Ogrodzenia tymczasowe — kiedy warto wybrać ogrodzenie pełne?

Płot pozwala na wyznaczenie pewnych granic oraz uzyskanie poczucia prywatności i bezpieczeństwa na wybranym obszarze. Ogrodzenie tymczasowe najczęściej stawia się na placach budowy, placach produkcji, wokół robót drogowych czy podczas imprez plenerowych. Jeśli jest wykonane z solidnej blachy, może skutecznie zapobiec także kradzieży czy zniszczeniu ogrodzonego terenu. Kiedy najlepiej sprawdza się ogrodzenie pełne i jak wygląda?

Ogrodzenie tymczasowe – opcja czy obowiązek?

Ogrodzenie tymczasowe to element, który najczęściej kojarzy się z zabezpieczeniem placu budowy. Rzeczywiście, w takim miejscu ma ono znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa osób pracujących na danym terenie, jak i otoczenia, w tym dla osób postronnych. Zagrożenia związane z użyciem ciężkiego sprzętu, wykopami czy pracami na wysokości można eliminować m.in. dzięki postawieniu odpowiedniego płotu – pozwala on na ograniczenie dostępu do miejsc, w których prowadzone są prace.

Co ważne, obowiązek zastosowania tego zabezpieczenia narzucają przepisy prawa, a konkretnie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie BHP podczas wykonywania robót budowlanych. Zgodnie z nim konieczne jest ogrodzenie terenu budowy lub zabezpieczenie go w inny sposób przed wstępem osób nieupoważnionych. Temat poruszony jest także w Prawie budowlanym, które zabezpieczenie terenu prac uznaje za obowiązek kierownika budowy.

W innych przypadkach zastosowanie ogrodzenia tymczasowego nie zawsze jest wymagane, ale często spełnia bardzo praktyczną funkcję – pozwala zachować prywatność i bezpieczeństwo.

Jak wygląda ogrodzenie tymczasowe pełne?

Ogrodzenie tymczasowe w wersji pełnej to połączone ze sobą pojedyncze panele o różnych wymiarach. Firmy dostarczające takie rozwiązania stosują różne wersje – przykładowo mToilet oferuje ogrodzenia pełne o długości 2,16 m lub 2,90 m oraz wysokości 2 m. Takie płoty powstają z blachy falistej, którą umieszcza się na metalowym stelażu. Ten z kolei składa się z ceowników, rur i kątowników, dzięki którym całe ogrodzenie jest stabilne i niezawodnie spełnia swoją funkcję.

  Jesienne porządki w ogrodzie - wykorzystaj dmuchawę do liści

Należy przy tym pamiętać, że ogrodzenie pełne z blachy jest ciężkie, a przez to wyjątkowo solidne. Przęsła są na tyle krótkie, że z poszczególnych modułów można stworzyć płot o niemal dowolnie wybranym kształcie, dostosowanym do potrzeb klienta. Ogrodzenie tymczasowe pełne najczęściej można spotkać z betonową podstawą, która dodatkowo zwiększa jego stabilność. Nie są mu straszne jej nawet silne wiatry. Nie ma także ograniczeń co do typu podłoża, na którym można zainstalować płot tego rodzaju.

Z czego powstają ogrodzenia tymczasowe pełne?

W nowoczesnych rozwiązaniach często przewiduje się zastosowanie ocynkowanej blachy trapezowej zamkniętej w stalowych ramach – również w ocynku. Równie wysokiej jakości są wymienione już elementy łączenia poszczególnych modułów. Firmy wynajmujące ogrodzenia pełne oferują ponadto swoim klientom blachy w różnej kolorystyce.

Największe zalety ogrodzeń tymczasowych pełnych

Ogrodzenia tymczasowe wypełnione blachą poleca się szczególnie do odgrodzenia terenów przemysłowych, budowlanych czy tych, na których organizowane są masowe wydarzenia. Takie mobilne płoty mogą się przydać także przy wygradzaniu przestrzeni plenerowej o konkretnym przeznaczeniu, np. strefy sanitarnej czy gastronomicznej, jak również ciągów komunikacyjnych.

Jeśli chodzi o plac budowy, dzięki pełnym ogrodzeniom tymczasowym na zewnątrz nie wydostają się żadne pyły, kurz ani inne zabrudzenia. Blacha o odpowiedniej wysokości w znacznym stopniu ogranicza także hałas związany z robotami. Warto podkreślić, że elementy konstrukcyjne takich płotów mogą być kłopotliwe w transporcie ze względu na ciężar. Możesz jednak zdecydować się na sprawdzonego dostawcę i wynajem płotów tymczasowych. Usługa obejmie także dostawę oraz montaż przęseł, a następnie demontaż i odbiór konstrukcji.