Jak przeprowadzić skuteczne sprzątanie przychodni i szpitali?

Jak zadbać o czystość w placówkach medycznych? Sprawdź!

Szpitale, przychodnie oraz innego rodzaju ośrodki, w których udzielane są świadczenia medyczne, to miejsca, w których utrzymanie czystości na odpowiednim poziomie jest absolutnym priorytetem. Pozwala pacjentom czuć się bezpiecznie, a personelowi pracować w godziwych warunkach. Jak utrzymać czystość w placówkach medycznych?

Czy firma zewnętrzna sprosta oczekiwaniom?

Placówki medyczne, bez względu na to, czy świadczą głównie usługi finansowane ze środków NFZ, czy też działają na zasadach komercyjnych, mają prawo zatrudniać pracowników sprzątających bądź nawiązać współpracę z wyspecjalizowaną firmą zewnętrzną. Jeszcze do niedawna sprzątaniem zajmowali się głównie pracownicy etatowi, dziś jednak coraz częściej odchodzi się od tego zwyczaju. Problemem jest bowiem dostosowanie godzin pracy do potrzeb danej placówki. Obecnie większość czynna jest od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych, co wymaga zatrudnienia nawet kilku osób. Przychodnie nie mogą być bowiem sprzątane wyłącznie raz czy dwa razy w ciągu dnia, gdyż nie pozwoliłoby to przestrzegać zasad higieny. Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w szpitalach, które pracują przez całą dobę, niezależne od dnia tygodnia.

Sale operacyjne, gabinety zabiegowe czy sale chorych często trzeba więc sprzątać w niestandardowych porach. Rozwiązaniem może być nawiązanie współpracy z firmą zewnętrzną, która świadczy usługi sprzątające. Z ofertą można zapoznać się na stronie internetowej https://wikami.com.pl/sprzatanie-przychodni-i-szpitali. Usługi firmy zewnętrznej pozwalają nie tylko zachować czystość w punkcie medycznym, lecz również zoptymalizować koszty. Jest to szczególnie istotne w podmiotach publicznych, które powinny szukać rozwiązań, pozwalających generować oszczędności. Firmy zewnętrzne pracują zgodnie z przyjętymi standardami, doskonale je znając. Pracownicy korzystają z wysokiej jakości środków czyszczących oraz nowoczesnego sprzętu.

Jak często należy sprzątać w placówkach medycznych?

W firmach, które zajmują się handlem lub świadczą różnego rodzaju usługi, czynności porządkowe można przeprowadzać raz dziennie. Niemniej jednak w szpitalach czy przychodniach wygląda to zupełnie inaczej. Należy pamiętać, że sprząta się nie tylko gabinety lekarskie czy poczekalnie, lecz również:

  • sale zabiegowe,
  • sale operacyjne,
  • specjalistyczny sprzęt,
  • magazyny.
  Jak usunąć silikon z szyby, płytek i kafelek? Sprawdzone sposoby

Czynności porządkowe powinny być więc przeprowadzane przynajmniej raz na dzień w pomieszczeniach nieużytkowanych bądź użytkowanych sporadycznie, natomiast znacznie częstsze sprzątanie ma miejsce na salach chorych, operacyjnych czy zabiegowych. Ważne, aby używać środków, które z jednej strony efektywnie doczyszczą powierzchnię, z drugiej strony będą przyjazne dla środowiska naturalnego oraz ludzi. Pamiętajmy, że w ośrodkach zdrowia na co dzień przebywa wielu pacjentów z chorobami układu oddechowego czy alergiami, dla których kontakt z silnymi detergentami może zaostrzyć objawy.

Najwyższe standardy i bezpieczeństwo

Konieczność zachowania czystości w placówkach medycznych wynika przede wszystkim z kwestii bezpieczeństwa. Nakazują one nie tylko czyszczenie, lecz również sterylizowanie pomieszczeń i narzędzi, celem ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Bardzo istotna jest więc regularność – porządki powinny mieć miejsce niemal przez cały czas, zwłaszcza jeśli w danym ośrodku na co dzień przebywa wielu pacjentów. Ponadto do sprzątania należy podejść kompleksowo – inaczej czyści się poczekalnie, w których przebywają pacjenci, inaczej natomiast sale, w których odbywają się zabiegi i operacje.

W wielu miejscach wciąż brakuje osób, które mogłyby – w razie potrzeby – pojawić się w gabinecie czy na sali i zadbać o czystość. Często zadania te przypadają pielęgniarkom, które mają zupełnie inny zakres obowiązków. Dlatego też coraz więcej placówek medycznych korzysta z pomocy firm zewnętrznych, dzięki której ułożenie grafiku w sposób elastyczny jest możliwe i nie rodzi większych problemów. Na pierwszym miejscu stawiane są bezpieczeństwo oraz komfort pacjentów, a także personelu medycznego.