wrzosy

Jak pielęgnować wrzosy w domu? Wymagania i uprawa wrzosów

Wrzosy są pięknymi roślinami, które niestety nie są łatwe w uprawie, zwłaszcza w domowych doniczkach. Są one bardzo wymagające, ponieważ konieczne jest zapewnienie im odpowiedniego podłoża i temperatury. Jedno jest pewne – są to piękne rośliny, które umilą nam jesienne wieczory i poprawią nastrój.

Wrzosy – czym są?

Są to rośliny, które kwitną w okresie jesiennym. Sadzi się je na wrzosowiskach i na rabatach ogrodowych. Są tak piękne, że wiele osób chce mieć je również na swoich tarasach, balkonach i w domach. Aby móc się nimi cieszyć we wnętrzu, konieczne jest zastosowanie zwiększonej pielęgnacji. Oczywiście istnieje wiele przesądów związanych z wrzosami, są to między innymi:

  • Że przynoszą pecha i nieszczęścia
  • Przynoszą choroby
  • Kojarzą się ze śmiercią i przemijaniem
  • Kojarzone ze smutkiem i tragedią
  • Uważane przez niektórych za osłonę przed chorobami, dające moc, spokój i miłość

Do dziś nie wiadome jest, dlaczego mają tak złą opinię. Na przykład w Szkocji uważano, że symbolizują trwałość małżeństw i były obowiązkowym elementem, który powinien znaleźć się w każdej wiązance ślubnej.

Zalety wrzosów

Mimo, że są one trudne w uprawie posiadają także wiele zalet, na przykład:

  • Szybko rosną
  • Kwitną obficie i długo
  • Są dekoracyjne
  • Do wyboru jest wiele odmian zależnie od ich wysokości
  • Posiadają wiele kolorystycznych odmian

wrzosy na lace

Wrzosy w domu – jak o nie dbać?

Abyśmy mogli cieszyć się trwałością wrzosów w doniczce konieczne jest zakupienie ich u zaufanego sprzedawcy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że roślina będzie zdrowa i nie będzie przesuszona. Po zakupie rośliny konieczne jest przede wszystkim przesadzenie jej do większej doniczki, dodatkowo lubią one kwasowość, więc odpowiednia dla nich gleba powinna być zarówno przepuszczalna jak i niezbyt żyzna. Kupimy ją w każdym sklepie ogrodniczym.

  Przycinanie pomidorów koktajlowych - jak i kiedy to robić?

Wrzosy doniczkowe należy sadzić w doniczkach o średnicy około 15 cm, ponieważ maja one płytki system korzeniowy. Konieczne jest również, by posiadały otwory odpływowe na dnie, by nie zalegała w nich woda, nie lubią one nadmiernej wilgoci.

Nawożenie – wykonuje się je raz na sezon, są one jednak bardzo wrażliwe na nawożenie, należy być wiec bardzo ostrożnym.

Kolejną ważną rzeczą odpowiednie podlewanie, są one bardzo wrażliwe, dlatego też konieczne jest zapewnienie im odpływu wody i odpowiedni drenaż. Należy je regularnie, lecz umiarkowanie podlewać, tak by podłoże było zawsze wilgotne.

Inną nie mniej ważną rzeczą jest odpowiednie ustawienie rośliny. Wrzosy w domu powinny zostać stać w widnym miejscu, nie lubią też ciepła, więc konieczne jest unikanie silnego nasłonecznienia. Faktem jest jednak, że wrzosy doniczkowe po jakimś czasie należy wynieść na zewnątrz, by nie straciły swoich walorów ozdobnych.

Przycinanie – wykonuje się je w okresie wiosennym, dzięki niemu wrzośce będą zagęszczone i będą obficie kwitły.

Pozostaje ostatnia sprawa – towarzystwo dla wrzosów. Nie lubią one sąsiedztwa, jednak istnieją wyjątki. Można sadzić je w połączeniu z:

  • Roślinami wrzosowatymi – na przykład azaliami
  • Karłowatymi iglakami – na przykład hortensją karłowatą

Mimo, że wiele osób uważa, że nie powinno sadzić się ich sadzić w towarzystwie drzew liściastych, nie jest to zabronione. Pięknie komponują się w towarzystwie magnolii i hortensji. Ich towarzystwo można urozmaicić również:

  • Paprocią
  • Borówkami
  • Dabecją
  • Rożanecznikami
  • Sosnami
  • Jałowcami
  • Kosodrzewami
  • Trzcinnikami

Czy wrzosy można trzymać w doniczce?

Odpowiedź jest krótka – tak, można. Jednak należy wiedzieć, że konieczne jest ich wynoszenie na taras, balkon lub podwórek. Należy zapewnić im odpowiednią glebę, drenaż oraz pielęgnację, by móc się nimi cieszyć przez cały rok.

Jak pielęgnować wrzosy?

