komar

Jak pozbyć się komarów? 15 sprawdzonych sposobów na odstraszenie komarów

Lato jest wspaniałą porą roku, kojarzy nam się z grillem, wieczorami przy ognisku i spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Niestety z gorącym słońcem pojawiają się również uporczywe komary, które potrafią zepsuć nawet najwspanialszą chwilę. Na całym świecie istnieje około 4000 gatunków komarów, na szczęście jednak te występujące w Polsce nie przenoszą chorób zakaźnych. Mimo to ich ugryzienie jest dla nas uciążliwe, pojawia się opuchlizna oraz swędzenie, które jest uciążliwe.

Co przyciąga komary?

Komary mimo swojego słabego wzroku posiadają wspaniały węch, potrafią zwęszyć swoje ofiary nawet z odległości 30 metrów. Dzięki temu mają nad nami przewagę i nie mamy możliwości się przed nimi ukryć. Niestety są one również odporne na niskie temperatury i spokojnie przetrzymają zimę, by w okresie wiosennym znów się uaktywnić. Dodatkowo:

  • Przyciąga je zapach dwutlenku węgla oraz ciepło naszego ciała. Zwiększone jej wydzielanie występuje u osób otyłych, po wysiłku fizycznym oraz po zjedzeniu słonych potraw.
  • Przyciąga je kwas mlekowy zawarty w naszym pocie
  • Wilgoć przyciąga komary, pot można do niej zaliczyć
  • Zwabiają je słodkie perfumy
  • Przyciąga je ciemny kolor, najlepiej więc ubierać na grilla i ognisko te jasne ubrania
  • Bardziej podatne na ukąszenia są osoby z grupą krwi 0
  • Na ugryzienia narażone są osoby, które spożywały alkohol

Ugryzienie komara – czy może być niebezpieczne?

Ci krwiopijcy pojawiają się w okresie wiosennym i nagabują nas aż do jesieni. Jeśli chodzi o kwestie ugryzień to nie wszystkie komary to robią. To samice, które składają jaja są osobnikami polującymi na ofiarę. Samce natomiast wolą nektary i soki. Są one uciążliwe, jednak należy pamiętać, że odgrywają w środowisku ważną rolę. Samice zapylają kwiaty, dzięki czemu owocują. Poza tym są one pożywieniem dla jaskółek, żab, ropuch i jerzyków.

Co dzieje się po ugryzieniu przez komara? Samica przy ukłuciu wpuszcza substancję, które wpływają na hamowanie krzepliwości krwi. To właśnie dlatego czujemy wzmożone swędzenie i reakcje alergiczne. Niestety są one także nosicielami różnych chorób, między innymi:

  • Malarii
  • Filariozy
  • Żółtej febry
  • Zapalenie opon mózgowych
  • Dengi
  • Arbowirusów

Na szczęście w Polsce nam to nie grozi, można zarazić się nimi tylko w strefie tropikalnej. Ze strony komarów w naszym kraju grozi nam jedynie swędzenie i opuchlizna, jeśli mowa o alergikach.

komar na skorze

Domowe sposoby na komary

Skuteczne sposoby na komary nie muszą kosztować nas wielkich pieniędzy, można pozbyć się ich za pomocą domowych sposobów stosując środki, które znajdziemy w każdym domu. Mogą być to między innymi:

Sposób pierwszy – ocet

Ocet w połączeniu z orzechem laskowym działa na komary odstraszająco. Aby stworzyć tą skuteczną metodę należy wykonać miksturę z 200 ml octu oraz 2 liści orzecha. Liście należy dokładnie umyć i osuszyć. Następnie zalewamy je octem i zagotowujemy. Kiedy całość ostygnie możemy nasmarować płynem wszystkie odsłonięte części ciała.

  Sezon grzewczy czas zacząć. Jaki piec sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Sposób drugi – kawa

Zapach palonej kawy jest bardzo często stosowaną metodą, zwłaszcza podczas grilla. Dym, który się unosi podczas jej palenia jest naturalnym i domowych sposobem na pozbycie się komarów z naszego podwórka.

Sposób trzeci – domowe świece

Ponieważ komary nie przepadają za zapachem cytryny, skuteczną metodą jest domowa świeca o właśnie tym zapachu. Aby zapach był bardziej intensywny można zrobić ją samemu. Należy zetrzeć skórkę i umieścić w niej knot. Podczas spalania knota w całym domu będzie unosił się silny zapach cytrynowy.

Sposób czwarty – spray na komary

Domowy spray na komary można wykonać samemu, dzięki czemu będzie on miał silniejsze działanie. Można stosować go w kominkach i pryskać nim cały dom. Do jego wykonania potrzebujemy:

  • 10 kropli olejku cytronelowego
  • 6 kropli olejku z mięty
  • 4 krople olejku paczulowego

Sposób piąty – cebula i czosnek

Cebula i czosnek mają ostry zapach, którego nie znoszą komary. Można pokroić je w plastry lub przecisnąć przez praskę i położyć na talerzyku w domu lub na tarasie. Niestety trzeba pamiętać, że stosując tą metodę w domu, my również będziemy czuć ten intensywny zapach.

