farma słoneczna

Farmy słoneczne – nowy sposób na zarabianie

Instalacje fotowoltaiczne to niewątpliwie przyszłość. Pozwalają one na pozyskiwanie prądu z odnawialnych źródeł energii, co nie tylko wpływa na obniżenie kosztów gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, ale również jest ekologiczne. W tym artykule skupimy się na konkretnym rodzaju tego typu inwestycji, którymi są farmy słoneczne. Podpowiemy, jak na nich zarabiać. Zachęcamy do lektury.

Czym są farmy słoneczne?

Farmami słonecznymi nazywane są farmy fotowoltaiczne, które od niedawna pojawiają się w Polsce. To specjalnie wydzielone obszary, na których znajdują się łańcuchy paneli słonecznych wraz z instalacjami inwerterów solarnych. Ich zadaniem jest przetwarzanie energii słonecznej w elektryczną, a następnie przesyłanie jej do ogólnej sieci energetycznej. Najczęściej mają moc od 0,5 do nawet kilkuset megawatów (MW). Rola farm słonecznych polega na zasilaniu w energię większych obszarów takich jak m.in. gminy, powiaty czy nawet regiony. Ze względu na fakt, że czerpią energię ze słońca, działają wyłącznie za dnia, w związku z czym wymagają magazynowania wyprodukowanej energii elektrycznej.

Jak działają farmy fotowoltaiczne?

Farmy fotowoltaiczne są stworzone z paneli słonecznych ustawionych na specjalnych konstrukcjach i podłączonych ze sobą równolegle i szeregowo. W każdym z modułów znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, wykonane z półprzewodnikowego materiału, w których zachodzi zjawisko fotoelektryczne. Za sprawą fotonów światła słonecznego, dochodzi do wzbudzenia ruchu elektronów w ogniwach, co kolejno prowadzi do wytworzenia napięcia elektrycznego. Moduły PV wytwarzają prąd stały, który po zmianie w prąd zmienny w falowniku, trafia do sieci energetycznej. 

Wartym podkreślenia jest fakt, iż elektrownia słoneczna przy pełnym słońcu, ma określoną moc wytwarzania energii elektrycznej. Jest ona bowiem uzależniona od liczby zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, jak i również mocy nominalnej pojedynczego modułu PV. Mówiąc w dużym uproszczeniu – na moc farmy fotowoltaicznej składa się zsumowana moc wszystkich, tworzących ją paneli słonecznych. Im jest ich więcej, tym większą moc generuje farma.   

Czy budowanie farmy słonecznej jest opłacalne?

Jeszcze 10 lat temu niewiele osób w naszym kraju interesowało się farmami fotowoltaicznymi. Obecnie uległo to zmianie i coraz więcej inwestorów podejmuje decyzję o staniu się ich posiadaczami. Koszty, jakie trzeba ponieść, aby stworzyć elektrownię słoneczną, wynoszą około 3 mln złotych za 1 MW. Szacowana stopa zwrotu z inwestycji to około 7-9 lat.

Co istotne, w ramach programów unijnych, możliwe jest otrzymanie nawet 85% dofinansowania na budowę farmy fotowoltaicznej do produkcji energii słonecznej, przeznaczonej na spełnianie potrzeb operatorów energetycznych czy prywatnych firm energetycznych.

Koszty kwalifikowane czyli te, które podlegają refundacji z funduszy unijnych w przypadku projektów farm fotowoltaicznych, są następujące:

  •         Zakup gruntu w celu budowy elektrowni słonecznej,
  •         Dokumentacja projektowa, która zawiera projekt elektrowni oraz warunki zabudowy,
  •         Moduły fotowoltaiczne, inwertery i cały osprzęt niezbędny do zbudowania farmy słonecznej,
  •         Instalacja i montaż.

Warto wiedzieć, że wsparcie unijne nie jest przeznaczone jedynie dla firm, samorządów terytorialnych czy operatorów energetycznych. Mogą o nie ubiegać się także prywatni inwestorzy.

Na czym polega sprzedaż prądu z farmy fotowoltaicznej?

Jeżeli chodzi o sprzedaż energii elektrycznej z farm słonecznych, to jest ona możliwa m.in. poprzez aukcje OZE, czyli na rynku hurtowym. Inwestorzy, którzy dysponują farmami fotowoltaicznymi, mają szansę bezpośredniego zgłaszania się i składania swoich ofert sprzedaży. W sytuacji, gdy dojdzie do zatwierdzenia oferty, podpisywana jest umowa i kontraktowana energia. Prąd wytwarzany przez elektrownie słoneczne, może być sprzedawany w sposób bezpośredni zarówno samorządom terytorialnym, jak i operatorom energetycznym czy prywatnym firmom.

Obecnie na rynku swoją działalność prowadzą przedsiębiorstwa, które oferują usługi pośrednictwa. Na czym polegają? Na zawieraniu umowy z inwestorem, który produkuje energię elektryczną i proponowaniu mu pewnej ceny za odsprzedaż energii lub za pośredniczenie w jej sprzedaży. Podjęcie takiej współpracy daje dużo większe pole do popisu. Bowiem energia produkowana przez farmę fotowoltaiczną danego inwestora, może trafić w ten sposób na europejskie giełdy energii czy Polską Towarową Giełdę Energii (TGE).

Jak stworzyć farmę słoneczną?

Żeby móc stworzyć farmę słoneczną, przede wszystkim konieczne jest dysponowanie gruntem, na którym będzie się ona znajdowała. Warto także zrobić rozeznanie i zweryfikować, czy np. w danej gminie przewidziane są dofinansowania na tego typu inwestycje. Powinno się również wynająć fachowców, którzy wiedzą, jak powinna być wykonana farma słoneczna. Elektro Control to firma, która trudni się tego typu realizacjami. Tworzą ją prawdziwi fachowcy w branży, a decydując się na współpracę z nimi można być pewnym, że wszystko zostanie wykonane na najwyższym poziomie. Oferta firmy dostępna jest pod adresem instalacjefotowoltaiczne.com. Zachęcamy do zapoznania się z nią.