okna

Jak wybrać odpowiednie okna do domu?

Podczas planowania budowy nowego domu lub remontowania starego, należy podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiednich okien i drzwi. Niestety, nie zawsze wiemy, że okna wpływają nie tylko na estetykę budynku, ale przede wszystkim na efektywność energetyczną. Czym kierować się zatem przy ich wyborze?

Okna do domu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Okna do domu powinny być przede wszystkim energooszczędne. W ostatnich latach bardzo popularne stały się okna z termoizolacyjnymi systemami i systemami sterowania klimatem oraz fotowoltaiką, która wbudowana została w szyby. Coraz więcej osób decyduje się też na montaż okien wykonanych z materiałów recyklingowych. Warto jest pamiętać, że okna to inwestycja na długie lata, dlatego wybór odpowiedniego okna jest tak istotny.

Aby wybrać odpowiednie okna do domu, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które znajdziemy na Plus Projekt Okna w Rzeszowie, które cechują się przede wszystkim wysokie parametry techniczne, łatwość w użytkowaniu i gwarancja komfortu użytkowania.

Wodoszczelność

Czynnik ten określa przeciek wody opadowej do wnętrza. Im wyższa klasa, tym większe bezpieczeństwo.

Materiał

Na rynku znajdziemy wiele różnych materiałów, z których wykonane są okna, na przykład drewno, PCV lub aluminium. Jeśli chodzi o okna drewniane, to są nie tylko piękne, ale również cechują się odpowiednią izolacją termiczną. Niestety wymagają jednak regularnej konserwacji. W przypadku okien PCV są one trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości oraz dostępne w różnych kolorach. Niestety uważa się, że są one mało estetyczne. Okna aluminiowe są lekkie, nie wymagają konserwowania, przewodzą ciepło i zimno, a dodatkowo odporne są na warunki atmosferyczne.

  Do jakich wnętrz pasują obrazy z motywem roślinnym?

Parametry termiczne

Wybierając odpowiednie okna do domu, należy zwrócić uwagę na te, które mają systemy bezpieczeństwa, czyli szyby lub wielopunktowe zamki. Dzięki temu włamanie będzie znacznie utrudnione.

Parametry akustyczne

Okna do domu mają nie tylko pełnić funkcję energooszczędną, ale również stanowić zaporę dla hałasu z zewnątrz. Najskuteczniejsze są te, które charakteryzują się izolacyjnością dźwiękową na poziomie 40 dB.

Estetyka

Wiele osób, szukając okien do domu, zwraca uwagę na estetykę. Na rynku znajdziemy wiele modeli o różnych wzorach, kształtach i kolorach. Warto jest w tej kwestii zwrócić uwagę również na ich grubość.

Antywłamaniowość

Coraz częściej decydujemy się na montaż okien antywłamaniowych. Niektóre z nich posiadają automaty do zmiany powietrza bez otwierania okien. Zapewnia to nie tylko zatrzymanie ciepła w domu, ale również osłonę przeciwsłoneczną.

Okna dwu lub trzyszybowe – które lepsze.

Najpopularniejszymi oknami są te dwuszybowe, które nie tylko zapewniają izolację termiczną, ale są również ekonomiczne. Eksperci jednak polecają te trzyszybowe, które w porównaniu do poprzedników posiadają wiele dodatkowych zalet. Przede wszystkim wykazują się lepszą izolacją termiczną i wyższą izolacją akustyczną, większą ochroną przed warunkami atmosferycznymi i poprawiają efektywność energetyczną. Jeśli zatem poszukujemy lepszej izolacji termicznej i akustycznej i chcemy zwiększyć komfort wewnątrz naszego domu, to okna trzyszybowe powinny zwrócić naszą uwagę.

Wiele rodzajów okien posiada dodatkowe funkcje, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Są to między innymi systemy wentylacyjne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, sterowanie elektryczne oraz automatyczne czujniki deszczu i wiatru.

Okna do domu — montaż i serwis

Aby okna montowane w domu spełniały swoje funkcje, należy je odpowiednio zamontować. Jeśli nie mamy w tym doświadczenia, warto, jest zatrudnić fachowca, który nie tylko je odpowiednio dopasuje, uszczelni i zapewni bezpieczeństwo w ich użytkowaniu. Warto również pamiętać, że bardzo często wymogiem producenta w przypadku gwarancji jest wykonanie montażu przez osobę uprawnioną do tego.