kwiaty-doniczkowe

Sztuczne kwiaty i rośliny – ekonomiczna alternatywa dla naturalnych roślin

W obecnych, inflacyjnych czasach, gdy szukasz oszczędności, a jednocześnie chcesz cieszyć się pięknym wnętrzem, warto rozważyć opcję wprowadzenia do swojego domu sztucznych kwiatów i roślin. Jest to zarówno ekonomiczna, jak i ekologiczna alternatywa dla naturalnych roślin, które nie zawsze są dostępne przez cały rok, a ich pielęgnacja może być czasochłonna i kosztowna. W poniższym artykule przedstawiamy kilka powodów, dla których warto przemyśleć opcję zastąpienia świeżych kwiatów i roślin ich sztucznymi odpowiednikami.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Sztuczne kwiaty cieszą się popularnością z wielu względów, jednak z pewnością wymiar ekonomiczny ma tutaj spore znaczenie. O ile dobrej jakości, wykonane z trwałych materiałów i doskonale wykończone sztuczne rośliny nie należą do najtańszych, to należy pamiętać, że zakup jest właściwie jednorazową inwestycją. Przy odpowiednim dbaniu o takie akcesoria mogą one bez uszczerbku przetrwać wiele następnych lat. W przypadku świeżych kwiatów, zwłaszcza tych ciętych, trzeba mieć na uwadze konieczność kupowania ich co pewien czas od nowa – przy zresztą wcale nie tak niskich cenach.

Sztuczne rośliny nie potrzebują żadnego specjalnego traktowania i kosztownej pielęgnacji. Nie musisz pamiętać o ich podlewaniu czy nawożeniu, a jedynie co pewien czas możesz przetrzeć je z kurzu. To wiąże się z kolejnym plusem – w razie wyjazdu na wakacje nie musisz szukać kogoś zaufanego, kto podlewałby w tym czasie domowe roślinki.

Trwałość i wszechstronność sztucznych roślin

Dobrej jakości sztuczne rośliny doniczkowe będą cieszyć oko przez naprawdę długi czas. Nawet w przypadku wystawienia ich na działanie słońca czy wody, zachowają formę i estetykę. Sztuczne kwiaty są zdecydowanie trwalsze niż ich żywe odpowiedniki. 

Dzięki temu, że sztucznych roślin nie ograniczają procesy zachodzące w przyrodzie i wrażliwość kwiatów naturalnych, stanowią one doskonałą bazę do wykonywania różnorodnych dekoracji zewnętrznych i mieszkaniowych. Sztuczne kwiaty, liście i podobne akcesoria możesz w dowolny sposób łączyć ze sobą, układać i modyfikować – nie stracą w tym czasie płatków i nie zmienią kształtu. Te właściwości sprawiają, że ze sztucznych roślin przygotowywać można stroiki dekoracyjne, wiązanki pogrzebowe, bukiety czy wianki na drzwi i okna.

  Jakie trendy panują w projektowaniu mebli na wymiar?

Ogromny wybór wzorów i kolorów

Wystarczy spojrzeć na ofertę jakiejkolwiek hurtowni z artykułami dekoracyjnymi, by przekonać się, że wybór sztucznych kwiatów i dodatków jest przeogromny. Prawdopodobnie już każda naturalna roślina ma swój sztuczny odpowiednik. Co więcej, poszczególne „odmiany” produkowane są zazwyczaj w kilku standardowych (lub całkowicie unikalnych) wariantach kolorystycznych. 

Co więcej, poza ciętymi sztucznymi kwiatami znajdziesz w sprzedaży także doniczkowe odmiany sztucznych roślin! Kaktusy, paprotki, monstery czy palmy imitujące żywe rośliny robią prawdziwą furorę nie tylko w domach prywatnych – są trwałą i elegancką ozdobą także hoteli, biurowców, gabinetów kosmetycznych i salonów odzieżowych.

Opcja także dla alergików

Naturalne rośliny często stają się źródłem alergii kontaktowych. Z tego względu nawet najwięksi miłośnicy flory, jeśli są alergikami, nie mogą cieszyć się roślinami w domowym zaciszu. Idealną dla nich alternatywą będą właśnie sztuczne kwiaty w różnych zestawieniach.

Obecnie dostępne na rynku sztuczne kwiaty i rośliny wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które doskonale imitują ich naturalne odpowiedniki, co czasami może wręcz utrudniać rozróżnienie ich od tych prawdziwych.