jalowiec

Jak i kiedy przycinać jałowiec? Praktyczny poradnik cięcia

Jałowiec jest to krzew zielony przez cały rok, należący do rodziny cyprysowatych. Zazwyczaj jest to roślina płożasta, jednak występuję również w odmianach drzewiastych. Bardzo często w polskich ogrodach możemy spotkać takie odmiany jak: chiński, iglasty, łuskowaty czy płożący. Jałowiec jest rośliną bardzo odporną na wszelkie czynniki, a najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie jałowca.

Kiedy przycinać jałowiec?

Jałowiec jest zielonym krzewem, który osiąga wysokość 20 metrów, zależnie od jego odmiany. Pędy są trójkanciastej budowy, a rozgałęziają się w różnych kierunkach, co sprawia, że jest bardzo atrakcyjny w swoim wyglądzie. Kora również jest wyjątkowa, ponieważ posiada czerwono – brunatny kolor, który z czasem zmienia się kolor szarobrunatny.

Najpopularniejszymi odmianami jałowca są:

  • Depressa Aurea — która osiąga około pół metra wysokości i dwóch metrów szerokości. Gałęzie nie przylegają do ziemi, natomiast barwa jałowca zależna jest od pory roku
  • Hibernica – jest to odmiana kolumnowa, która osiąga do 9 metrów wysokości, w kolorze niebiesko – zielonym
  • Green Carpet – jest to odmiana płożąca, która osiąga do 10 cm wysokości
  • Gold Cone – jest to odmiana kolumnowa

Aby móc cieszyć się atrakcyjnym i zdrowym wyglądem jałowca, należy dbać o jego pielęgnacje. Jednym z koniecznych zabiegów jest przycinanie jałowca. Wykonuje się go przede wszystkim po to, by nadać mu odpowiedni kształt oraz w celu doświetlenia wnętrza rośliny.

Bardzo ważne jest, to kiedy przycinamy jałowca, zależne jest od efektu, który chcemy osiągnąć. Na przykład na koniec zimy należy wykonać tak zwane cięcie zdrowotne, zanim roślina zacznie wypuszczać soki. Należy mieć na uwadze, by nie było w tym czasie przymrozków. Należy także wykonywać ciecie formujące. Formowanie jałowca przeprowadza się w czerwcu, aby roślina miała czas odbić. Ostatnim terminem na wykonanie cięcia należy wykonać najpóźniej we wrześniu, aby drzewo miało czas się zagoić przed pojawieniem się przymrozków.

  Trawnik spalony nawozem lub słońcem? Oto jak go uratować!

owoce jalowca

Jak przycinać jałowce?

Jałowce świetnie odnajdują się w glebach wapiennych i piaszczystych. Jest to roślina ciepłolubna. Wiele odmian bardzo dobrze znosi światło dzienne, jednak niektóre z nich wymagają zacienienia, przynajmniej w 20%. Jałowce są odporne na mróz, jednak nie lubią zalęgającego na gałęziach śniegu. Niema również konieczności ich częstego podlewania, ponieważ dobrze znosi brak wody, jednak nie w przypadku, gdy susza jest zbyt długa.

Aby roślina rosła zdrowo i cieszyła nasze oczy przez cały rok, należy wiedzieć nie tylko, kiedy powinno zostać przeprowadzone przycinanie jałowca, ale również to, w jaki sposób należy to zrobić. Najważniejszy jest wybór odpowiednich narzędzi, które powinny być ostre i czyste. Świetnie sprawdzą się w tym celu nożyce lub sekator. Jałowca należy przycinać w dni suche i cieple. Konieczne jest również częstsze podlewanie oraz usuniecie chorych i suchych gałązek.

Przycinanie jałowca płożącego

Jest to gatunek, bardzo dobrze znoszący wszelkiego rodzaju cięcia. Niema konieczności zabezpieczania ciętych ran tego krzewu, a samo przycinanie można wykonywać nawet 3 razy w roku. Najlepszym czasem na wykonanie tego zabiegu jest okres od kwietnia do czerwca.

Przycinanie jałowca chińskiego

Przycinanie jałowca chińskiego wykonujemy w porze roku, w której nie występują przymrozki, które będą szkodziły krzewowi. Bardzo ważne jest wiec, by zabezpieczyć wszystkie powstałe rany maścią ogrodową. Przycinanie jałowca chińskiego polega na usuwaniu starych, suchych oraz chorych gałązek, które nie mają przyrostów.

Przycinanie jałowca łuskowatego

Jałowiec łuskowaty nie wymaga corocznego przycinania, zabieg ten wykonujemy wtedy, gdy jest to konieczne. Przede wszystkim wtedy, gdy jałowiec rozrósł się za bardzo. Najlepszym okresem na wykonanie tego zabiegu jest kwiecień — czerwiec.

Przycinanie jałowca iglastego

Jeśli chodzi o gatunek jałowca iglastego, to konieczne jest jego cięcie w pierwszym roku od posadzenia. Aby zagęścić roślinę, należy przyciąć wierzchołek pędów, co pobudzi jej zagęszczenie. Formowanie starych jałowców wykonuje się wczesnym latem, wtedy należy skrócić pędy o 1/3 długości.

  Kiedy i jak przycinać piwonię? Jesienią czy zimą?

galazka jalowca

Jak formować jałowiec?

Ogrodnicy, którzy posiadają w swoich ogrodach jałowce, formują je na drzewka bonsai oraz kule. Aby zrobić to dobrze, należy wiedzieć, w jaki sposób to zrobić. Wszystko zależy od tego, czy jałowiec jest starym, czy młodym drzewem. W przypadku tego drugiego obcina się przyrosty do 1/3 ich wysokości, usuwa boczne gałęzie, zostawiając jeden pęd główny.

Formowanie starych jałowców

Niestety formowanie starych jałowców nie jest łatwym zajęciem. Bardzo ważne jest, by wziąć pod uwagę rozłożenie gałęzi oraz ich kształt. Konieczne jest usuwanie bocznych gałęzi do momentu pozostania jednego pnia. Koronę formuje się za pomocą sekatora lub nożyc. Konieczne jest także usunięcie suchych pędów, na których znajdują się brązowe gliwia, niestety one na pewno się już nie zregenerują.