przycinanie drzewka bonsai

Cięcie drzewek bonsai – jak i kiedy to robić? Praktyczny poradnik

Drzewka bonsai hodują ludzie, którzy cechują się ogromną miłością do roślin. Drzewka te wywodzą się z Azji, kraju, który słynie z tego typu roślin. Bonsai wymaga szczególnej pielęgnacji oraz ogromnej cierpliwości. Ich egzotyczna uprawa sprawia, że ludzie je hodujący szkolą swoją wytrwałość, zwłaszcza jeśli chcą utrzymać takie drzewko w dobrej kondycji.

Dlaczego trzeba przycinać fikusa bonsai?

Przycinanie fikusa bonsai nie jest trudnym zabiegiem, jednak koniecznym, jeśli chcemy cieszyć się zdrowym drzewem. Tak naprawdę to zabieg ten nie różni się niczym szczególnym od cięcia innych roślin w naszym ogrodzie czy doniczkach. Podstawową różnica jest tylko to, że jeśli chodzi o przycinanie bonsai to należy pamiętać nie tylko o pędach i liściach, ale również o korzeniach.

Aby przeistoczyć drzewko musimy uzbroić się w dużo cierpliwości i wytrwałości, ponieważ może to potrwać nawet kilka lat. Uzyskanie oczekiwanego kształtu drzewka bonsai wymaga od nas wiele pracy, jednak warto jest poświęcić mu tyle czasu ile potrzebuje, by cieszyć się nim przez wiele kolejnych lat. Przycinanie fikusa bonsai nigdy się nie kończy, a według Japończyków, jego pielęgnacja i wzrost nigdy się nie kończy.

Przycinanie bonsai ma na celu nie tylko wzrost rośliny, ale także zagęszczenie jej oraz nadanie koronie oczekiwanego kształtu. Wszystkie te czynniki wpływają na konieczność wieloletniego dbania o tą roślinę.

drzewko bonsai

Fikus bonsai – co trzeba przycinać?

Aby móc formować drzewo bonsai należy odpowiednio je przycinać, jeśli chodzi o to jak przycinać bonsai to wymagają teg nie tylko liscie i pędy, ale przede wszystkim korzenie, co może być dla wielu posiadaczy tej rośliny dużym zaskoczeniem. Jeśli pominiemy je podczas cięcia to niestety będzie ona zawsze karłowatego wzrostu i nie będzie miała możliwości się rozrastać.

  Klimatyczne oświetlenie ogrodu. Wybierz girlandę świetlną LED!

Podczas pielęgnacji drzewka bonsai musimy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Jeśli przytniemy pędy i liści, a nie naruszymy korzeni, to najprawdopodobniej w przyszłym roku roślina ta będzie się nadmiernie rozrastała. Konieczne jest utrzymanie równowagi między pędami, a korzeniami, jeśli jaw jakikolwiek sposób zaburzymy to trudno nam będzie nam nad nią później zapanować.

Jak krótko przycinać korzenie, by nie uszkodzić drzewka? Przede wszystkim powinny być one większe o maksymalnie 30 % niż cała roślina na powierzchni ziemi. Jeśli zauważysz, że drzewko nie mieści się już w dotychczasowej doniczce, możesz przesadzić je do większej.

Kiedy przycinać drzewko bonsai?

Istnieje wiele gatunków drzewek bonsai, zanim więc przystąpisz do cięcia drzewka, musisz ustalić jaką z nich posiadasz. Jest to bardzo ważny czynnik, jeśli nie wiesz, kiedy należy przeprowadzić zabieg cięcia. Niektóre z gatunków bonsai, z racji tego, że przebywają w domu przez cały rok, można przycinać o każdej porze roku. Istnieją jednak odmiany, które mają do tego wyznaczony czas.

Najczęściej drzewko bonsai przycina się dwa razy do roku, jednak wszystko zależy od gatunku, na przykład;

  • Cięcie kilka razy w sezonie – cyprysy, jałowce, żywotniki
  • Cięcie raz w roku – sosny

Jak przycinać drzewko bonsai?

Jak przycinać drzewko bonsai? Polega ono na uszczykiwaniu wierzchołków palcami lub nożyczkami, które powinny być przede wszystkim czyste. Jest to odpowiednia metoda jeśli chodzi o bonsai iglaste. Każdy zabieg pielęgnacyjny związany z cięciem drzewka bonsai ma na celu uformowanie korony i na tym należy się skupić. Jak to zrobić?

Przede wszystkim należy wiedzieć, jakie gałęzie należy ciąć:

  • Rosnące do wewnątrz korony drzewka
  • Rosnące w górę
  • Rosnące w dół
  • Gałęzie zakrzywione
  • Wyrastające na jednej wysokości z pniem

Należy wszystkie pędy, zarówno młode jak i stare skrócić co najmniej o połowę, zwłaszcza te, które wybiegają poza nadany drzewu kształt. Gdy wykonamy taki zabieg możemy być pewni, że zarówno konar główny jak i boczny będą grubsze.

  Jakie są narzędzia do ogrodu?

Kiedy skracamy pędy boczne? Wtedy, gdy pojawią się na nich liście. Przycina się je na taką długość, by uzyskać oczekiwany kształt korony. Dodatkowo, aby korona rosła w kształt jaki chcemy uzyskać, należy ją wyprostować i owinąć dookoła drucikiem do tego przeznaczonym.

Jak w przypadku każdego cięcia rośliny, również przy drzewku bonsai należy pamiętać o zabezpieczeniu ran za pomocą pasty ochronnej. Wiele osób pozostawia “rany” na powietrzu, by miały stały dostęp do słońca i wody. Niema w tym nic złego, decyzja zależy od nas.

Narzędzia do ciecia bonsai – jakie wybrać?

Podczas przycinania drzewek, krzewów i kwiatów doniczkowych używamy ostrego sekatora. W tym przypadku również będzie on potrzebny, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z grubymi pędami. Jeśli natomiast chodzi o cięcie cienkich gałązek to wystarczą nam nożyczki. Wszystko zależy również od odmiany bonsai, ponieważ na przykład jeśli jest to drzewko iglaste to takie ostre narzędzia mogą spowodować, że roślina będzie brązowieć.

Jak widać niema konieczności zakupu specjalistycznych narzędzi do cięcia drzewka bonsai fikus. Wystarczą ostre nożyczki i mały sekator. Najważniejsze jest jednak, aby były sterylne, by nie zarazić rośliny chorobami.