mierzenie rolety do okna

Jak wymierzyć rolety na okna?

Urządzasz dom lub mieszkanie i planujesz aranżację okien? Jesteś w dobrym miejscu! W tym poradniku wyjaśniamy, jak wymierzyć rolety na okna, by były one do nich idealnie dopasowane. Przeczytaj nasz artykuł, zanim zamówisz konkretny model osłon.

Funkcjonalne i estetyczne rolety na okna

Rolety okienne to nowoczesna i funkcjonalna alternatywa dla klasycznych zasłon i firan. W sklepach internetowych takich jak: https://familyrollo.pl/rolety znajdziesz je w wielu rodzajach, wzorach oraz kolorach do wyboru.

Dzięki różnorodności modeli dobranie osłony do konkretnego pomieszczenia, stylu aranżacji czy własnych upodobań nie jest trudne. Nie zapominaj jednak, że rolety najlepiej spełniają swoją funkcję, kiedy pasują do wielkości okna czy wnęki, w której mają być zamontowane.

Jak wymierzyć rolety na okna w zależności od rodzaju osłon?

Jak mierzyć rolety na okna? Przede wszystkim wykonując pomiary, uwzględnij rodzaj osłon, na które się zdecydowałeś. To istotne, ponieważ inaczej powinno się mierzyć rolety zewnętrzne, a inaczej zasłony dzień-noc czy wolnowiszące.

Rolety zewnętrzne

Przygotuj taśmę mierniczą i poziomicę. Zacznij od sprawdzenia szerokości. Używając poziomicy, zmierz całą szerokość wnęki – zarówno u góry, jak i na dole. W przypadku, kiedy pomiary te różnią się od siebie, przyjmij mniejszą wartość. Jeśli planujesz montaż prowadnic bocznych, uwzględnij przestrzeń również dla nich. Następnie zmierz wysokość od górnej części wnęki okiennej do jej dolnej krawędzi.

Rolety wolnowiszące

Najpierw zmierz szerokość wnęki okiennej, w której ma być zamontowana roleta. Do pomiaru dodaj 10-20 cm, dzięki czemu osłona będzie delikatnie wychodziła poza ramy okna. W drugiej kolejności sprawdź odległość od punktu, w którym ma być zawieszona zasłona – znajdującego się na ścianie lub suficie – do linii parapetu.

  Instalacja pieca elektrycznego CO - kluczowe czynniki i proces

Rolety dzień-noc

Zacznij od zmierzenia szerokości szyby. Do pomiaru dodaj 4-6 centymetrów – nieco szersze niż okno rolety będą wyglądać estetycznie, ale jednocześnie nie zablokują dostępu do klamki. Później zmierz skrzydło okna, pamiętając o tym, że osłona typu dzień-noc powinna być dłuższa od wysokości otworu okiennego o około 6-8 centymetrów.

O czym jeszcze warto pamiętać? Jak wymierzyć rolety na okna, by uniknąć nietrafionego zakupu?

Podczas mierzenia i kupowania rolet na okna, stosuj się poniższych zasad:

  • Zapoznaj się z instrukcją producenta osłon okiennych – to ważne, ponieważ zalecenia dotyczące pomiarów i montażu różnych modeli rolet mogą się od siebie różnić.
  • Skonsultuj się z fachowcem – zwłaszcza jeśli masz wątpliwości, czy wykonałeś pomiary prawidłowo.
  • Zwróć uwagę na ewentualne przeszkody – mierząc rolety, uwzględnij elementy, takie jak klamki czy inne uchwyty okienne. Upewnij się, że nie utrudnią one montażu osłon.

Jak mierzyć rolety na okna? Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak wymierzyć rolety na okna. Zastosuj się do naszych wskazówek, a stworzysz funkcjonalną aranżację okienną. A jeśli szukasz osłon do niestandardowego okna, o nietypowym kształcie lub rozmiarze, zamów rolety szyte na miarę. Taką usługę oferuje sklep internetowy: Familyrollo.pl.