zapieczona sruba

Jak wykręcić urwana śrubę? 7 sprawdzonych sposobów

Bardzo często zdarza się, że podczas próby wykręcania śruby zostaje ona przez nas urwana. Może zdarzyć się to w sytuacji, gdy jest ona wykonana ze słabej jakości materiału, gwint został wyrobiony lub najzwyczajniej użyliśmy do tej czynności za dużo siły. Problem ten wydawać by się mógł nie do rozwiązania, jednak nie oznacza to końca świata, ponieważ istnieje kilka sposobów na wykręcanie urwanej śruby.

Sposób pierwszy – rozwiercenie

Pierwszym sposobem na wykręcanie urwanych śrub jest ich rozwiercenie za pomocą wiertła, które ma do niej zbliżony rozmiar. Dzięki takiej czynności dojdzie do obluzowania gwintu, element nie zostanie uszkodzony, a sama śruba będzie łatwiejsza do usunięcia. Jeśli w otworze nadal znajduje się resztka materiału to można usunąć go za pomocą szpikulca.

Kolejna metoda jest zbliżona do poprzedniej i również potrzebna będzie wiertarka. Polega ona na wkręceniu wiertła w centrum śruby. Następnie konieczne jest rozwiercenie urwanej śruby większym wkrętakiem, zdarza się, że konieczne będzie podgrzanie elementu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze będzie to możliwe, ponieważ może dojść do uszkodzenia elementu.

Sposób drugi – podgrzewanie

Innym rozwiązaniem jest użycie pogrzewacza indukcyjnego, będzie on odpowiedni, gdy urwany gwint jest zardzewiały lub dodatkowo zabezpieczony. Niestety metoda ta sprawdzi się tylko w sytuacji, gdy nie będzie ryzyka, że uszkodzimy podczas podgrzewania części, w której śruba się znajduję. Podgrzewanie urwanej śruby najprawdopodobniej wpłynie na poluzowanie jej.

  Jak ukryć kable od telewizora? 10 najlepszych sposobów

Sposób trzeci – olej i szczypce

Mimo, że jest to metoda bardzo czasochłonna to jest ona również skuteczna. Należy nałożyć na urwaną śrubę olej penetrujący i poczekać około 20 minut. Olej na pewno spłynie na gwint i poskutkuje poluzowaniem śruby. Następnie używamy szczypiec do jego wyciągnięcia.

zapieczone sruby

Sposób czwarty – szlifierka

Ukręcona śruba może zostać usunięta przy pomocy szlifierki. Należy wykonać nią nacięcie umieścić na trzonie, a następnie umieścić w nim płaski śrubokręt i wykręcić resztkę śruby.

Sposób piąty – spawanie

Urwana śruba może zostać usunięta za pomocą przyspawania innej do tej uszkodzonej. Spawanie możemy wykonać sami, jednak konieczne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Jeśli nie robiliśmy tego wcześniej możemy zlecić tą czynność profesjonalnemu spawaczowi. Gdy przyspawany element wystygnie to możemy odkręcić je śrubokrętem.

Sposób szósty – młotek

Płaski śrubokręt i młotek będą odpowiednim rozwiązaniem, jeśli problemem jest wykręcanie urwanych śrub. Jak to wykonać? Należy oprzeć dłutko o urwany gwint i uderzać młotkiem w celu jego poluzowania. Śruba powinna się odkręcać.

Sposób siódmy – pomoc fachowca

Jeśli powyższe sposoby nie przyniosły oczekiwanego efektu najlepiej udać się do fachowca, który dzięki swojemu doświadczeniu na pewno sobie poradzi. Z jego pomocy należy skorzystać również w sytuacji, gdy boimy się uszkodzić element, który otacza ukręconą śrubę. Specjaliści posiadają specjalistyczne narzędzia, chociażby klucz do urwanych śrub.

Jak wykręcić urwaną śrubę z aluminium?

Najskuteczniejszą metodą na usunięcie urwanej śruby wcale nie musi być rozwiercanie śruby. Jeśli chodzi o usuwanie małych śrub aluminiowych to jest to nie lada wyzwanie, jednak metodę należy dobrać do tego, ile resztek śruby zostało. Najlepszymi sposobami na usunięcie urwanych śrub aluminiowych są:

 • Olej penetrujący i szczypce
 • Wkrętarka
 • Palnik
 • Wiertarka
  Moc grzejnika - jak ją obliczyć? Wybierz z nami dobry grzejnik!

Jak wykręcić zapieczoną śrubę?

Zapieczoną śrubę można odkręcić za pomocą zwykłego młotka i śrubokręta. Przede wszystkim należy dobrać śrubokręt wielkości śruby i przyłożyć go do śruby, a następnie uderzać mocno młotkiem. Ważne jest, by podczas jej wykręcania tą metodą nie uszkodzić pobocznych elementów, czyli na przykład plastiku, drewna lub miękkiej blachy.

Preparaty do odkręcania śrub

W sytuacji, gdy śrubka ma wyrobiony łeb, jest zapieczona lub zardzewiała można użyć specjalnych preparatów penetrujących. Można kupić je w sklepach budowlanych, motoryzacyjnych lub na stacjach benzynowych, a ich cena nie jest wysoka, można kupić je za około 40 zł.

Jaki klucz do zastosować do odkręcenia urwanej śruby?

Odkręcenie urwanej śruby za pomocą klucza jest najpopularniejszą metodą na jej wykręcenie. Ważne jest jednak, by wcześniej zapoznać się z wyborem klucza, dzięki któremu będziemy mogli wykonać tą czynność.

 • Klucz nasadowy – możemy za jego pomocą odkręcić i dokręcić śruby i nakrętki. Można dokupić do niego specjalne nasadki, które nadają się do urwanych lub wyrobionych śrub
 • Klucz płaski – sprawdzi się idealnie w momencie, gdy śruba jest wrobiona, ponieważ można nim manewrować w każda stronę i spróbować odkręcić ją pod każdym stopniem nachylenia. Idealnie sprawdzi się też, gdy chcemy odkręcić śrubę w trudno dostępnym miejscu.
 • Klucz francuski – przypomina młotek, ma regulowane szczęki, a za ich pomocą możemy złapać każdą śrubę.
 • Klucz udarowy elektryczny i akumulatorowy – sprawdza się przy odkręcaniu zapieczonych śrub. Nie wymaga od nas wysiłku.

narzedzia do odkrecenia sruby

Czy można zapobiec urwaniu śruby?

Aby zapobiec urwaniu, należy zabezpieczyć ją jeszcze przed wkręceniem. Dodatkowo powinniśmy wiedzieć w jaki sposób należy ją odkręcać, by nie została w trakcie tej czynności uszkodzona.

 • Przy odkręcaniu śrub należy używać specjalnych środków smarnych.
 • Kolejnym rozwiązaniem jest używanie siły, która wskazana jest przez producenta.
 • Absolutnie zakazane jest także przekręcanie śruby do oporu.
 • Śrubę przed odkręcaniem należy wyczyścić z korozji
 • Przed wkręceniem owej śruby powinna zostać ona oczyszczona i nasmarowana odpowiednim preparatem