Wrzosy są małymi roślinkami, które są piękne w sytuacji, gdy odpowiednio o nie dbamy. Wrzos w mieszkaniu będzie rósł, tak jak tego oczekujemy, jeśli zapewnimy im odpowiednią pielęgnację:

  • Podlewanie – wrzosy nie lubią nadmiernego podlewania, ziemia powinna być wilgotna jednak nie mokra. Woda nie lubi wapna, ważne jest, by kranówka odstała i wapno się osiadła.
  • Nawożenie – wymagają nawożenia raz w sezonie, jednak są na nie bardzo wrażliwe i należy być ostrożnym.
  • Przycinanie – wykonuje się je na wiosnę, jest ono niezbędne, ponieważ dzięki temu krzew będzie rósł bardziej zagęszczony i będzie obficiej kwitł.
  Jak i kiedy przycinać orzecha włoskiego? Krok po kroku

rozowe wrzosy

Jak często podlewać wrzosy?

Wrzosy są bardzo trudne w uprawie. Nie można ich przesuszyć, ale nie można również nadmiernie przelać. Najlepszym rozwiązaniem będzie codzienne podlewanie w stopniu umiarkowanym. Konieczne jest także stosować miękką wodę o pokojowej temperaturze. Bardzo ważne jest podlewanie ziemi wrzosów, należy omijać kwiaty i liście, ponieważ w innym wypadku będą one podatne na grzyby i pleśń. Przed ich podlaniem warto jest sprawdzić, czy gleba jest sucha, powinna być lekko wilgotna.

Jak sadzić wrzosy w doniczce?

Bardzo ważne jest, by wrzosy przesadzić od razu po ich zakupie. Nie powinny one stać zbyt długo w za małej doniczce, w której najczęściej są sprzedawane. Bardzo ważne jest również, by nie sadzić ich za głęboko ani za płytko, ponieważ grozić im będzie uschnięcie lub zgnicie. Konieczne jest wysypanie na jej spodzie warstwę drenażu, aby woda mogła zostać odprowadzana. Jeśli chodzi o glebę to bardzo lubią on kwasowość, najlepsza ziemia to 3,5 – 5,0 pH. W sklepach ogrodniczych możemy zakupić tą przeznaczoną do roślin wrzosowatych. Natomiast na wierzch powinno wysypać się korę sosnową.

Wrzosy i wrzośce – czym się różnia?

Zarówno wrzośce jak i wrzosiec pospolity niewiele się od siebie różnią.

  • Wrzośce – są roślinami sezonowymi, które chętnie uprawia się w doniczkach na tarasach i balkonach. Są także bardzo odporne na niskie temperatury, dobrze znoszą więc polski klimat.
  • Wrzosy pospolite – jest to mały krzew, który nie rośnie powyżej 50 cm, kwitnie on od września do października. Roślina jest bardzo dekoracyjna, zwłaszcza w domu.

Odmiany wrzosów różnią się przede wszystkim kolorami. Do wyboru mamy między innymi:

  • Boskoop – cechuje ją niski wzrost, długowieczność i mrozoodporność
  • Mulion – cechuje ją duża bujność wzrostu
  • Silver Knight – kwiaty o odcieniach fioletu
  • Long White – jak sama nazwa wskazuje, kwiaty tej roślinki mają kolor biały, jest ona odporna na niską temperaturę i nie wymaga zabezpieczenia przed zimą.
  • Carmen – koloru czerwonego, kwitnie na przełomie sierpnia i września
  • Dark Star i Allegro – te odmiany sa bardzo odporne na choroby
  • Anette – kwitnie od września do października, ma kulistą formę
  • Hamilton – kwitnie od lipca do sierpnia
  Meble ogrodowe z palet - jak je wykonać?

Wiele odmian wrzosów różnią się wysokością, kolorami kwiatów i liści, okresem kwitnienia i budową kwiatów.

motyl na wrzosie

Zimowanie wrzosów

Wrzosy są roślinami wieloletnimi, dlatego też musimy zrobić wszystko, by mogły bezpiecznie przezimować. W momencie, gdy pojawią się pierwsze przymrozki należy podlać je dość obficie i dodatkowo okryć je gałązkami i przykryć agrowłókniną. Dzięki temu roślina będzie odpowiednio zabezpieczona przed wiatrami i słońcem. Należy jednak pamiętać, by nie przykrywać ich folią, ponieważ nie będą miały one odpowiedniej cyrkulacji powierza i najprawdopodobniej najzwyczajniej zgniją. Pamiętajmy, również o usuwaniu z włókna zalegającego śniegu, by gałązki nie połamały się pod ciężarem.

Ratowanie uschniętego wrzosu

W sytuacji, gdy doprowadzimy do tego, że wrzos uschnie istnieje szansa na ich odratowanie. Można zrobić to poprzez podcięcie zwiędłych pędów. Dodatkowo konieczne jest, by pamiętać, że należy je nawozić, żeby odzyskały zdrowie i bujny wygląd.

Podsumowując, wrzosy są bardzo ozdobnymi roślinami, które upiększa nasze domy, balkony, tarasy oraz ogrody. Mimo, że ich uprawa nie należy do najprostszych warto jest jednak, stosując kilka najważniejszych zasad dotyczących pielęgnacji posiadać je w swoim zbiorze. Istnieje ich wiele odmian biorąc pod uwagę kolorystykę i ich wysokość, warto jest je ze sobą łączyć, tworząc cudowne aranżacje.