skrzynka elektryczna

Wymiana instalacji elektrycznej – kiedy trzeba to zrobić? Koszt wymiany i zakres prac

Każda instalacja elektryczna wykonana w odpowiedni sposób zgodnie z wymaganymi standardami powinna działać bez zarzutów. Natomiast, jeśli pojawiły się jakiekolwiek usterki konieczne jest niezwłoczne wezwanie fachowca, który ustali jaka jest ich przyczyna. Oczywiste jest, że z prądem nie ma żartów i nie można bagatelizować żadnego problemu, ponieważ najprawdopodobniej dojdzie do dużego nieszczęścia. Jeśli nasza instalacja nie działa tak jak należy to konieczna będzie jej naprawa lub wymiana w całym mieszkaniu.

Modernizacja instalacji elektrycznej – kiedy trzeba ją zrobić?

Niestety przewodów, którymi płynie prąd elektryczny nie widać gołym okiem, ponieważ prowadzone są one pod tynkiem. W sytuacji, gdy dzieje się coś złego jest to dla nas bardzo duże zagrożenie, dlatego też żadnego sygnału nie można bagatelizować. Jeśli pojawił się jakikolwiek problem z instalacją elektryczną to jest to znak, że instalacja jest obciążona i wymagana jest wizyta fachowca, który dokona jej przeglądu. Kiedy wymiana instalacji elektrycznej jest konieczna?

 • gdy mamy problemy z dostawą prądu chociażby przez chwilę. Można zorientować się, czy jest to chwilowy brak dostępu prądu, który występuje również u sąsiadów czy problem dotyczy wyłącznie naszego mieszkania. Konieczne jest wezwanie elektryka, w celu ustalenia źródła problemu
 • w sytuacji, gdy kupujemy nowy sprzęt AGD lub RTV i okazuje się, że nie możemy korzystać z nich jednocześnie. W takiej sytuacji konieczna jest modernizacja instalacji
 • jeśli zauważymy, że z gniazdka elektrycznego dymi lub coś skwierczy w środku to konieczne jest wezwanie pogotowia elektrycznego

Wszystkie wyżej wymienione usterki najczęściej pojawiają się w starych budynkach i w skrzynkach, w których instalacja elektryczna nie była modernizowana od kilkudziesięciu lat. Oczywiste jest, że dawniej zapotrzebowanie na prąd było dużo mniejsze niż obecnie. Ludzie nie posiadali aż tyle urządzeń elektrycznych w postaci, lampek, urządzeń AGD oraz innej elektroniki. Wykorzystując wszystkie nowoczesne technologie sprawiamy, że zaczynamy mieć problemy z utrzymaniem ciągłości przesyłu. Drugim, niemniej ważnym problemem są komponenty, z których kiedyś wykonywano instalacje elektryczne. Bardzo często zdarza się, że powodują one obecnie zwarcia i uszkadzają domowe urządzenia elektryczne. Co gorsze jest to dla nas bardzo duże zagrożenie życia. Jeśli więc wprowadzamy się do mieszkania w starym budynku, który ma już około 50 lat tym konieczne jest ustalenie, czy instalacja została wymieniona, a jeśli nie to należy to zrobić.

  Wymiana pokrycia dachowego - czy trzeba ją zgłaszać, żeby była zgodna z prawem?

Oczywiście problem z instalacją elektryczną nie pojawia się tylko i wyłącznie w starych budynkach, ponieważ w sytuacji, gdy została wadliwie wykonana, może pojawić się również w nowych obiektach. Jeśli pojawiają się takie problemy jak przybicie prądowe, wywala korki lub lodówka się spaliła to konieczne jest wezwanie elektryka, który zrobi przegląd naszej instalacji elektrycznej.

Wymiana elektryki w mieszkaniu na własną rękę jest absolutnie zakazane, zwłaszcza jeśli nie posiadamy w tym temacie żadnego doświadczenia, ponieważ najprawdopodobniej doprowadzimy do nieszczęścia. Jeśli posiadamy jakikolwiek problem z prądem konieczne jest natychmiastowe wezwanie specjalisty.

