sprzatanie ogrodu jesienia

Jesienne porządki w ogrodzie – wykorzystaj dmuchawę do liści

Jesień to piękna pora roku, która niestety bywa również dość uciążliwa – szczególnie dla osób, które posiadają własny ogród. To czas, w którym musimy przeprowadzić niezbędne prace takie jak zabezpieczenie roślin przed zimowym chłodem. Dodatkowym utrudnieniem są opadające liście, których usuwanie bywa czasochłonne i męczące. Na szczęście w dzisiejszych czasach możemy skorzystać z nowoczesnych urządzeń, które nam to ułatwiają. Dmuchawy do liści, bo o nich mowa to sprzęt, w który warto się wyposażyć. Pora przyjrzeć się im nieco bliżej.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup dmuchawy do liści?

Nie da się ukryć, że dmuchawy do liści cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ urządzenia te mają wiele zalet. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim efektywność. W odróżnieniu od odkurzaczy do liści za pomocą dmuchawy możemy szybciej oczyścić z liści dużą przestrzeń. Zbieranie liści jest nie tylko szybsze ale również mniej męczące. Prace z wykorzystaniem dmuchawy do liści sprawiają, że oczyszczenie ogrodu nie wiąże się prawie z wysiłkiem fizycznym.

Rodzaje dmuchaw do liści

Obecnie na rynku możemy znaleźć trzy rodzaje dmuchaw do liści. Pierwszym z nich są dmuchawy do liści elektryczne. Lekkie, zasilane przewodowo energią elektryczną są idealnym rozwiązaniem dla przydomowych porządków. Z ich obsługą poradzi sobie nawet dziecko. Wadą dmuchaw elektrycznych jest jednak ograniczony zasięg – możemy z nimi pracować do długości kabla elektrycznego, jaki posiadamy. Konieczność wykorzystywania przedłużaczy bywa więc dość irytująca. Dlatego też wiele osób decyduje się na dmuchawy do liści akumulatorowe. One także zasilane są energią elektryczną, są ciche i nie wydzielają szkodliwych spalin. Jednocześnie jednak akumulator sprawia, że są nieco cięższe. Mimo to, nieograniczony zasięg i swoboda podczas sprzątania są zaletami, dzięki którym ten rodzaj urządzeń cieszy się dobrymi opiniami. Ostatnim rodzajem dmuchaw do liści są urządzenia spalinowe wyposażone w silnik zasilany olejem napędowym lub benzyną. Urządzenia te są zazwyczaj większe i cięższe, charakteryzują się także głośniejszą pracą. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak znacznie większa moc, która pozwala poradzić sobie ze sprzątaniem liści nawet na bardzo dużych powierzchniach.

  Wertykulacja trawnika - kiedy, jak i czym to robić? Poradnik ogrodnika

Jak skutecznie i bezpiecznie wykorzystywać dmuchawy do liści?

Sprzątanie ogrodu za pomocą dmuchawy do liści nie jest trudne i nie wymaga wprawy. Niemniej jednak warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim sprzątać warto w suchy i słoneczny dzień. Mokre i ciężkie liście o wiele trudniej jest usunąć. Pracując z dmuchawą uważajmy również na to, by nie kierować strumienia powietrza na rośliny oraz elementy wyposażenia ogrodu, które mogłyby ulec uszkodzeniu pod jego wpływem. Zadbajmy również o to, by nie kierować dmuchawy w stronę innych osób.

Na co zwrócić uwagę wybierając dmuchawę do liści?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór dmuchaw do liści. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto więc wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Pierwszym ważnym czynnikiem jest moc silnika dmuchawy. Im mocniejszy silnik, tym większa siła wyrzucanego powietrza, co pozwala na efektywne usuwanie liści i innych odpadków ogrodowych. Kolejnym istotnym aspektem jest prędkość przepływu powietrza. To parametr wpływający na zdolność dmuchawy do skutecznego przesuwania liści. Mniejsze dmuchawy idealne do przydomowych porządków mają prędkość wynoszącą ok 200 km/h. Solidne, wydajne dmuchawy, które są w stanie poradzić sobie z każdym wyzwaniem, również z mokrymi liśćmi czy gałązkami mają prędkość sięgającą 300 km/h.

Obszar podmuchu dmuchawy to kolejny ważny element, na który warto zwrócić uwagę. Im większy obszar jest objęty działaniem dmuchawy, tym szybciej można oczyścić obszar ogrodu. Wybierając dmuchawę, warto zwrócić uwagę na jej zasięg i możliwość regulacji kierunku podmuchu powietrza.
Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i elementy wyposażenia. Jedną z takich funkcji jest zabezpieczenie przeciw przegrzaniu, które chroni silnik przed uszkodzeniem w przypadku długotrwałego użytkowania. Warto upewnić się, że dmuchawa posiada ergonomiczny uchwyt oraz dwa rodzaje rur. Jest to istotne, ponieważ długa rura umożliwia nam precyzyjne sprzątanie, zaś krótka ułatwia wykonywanie prac na dużej powierzchni ponieważ zwiększa zasięg podmuchu.

  Ślimaki w ogrodzie - jak się ich pozbyć? 10 najlepszych sposobów

Podsumowując, zakup dmuchawy do liści to dobra decyzja, dzięki której możemy znacznie ułatwić sobie jesienne porządkowanie ogrodu i sprawić, że usuwanie spadających liści przestanie kojarzyć się z zajęcie wymagającym czasu i ogromu sił.