Naturalne sposoby na komary

Sposób pierwszy – pająki

Skutecznym odstraszaczem komarów jest najzwyklejszy kątnik domowy. Pająk ten w żaden sposób nie jest groźny dla ludzi, natomiast jest skutecznym pogromcą komarów.

Sposób drugi – rośliny

Wokół domu, w ogrodach, na tarasach i balkonach możemy posadzić rośliny, które bardzo skutecznie odstraszają komary, które na nas czyhają.  Są to na przykład:

  • Lawenda
  • Komarzyca
  • Mięta
  • Kocimiętka
  • Geranium
  • Zioła: bazylia, koper
  • Pelargonia
  • Aksamitka
  • Bodziszek

Sposób trzeci – olejki eteryczne

Jeśli chodzi o naturalne sposoby na komary to olejki sprawdzą się idealnie. Można stosować je na kilka sposobów. Pierwszym jest wtarcie ich w skórę, drugim stosowanie w formie sprayu, podgrzewanie ich w kominkach do tego przeznaczonych. Olejkami, które skutecznie odstraszą komary są:

  • Lawendowy
  • Waniliowy
  • Z drzewa herbacianego
  • Eukaliptusowy
  • Cytrynowy
  • Miętowy
  • Goździkowy

Sposób czwarty – pułapki na komary

Można wykonać je samemu za pomocą pustej butelki. Odcinamy je górną część i wkładamy do środka odwrotnie tworząc tak zwany lejek. W środku umieszczamy miksturę, którą wykonujemy z wody, cukru i drożdży. W momencie, gdy zwabi je ona do środka, nie będą miały możliwości wyjścia. Jest to również bardzo dobry sposób na inne owady.

Sposób piąty – jerzyki

Są to ptaki, które komary traktują jak swój przysmak. W ciągu jednej doby potrafią zjeść ich aż 20 tysięcy. Zdaje się to niemożliwe, a jednak! Wystarczy stworzyć dla nich sympatyczny domek w bezpiecznym miejscu, by zachęcić je do zamieszkania w nim.

komar na lisciu

Chemiczne sposoby na komary

Sposób pierwszy – lampka na komary

Na rynku istnieje wiele profesjonalnych lampek na komary. Składa się ona ze specjalnej żarówki osłoniętej siatką. Wszystkie metalowe części są pod napięciem, podczas gdy owad na nie wpada zostaje śmiertelnie porażony prądem. Niestety należy być bardzo ostrożnym.

  Jak pozbyć się moli spożywczych? TOP 6 domowych sposobów na mole

Sposób drugi – środki na odkomarzanie

Środek ten działa nie tylko skutecznie, ale również bardzo szybko. Można spryskać nim naprawdę duży teren, preparaty te nie są szkodliwe dla środowiska i ludzi.

Sposób trzeci – terpentyna

Zazwyczaj spełnia funkcję rozpuszczalnika i niestety ma bardzo charakterystyczny zapach, jednak jest skuteczną metodą na odstraszenie komarów. Należy nalać jej małą ilość na spodek i pozostawić w zamkniętym pomieszczeniu na około poł godziny. Konieczne jest, by wszyscy w tym czasie opuścili dom, a po upływie wyznaczonego czasu należy wywietrzyć je.

Sposób czwarty – opryski

Opryski zazwyczaj należy rozrobić samodzielnie i pryskać nimi wszystkie zaciemnione i wilgotne miejsca w ogrodzie. Dzięki temu wszystkie komary zostaną przepędzone raz na zawsze.

Sposób piąty – środki owadobójcze

Na rynku istnieje wiele środków owadobójczych, które są skuteczną metoda na ich pozbycie się. Konieczne jest wcześniejsze zapoznanie się z zaleceniami producenta, by przyniosły one oczekiwany efekt. Należy także używać go wyłącznie na zewnątrz. Konieczne jest również zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ może stosować reakcje skórne.

Jakich zapachów nie lubią komary?

Istnieje wiele zapachów, których nie znoszą komary. Są to rośliny: bazylia, majeranek, tymianek, lawenda, pelargonia, mięta, kocimiętka, pomidory, jaskry, anyż, goździki, czeremcha, bylica, komarzyca. Zapach niektórych olejków eterycznych również wpływa na komary odstraszająco: eukaliptusowy, lawendowy, cytrynowy, goździkowy, paczulowy, tymiankowy, cedrowy, waniliowy, kopru włoskiego, cynamonowy lub oczarowy.

