jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka – kiedy i jak ją przycinać?

Jagoda kamczacka, inaczej zwana kaukaska to owoc, który posiada w swoim składzie wiele witamin. To właśnie jest podstawową przyczyną pojawiania się ich coraz częściej w polskich ogrodach. Jest to wymagający krzew, który wymaga nie tylko zapewnienia mu odpowiednich warunków do rozwoju, ale również odpowiedniej gleby i stanowiska. Ważna jest także jej pielęgnacja, a najważniejszym elementem jest jej cięcie.

Jakie są wymagania jagody kamczackiej?

Jagoda kamczacka przypomina borówkę amerykańską, jej owoce są podłużne i posiadają niebieski nalot. Ma słodko — kwaśny smak, a podczas spożywania czuć też lekką gorycz. W Polsce sadzi się kilka odmian jagody kamczackiej, na przykład:

  • Dlinnopłodna — jest to odmiana rosyjska, podczas jej jedzenie nie wyczuwa się smaku goryczy
  • Sinigłaska — odmiana rosyjska o cylindrycznym kształcie
  • Czelabinka – odmiana rosyjska o gruszkowatym kształcie
  • Wołoszebnica — odmiana rosyjska posiadająca związki antocyjanowe
  • Atut – odmiana polska o słodkim smaku
  • Wojtek – odmiana polska, słodka, stosowana na dżemy, soki, desery
  • Zojka – odmiana polska, najsłodsza z jagód
  • Ruben – odmiana polska, smakiem przypomina borówkę amerykańską

Najważniejsze jest jednak, że nie jest to roślina wymagająca, jednak należy jej zapewnić miejsce, aby mogła swobodnie rosnąć. Krzew jest odporny na niskie temperatury, dlatego ani przymrozki, ani potężne zimy nie są dla niego straszne. Najlepszym miejscem na sadzenie jest nasłonecznione miejsce, a jeśli chodzi o glebę, to niema on szczególnych wymagań.

Kiedy przycinać jagodę kamczacką?

Jagoda kamczacka hodowana jest przez ogrodników amatorów nie tylko ze względu na łatwą uprawę i małe wymagania rośliny, ale również na liczne wartości odżywcze jak na przykład: Witaminy C, A, B, związki fenolowe, kwasy organiczne, składniki mineralne czy epikatechiny.

  Jak i kiedy przycinać magnolię? Wszystko co musisz wiedzieć!

Krzew jagody kaukaskiej nie wymaga od ogrodnika specjalnych umiejętności, jeśli chodzi o jego pielęgnację. Dlatego też tak wielu amatorów sadzi ją w swoich ogrodach. Przede wszystkim wymaga ona delikatnego podlewania, dopiero gdy nadejdą susze, ponieważ pobierają wystarczająca ilość wody z deszczówki i to wystarcza im, aby przetrwać.

Kolejnym plusem jest nawożenie, należy je przeprowadzić co 3 lata sztucznym nawozem. Krzak jagody odporny jest na wszelkie szkodniki, dzięki czemu nie musimy doglądać go zbyt często. Pozostaje nam jeszcze ciecie jagody kamczackiej, które wykonuje się, co może zaskoczyć, późnym latem, tuż po owocowaniu.

jagoda kamczacka na drzwie

Jak przycinać jagodę kamczacką?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że pierwsze przycinanie jagody kamczackiej należy wykonać dopiero w piątym roku po posadzeniu. Przycinanie polega na usuwaniu starych, suchych pędów z wnętrza krzewu, w celu jej prześwietlenia. Dzięki temu promienie słoneczne będą do niego docierały, co wpłynie na wzrost rośliny i jej owocowanie. Niema konieczności wykonywania ostrych cięć jak w przypadku innych krzewów.

Przycinanie jagody kamczackiej można również wykonać w celu usunięcia pędów, które wyrosły bardzo nisko. Mimo że pobierają one wodę i inne składniki odżywcze, to niestety ich owocowanie jest znikome. Najzwyczajniej wpływają na osłabienie całego krzewu.

Cięcie odmładzające borówki kamczackiej

Krzak jagody kamczackiej jest długoletnią rośliną, której nie trzeba przycinać w pierwszych latach od jej posadzenia. Nie wymaga ona również ostrych cięć. Polega ono natomiast na usuwaniu zagęszczających pędów z wnętrza rośliny oraz przycinaniu najniżej położonych gałęzi.

Borówka wymaga również cięcia odmładzającego, zwłaszcza że owocuje ona nawet do 40 lat. Polega ono na ostrym cięciu pędów w okresie końcówki zimy. Przycinanie borówki kamczackiej w okresie wegetatywnym to usuwanie wszystkich pędów chorych, suchych i przymarzniętych. W tej sytuacji należy również ciąć pędy, które położone są na ziemi, ponieważ mają one dostęp do dużej ilości deszczówki, która powoduje, że gniją i narażone są na choroby pasożytnicze.

  Przycinanie awokado - kiedy i jak zrobić? Praktyczny poradnik

Należy jednak dopilnować, by cięcie borówki kamczackiej przeprowadzić w temperaturze dodatniej, jednak nie w pełnym słońcu, które jej zaszkodzi. Najlepszymi narzędziami do wykonania tego zabiegu są ostre nożyce i sekatory, dopilnujmy, by były one czyste.

Cięcie sanitarne jagody kamczackiej

Ogrodnicy zgodnie twierdzą, że bardziej skuteczne jest regularne przycinanie jagody kamczackiej, które nazywane są cięciami sanitarnymi, a nie ostre cięcia. Najlepszych okresem na jego wykonanie jest czas po owocowaniu, czyli końcówka lata.

Nie polega ono na formowaniu krzewu, ponieważ rośnie on w sposób regularny i nie ma takiej konieczności. Jest to jednak przycinanie pędów suchych, żółtych i chorych. Należy dopilnować, aby krzew jagody przycinać w optymalnej temperaturze i dopilnować, aby nie wykonać go ani za wcześnie, ani za późno, tak by nie przypaliło rośliny słonce, ale również nie zastały jej pierwsze przymrozki.

jagoda kamczacka owoce

Pielęgnacja jagody kamczackiej – jak to robić?

Cięcie borówki kamczackiej jest jednym z zabiegów pielęgnacyjnych tej długoletniej rośliny. Jednak to nie wszystko, powinniśmy również pamiętać o regularnym podlewaniu, mimo że nie trzeba robić tego zbyt często. Nie mniej ważne jest nawożenie krzewu. Jaki nawóz będzie najlepszy? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na okres rośliny, czyli na wiosnę sprawdzi się nawóz azotowy, a podczas owocowania ten z dużą ilością fosforu. W sklepach ogrodniczych kupimy odzywki, które przeznaczone są do jagody kamczackiej, jednak uniwersalne nawozy lub kompostownik również spełnią swoją funkcję.

Jeśli chcemy skorzystać z naturalnego nawozu lub kompostownika, to musimy wcześnie usunąć wierzchnią warstwę ziemi, należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ roślina ta ma bardzo płytkie korzenie.

Jak się okazuje, jagoda kamczacka nie jest tak trudnym krzewem w pielęgnacji, jakby mogło się wydawać. Należy pamiętać o regularnym przycinaniu i podlewaniu oaz nawożeniu, które nie są problematyczne i nie trzeba wykonywać ich często. Odpowiednia pielęgnacja zapewni nam obfite owocowanie rośliny przed bardzo długie lata.