Wymiana instalacji elektrycznej – jak wyglądają prace?

Jeśli chodzi o wymianę instalacji elektrycznej, niezależnie od tego czy wykonujemy ją w domu czy w mieszkaniu to podstawowym krokiem, zanim przystąpimy do prac jest wyłączenie prądu i należy zrobić to wyłącznikiem głównym. Drugim krokiem jest odpowiednie przygotowanie do wykonywania brudnych prac, czyli zabezpieczenie mebli, łóżek i innych przedmiotów. Konieczne jest również zabezpieczenie zwierząt domowych.

Jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się rozdzielnia z korkami topikowymi to musimy liczyć się z tym, czy będziemy zmuszeni ją wymienić. Wymiana instalacji elektrycznej najczęściej dotyczy wymiany części lub całości okablowania. W takiej sytuacji możemy nanieść poprawki w postaci nowych gniazdek lub położenie kabli w innym miejscu.

Bardzo często zdarza się, że w starym mieszkaniu lub domu znajdują się przewody aluminiowe, które niestety konieczne będzie wymienienie. Obecnie absolutnie nie wykonuje się instalacji aluminiowej, ponieważ to właśnie ona najczęściej jest powodem pożarów i awarii. Modernizacji instalacji elektrycznej nie należy wykonywać na własną rękę, lecz powierzyć to elektrykowi, który zna się na swojej pracy. Takie prace zazwyczaj trwają od 5 do 10 dni. Jeśli na przykład dom jednorodzinny jest bardzo duży i ma powierzchnię powyżej 150 m² to prace mogą przedłużyć się aż do 14 dni.

elektryk przy skrzynce elektrycznej

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku – jak wygląda?

Oczywiste jest, że każde prace elektryczne wymagają kucia ścian. Przed rozpoczęciem prac należy ustalić, w którym miejscu w ścianach przeprowadzone są dotychczasowe przewody elektryczne. Niestety bardzo często zdarza się, że jeśli mieszkamy w bloku przykładowo z lat osiemdziesiątych to na planach mieszkania nie widnieją informacje dotyczące położenia instalacji elektrycznej. Konieczne jest w tym przypadku sprawdzenie przez elektryka ścian jeszcze przed rozpoczęciem kłucia. Można udać się również do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty i poprosić o projekt mieszkania z naniesioną instalacją elektryczną oraz wykonać jego kopię. Sposób ten sprawdzi się pod warunkiem, że w ciągu kilku lat nie nastąpiła eksploatacja i wymiana instalacji.

  Rodzaj ogrzewania w domu jednorodzinnym - jakie są?

Elektryka w mieszkaniu najczęściej złożona jest z kilku podstawowych elementów, do których zalicza się przewody elektryczne, gniazdka oraz punkty oświetleniowe. Projekt instalacji składa się z przewodów, do których przyłączonych jest 20 punktów oświetleniowych i 10 gniazdek. W takim przypadku moc zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych nie powinna być większa niż 3,5 kw.

Koszt wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu 30 m²

Mieszkanie o powierzchni 30 m² jest to najczęściej kawalerka lub mieszkanie jednopokojowe. Zazwyczaj, zależnie od lokalizacji wymiana instalacji elektrycznej to koszt 2500 zł do 3500 zł. Jeśli nie ma konieczności kładzenia nowych przewodów to może wynieść nas ona około 2000 zł.

Koszt wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu 40 m²

instalacja elektryczna w mieszkaniu cena może być różna, wszystko zależy od tego w jakiej lokalizacji znajduje się mieszkanie oraz jakie prace będą konieczne. Jest to mieszkanie nieco większe niż kawalerka także istnieje konieczność zainstalowania większej ilości punktów. Jeśli chodzi o koszt wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu 40 m² to wyniesie nas ona wraz ze skrzynką około 4500 zł.

