pelargonie

Jak pielęgnować pelargonie?

Pelargonie to popularne kwiaty balkonowe, z uprawą których poradzi sobie nawet amator. Jednak najbardziej zachwycającą formę prezentują te rośliny, które są odpowiednio pielęgnowane. Poznaj podstawowe wymogi pelargonii, aby móc prawidłowo o nie dbać i cieszyć się obfitą, kolorową kaskadą kwiatów.

Kolory i odmiany pelargonii

Na pewno warto na samym początku dowiedzieć się, jakim typem kwiatów są pelargonie i w jakich wariantach występują. Pozwoli to lepiej dobrać odmianę w zależności od tego, gdzie będzie ona uprawiana i jakiego efektu się spodziewasz. Wyróżniamy:

  • pelargonie fioletowe,
  • pelargonie białe,
  • pelargonie czerwone,
  • pelargonie różowe.

Jeżeli chodzi o rodzaje pelargonii, które sadzimy w Polsce to są to odmiany rabatowe oraz kaskadowe baldachy wiszące. Wyróżniamy pelargonie pachnące, królewskie, wielkokwiatowe i z ozdobnymi liśćmi.

Pelargonie – uprawa i pielęgnacja

Zacznijmy od tego, że w naszym kraju pelargonie są tak popularne, bo to odmiana odporna na kaprysy pogody i wdzięczna. Nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych, a najważniejsze jest dla nich regularne podlewanie.

Podlewanie pelargonii

Pelargonie balkonowe im są większe, tym więcej wody potrzebują. Aby zapobiec gniciu korzeni, należy zapewnić w skrzynce odpływ nadmiaru wody oraz drenaż. Wskazane jest podlewanie częściej (rano i wieczorem), ale mniejszą ilością wody. Przyjmuje się, że na doniczkę 20 cm powinno przypadać pół litra wody.

Nawożenie pelargonii

Najlepszy nawóz do pelargonii to taki, który długo uwalnia substancje odżywcze na odpowiednim poziomie. Warto sięgnąć po nawóz dedykowany typowo pelargoniom. Należy aplikować go w ilości oraz z częstotliwością rekomendowaną przez producenta.

Usuwanie uschniętych łodyg i liści

Pelargonie w okresie swojego kwitnienia mogą miejscami żółknąć i wysychać. Usuwanie takich pędów czy liści jest wskazane ze względów estetycznych, ale też rozwojowych. W to miejsce roślina może wypuszczać nowe pędy i kwiaty – zwłaszcza dotyczy to odmian podwójnych czy półpełnych. Jest to proces, jaki nazywamy samooczyszczaniem się pelargonii. Jest całkowicie naturalny i nie oznacza choroby rośliny.

  Jak pozbyć się kreta z ogrodu? 10 praktycznych sposobów

Najlepsze stanowiska dla pelargonii

Pelargonie ze względu na swój wygląd i rozmiar z powodzeniem mogą być uprawiane nawet na mniejszych balkonach. Trzeba jednak mieć na uwadze, że rosną dość obficie, więc warto zamocować doniczkę na barierce i pozwolić kwiatom opadać gęstą kaskadą w dół. Rośliny należy sadzić w skrzynkach o głębokości około 18 cm, zachowując między sadzonkami 20 cm odstępy.

Najlepszym miejscem dla pelargonii jest stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru lub deszczu. Kwiaty o obfitych kwiatostanach nie lubią zbyt intensywnych opadów i pod ich wpływem mogą niszczeć.

Pielęgnacja pelargonii ogranicza się wyłącznie do wykonywania podstawowych czynności, takich jak podlewanie, nawożenie i usuwanie suchych fragmentów liści i pędów. To wystarczy, abyś mógł cieszyć się pięknym, kolorowym balkonem.