik jednoczesności bez konieczności dokonywania skomplikowanych obliczeń.

Kalkulator mocy umownej – na co zwrócić uwagę?

Kalkulator mocy przyłączeniowej prądu to rozwiązanie, które może nam pomóc. W sieci istnieje wiele kalkulatorów mocy przyłączeniowej online. Wybór zależy od naszych potrzeb. W przypadku domów jednorodzinnych najlepiej sprawdzi się proste narzędzie, wymagające jedynie podania sumy mocy urządzeń elektrycznych. W przypadku domów wielorodzinnych warto wybrać narzędzie, które pozwala na podanie ilości mieszkań czy powierzchni części wspólnych.

Kalkulator mocy elektrycznej potrzebnej na co dzień

Kalkulator mocy elektrycznej to narzędzie, które warto wykorzystać, nawiązując umowę z dostawcą prądu lub zmieniając jej warunki. Przyda się również osobom wykonującym audyt energetyczny oraz tym, które chcą starać się o ulgę termoizolacyjną 2021.