Remont jest kluczową częścią gruntownych zmian w mieszkaniu. Może zupełnie odmienić wygląd, a nawet funkcjonalność pomieszczeń. Zanim obiekt zostanie oddany do użytku, warto go jednak posprzątać. Sprawdź, jak powinno wyglądać sprzątanie po remoncie.
Sprzątanie mieszkania po remoncie, krok po kroku
Najważniejszym krokiem jest pozbycie się wszystkich resztek budowlanych, zwłaszcza tych niebezpiecznych. Uprzątnąć należy m.in. gwoździe lub drewniane okruchy, ale też pozostałe fragmenty materiałów budowlanych. Należy zwrócić uwagę na to, czy w mieszkaniu nie zostały np. zbędne elementy, które będą utrudniać lub uniemożliwiać pełne korzystanie z pomieszczeń.
Następnie należy starannie odkurzyć wszystkie powierzchnie. Remont zawsze generuje potężną ilość kurzu i pyłów, które nie są najlepsze dla naszego zdrowia. Wyczyszczenie i odkurzenie wszystkich powierzchni zniweluje problem. Nie można też zapominać o trudno dostępnych miejscach. Usunąć mikroskopijne cząstki z powietrza pomoże np. odkurzacz z filtrem HEPA. Należy też dokładnie umyć każdą strefę pomieszczenia. Przydadzą się do tego dobrej jakości detergenty – koniecznie dedykowane do danego materiału. Dzięki nim unikniesz uszkodzenia niektórych elementów. Zadbaj o umycie kluczowych części mieszkania – lamp, grzejników, okien, podłóg i ścian.
Jak wygląda sprzątanie po remoncie?
Podczas remontu zanieczyścić się może wiele elementów domu, m.in. system wentylacyjny. Aby zapewnić sobie czyste powietrze w świeżo wyremontowanym mieszkaniu, warto dbać o regularną konserwację. Dobrze jest również systematycznie czyścić filtr wentylacyjny. Dzięki temu będzie można zaczerpnąć oddech i cieszyć się nową, wyremontowaną przestrzenią.
Po remoncie należy doprowadzić do ładu szyby i podłogi. Na szybach często zbiera się kurz i inne zabrudzenia – tym bardziej po pracach remontowych. Aby je wyczyścić, warto skorzystać ze specjalistycznych środków do czyszczenia szkła. Nie można pomijać ram okien – tam również osiada sporo brudu. Usuń ślady kleju i farby z podłogi. Możesz to zrobić, dobierając odpowiednią metodę czyszczenia podłóg z konkretnego materiału. Staraj się jednak podejść do niej ostrożnie i delikatnie. Jeśli nie potrafisz zmyć zanieczyszczeń, może ci pomóc firma sprzątająca. Zanim taką zatrudnisz, poczytaj opinie o firmie m.in. na GoWork.pl.
Kluczowe aspekty sprzątania po remoncie
Przed rozpoczęciem użytkowania wnętrz po remoncie należy przeprowadzić szczegółową kontrolę mieszkania. Trzeba sprawdzić, czy prace remontowe zostały przeprowadzone według założonego planu. Przyjrzyj się detalom, np. ewentualnym uszkodzeniom, nierównej podłodze lub ścianie, szczelinom i innym elementom. W razie usterek należy je poprawić. Czasem trzeba będzie pomalować pęknięcie na ścianie. Innym razem wymienić jakiś uszkodzony element. Dzięki poprawkom mieszkanie będzie prezentować się świetnie, a domownicy dobrze się w nim poczują.
Zanim się wprowadzisz, musisz mieć pewność, że środki czystości zostały dokładnie usunięte. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu. Sprawdź też, czy wszystkie instalacje zostały prawidłowo zabezpieczone. Upewnij się, że spełniają wszystkie obowiązujące normy.
Sprzątanie po remoncie to ważny etap, który bezpośrednio wpływa na efekt zmian w mieszkaniu. Jeśli sprzątanie zostanie starannie i kompleksowo przeprowadzone, domownicy na pewno poczują się komfortowo i bezpiecznie.