Koszt wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu o 50 m²

Mieszkanie, które ma 50 m² jest to zazwyczaj dwu lub trzypokojowe lokum. Jeśli chodzi o koszty instalacji elektrycznej w mieszkaniu 50 m² to zazwyczaj jest to kwota od 4000 zł w górę. Wszystko zależy od tego, jakie prace będzie musiał wykonać elektryk, ponieważ jeśli są one dość skomplikowane to wymiana instalacji elektrycznej koszt wyniesie nawet kilkanaście tysięcy zł. Na cenę instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku, które posiada kilka pokoi składają się:

 • gniazdko elektryczne– po 3 w każdym pomieszczeniu
 • kucie ścian
 • usunięcie starej instalacji
 • robocizna– około 70 zł za jeden punkt plus materiał
 • wymiana instalacji elektrycznej
 • przerobienie instalacji z jedno fazowej na trzy fazową, czyli wykonanie dodatkowych bruzd w ścianach

Biorąc pod uwagę wszystkie te prace, które należy przeprowadzić w związku z wymianą instalacji elektrycznej w tak dużym mieszkaniu cena waha się zazwyczaj od 5000 do 8000 zł.

instalacja elektryczna

Czy trzeba mieć pozwolenie na wymianę instalacji elektrycznej w bloku?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że modernizacja jest to ingerencja elektryczna. W świetle przepisów traktowana jest jako rozbudowa, remont, przebudowa. Na szczęście, tego typu prace nie zgłasza się do urzędu lub spółdzielni oraz nie wymagają pozwolenia. Wszystkie przeróbki instalacji elektrycznej, które chcemy przeprowadzić traktowane są jako remont lub przebudowę, nie ma więc konieczności wizyty w urzędzie.

  Projekty domów z garażem od MURATORA

Wyjątkiem jest modernizacja budynku na obszarze, który znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków a w takim przypadku modernizacja obiektu wymaga uzyskania pozwolenia, a wszystkie prace, które chcemy wykonać muszą zostać zgłoszone. Konieczne jest również ustalenie takich prac z konserwatorem zabytków.

Koszt wymiany instalacji elektrycznej – jaka może być jej cena?

Wymiana instalacji elektrycznej koszt zależny jest od lokalizacji oraz od zakresu prac, które zostaną przeprowadzone. Oczywiste jest, że im większe mieszkanie tym koszt będzie wyższy. Jeśli więc chcemy położyć nowe okablowanie w całym mieszkaniu to najprawdopodobniej będziemy musieli przeznaczyć na to kilka tysięcy zł. Jeśli chodzi o dom jednorodzinny to cena wyniesie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy zł.

Ponieważ wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu nie należy do najtańszych, można zabezpieczyć się przed dodatkowymi, nieznanymi kosztami prosząc wykonawcę o stworzenie kosztorysu. Instalacja elektryczna w mieszkaniu cena przykładowych stawek:

 • montaż punktu oświetleniowego – około 60 zł
 • montaż rozdzielni – około 250 zł
 • montaż przewodów – około 15 zł za metr bieżący
 • montaż przewodów skucie – około 30 zł za metr bieżący
 • instalacja gniazdka elektrycznego – 25 zł
 • instalacja włącznika – około 15 zł
 • instalacja gniazda komputerowego lub telewizyjnego – około 25 zł

Jeśli chodzi o koszty związane z wykonaniem usługi to najlepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsze ustalenie stawki za wykonanie tej pracy z fachowcem. Pozwoli nam to z góry ustalić cenę, która nie zaskoczy nas w trakcie prac.

Odpowiednio wykonana instalacja elektryczna zarówno w mieszkaniu jak i w domu jednorodzinnym sprawia, że możemy czuć się bezpieczni. Warto jest więc zainwestować w wymianę elektryki, ponieważ żadnego problemu nie należy bagatelizować, choćby chodziło o spaloną, starą lokówkę. Jest to dla nas sygnał, że z naszym prądem dzieje się coś niedobrego i konieczne jest wezwanie elektryka. Bardzo często zdarza się, że nie zauważamy zagrożenia gołym okiem i uważamy, że to nic poważnego. Jest to naprawdę bardzo duży błąd, który może kosztować nas nawet życie.