Jeśli wybieramy się w teren: do lasu, na łąkę, nad wodę – możemy użyć suplementów w sprayu. Dzięki temu nie tylko skutecznie uchronimy się przed komarami, ale również przed kleszczami, które są dla nas nie mniejszym zagrożeniem.  podczas używania ich należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie mogą dostać się one do oczu i mogą powodować podrażnienia skóry.

komary przy nogach dziecka

Czy odstraszacz komarów jest skuteczny?

Oczywiście istnieje wiele sposobów na pozbycie się i odstraszenie komarów z naszego domu i z naszych podwórek. Jeśli chodzi o domowe mikstury, które mamy możliwość przyrządzenia samemu to ich działanie jest ograniczone, ponieważ paruje i należy powtórzyć zabieg. Jeśli natomiast chodzi o chemiczne środki to są one dużo trwalsze. Do wyboru mamy: płytki, spirale, spraye i maści. Działają zazwyczaj od kilku godzin do kilku miesięcy.

Można zatem zastosować wiele metod naturalnych i domowych, które są w stu procentach skuteczne.

Odstraszanie komarów w domu a na zewnątrz – jakie metody zastosować?

Jeśli chodzi o sposoby na komary wewnątrz domu to istnieje ich naprawdę bardzo wiele. Można wykorzystać naturalne i domowe składniki, które są naprawdę bardzo skuteczne.

Na rynku istnieje naprawdę wiele chemicznych odstraszaczy na komary, jednak skorzystanie z nich powinno być ostatecznością, ponieważ mają one negatywny wpływ na nasze zdrowie. Posiadają one również wiele innych wad, na przykład:

  • Nie można stosować ich w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie i zwierzęta
  • Są groźne dla alergików
  • Są groźne dla osób chorych
  • Należy trzymać je z dala od żywności
  • Należy unikać trzymania ich w pobliżu ognia oraz wody, są one łatwopalne
  Jak naprawić spłuczkę od WC? Praktyczny poradnik

Jak ochronić się przed inwazją komarów?

Aby komary nie pojawiały się w pobliżu naszego domu, nie należy stwarzać im do tego warunków. Uwielbiają miejsca zaciemnione i z dostępem do wody, nawet do deszczówki. Należy więc zlikwidować wszystkie pojemniki i miski, gdzie mogłaby się ona zbierać. Jeśli jednak ją zbieramy, należy przykryć je siatką lub włókniną, tak by komary nie miały do niej dostępu. Innym warunkiem do ich rozmnażania są miejsca zaciemnione, lepiej więc będzie unikać sadzenia obok siebie zagęszczonych roślin. Problem pojawia się w momencie, gdy na naszej działce jest oczko wodne lub staw, ponieważ to właśnie w tych wodach składają one jaja. Na szczęście istnieje możliwość pozbycia się ich również ze zbiorników wodnych. Możemy zakupić i wpuścić do wody ryby, które żywią się ich larwami.

Drugą rzeczą jest unikanie perfum, balsamów oraz należy używać kosmetyków bezzapachowych, które nie przyciągają komarów. Należy także zakładać jasne ubrania, ponieważ ciemne są dla nich bardzo kuszące.

Czym złagodzić ukąszenie komara?

Każdy z nas wie, jak bardzo potrafi być uciążliwe ugryzienie komara. Miejsce to swędzi nas tak bardzo, że doprowadza nas do szału. Jeśli jednak apteka jest zamknięta to możemy sięgnąć po środki domowego użytku. Opuchnięte i swędzące miejsce można posmarować:

  • Lodem
  • Mieszanką sody oczyszczonej z wodą
  • Miodem
  • Rumiankową herbatą
  • Octem
  • Aloesem
  • Cebulą
  • Tymiankiem
  • Czosnkiem
  • Surowym ziemniakiem
  • Liściem białej kapusty
  • Cytryną
  • Słoną wodą

Wszystkie te naturalne produkty na pewno zmniejszą podrażnienie, swędzenie i ewentualną opuchliznę. Dodatkowo kilka z nich ma inne właściwości, na przykład: łagodzą stan zapalny, działają przeciwbakteryjnie, chłodzą skórę.

Jeśli natomiast mamy dostęp do aptecznych środków przeciwhistaminowych to skutecznie złagodzą one zarówno świąd jak i obrzęk. Polecane jest także wapno, które zmniejsza reakcje alergiczną.

Na ulgę wpływają także różne olejki eteryczne, najbardziej skuteczny jest: eukaliptusowy, lawendowy oraz z drzewa herbacianego. Dodatkowo można używać ich na kilka sposobów. Nie tylko smarować nimi całe ciało, podgrzewać je w kominkach, ale także używać jako sprayów na terenie całego ogrodu.

W okresie letnim chcemy jak najwięcej czasu spędzać właśnie na dworze. W ogrodzie, w lesie, nad wodą. Niestety wszędzie pojawiają się mali krwiopijcy, którzy potrafią zepsuć nam nawet najmilszy wieczorny spacer. Aby się przed nimi ochronić nie trzeba używać środków chemicznych, można zastosować naturalne i domowe sposoby.