kobieta medytuje w domuy

Kącik do medytacji w domu: jak stworzyć miejsce wyciszenia i relaksu?

Obecnie wielu z nas poszukuje sposobów na relaks i wyciszenie się. Jednym z najbardziej skutecznych jest medytacja. Praktyka ta ma wiele zalet. Jednak, aby móc je wykorzystać, musimy stworzyć sobie przestrzeń, w której będziemy mogli się wyciszyć. 

Teoretycznie, aby medytować, nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych urządzeń czy gadżetów. Można oddawać się tej praktyce w każdym miejscu. W praktyce jednak posiadanie własnego kącika do medytacji, w którym będziemy sami a poprzez odpowiednie elementy wyposażenia i dodatki do wnętrz stworzymy atmosferę pełną relaksu i spokoju, może nam znacznie ułatwić wyciszenie się i oderwanie od stresu i codziennych problemów. 

Wybór odpowiedniego miejsca

Znalezienie odpowiedniego miejsca do medytacji ma kluczowe znaczenie dla skuteczności tej praktyki. Z całą pewnością taki kącik powinien znajdować się w miejscu, które zapewni nam ciszę i odosobnienie. Powinno być wolne od elektroniki oraz innych bodźców, które mogłyby nas rozpraszać. W każdym domu znajdzie się kilka pomieszczeń i miejsc, które możemy wykorzystać do medytacji. Wśród nich znajdują się:

  • Sypialnia: To intymne miejsce, które może stworzyć atmosferę sprzyjającą medytacji. Miękkie łóżko lub dywan oraz ciche otoczenie sprawiają, że pomieszczenie to doskonale sprawdza się w tej roli.
  • Balkon: To świetne miejsce do medytacji na świeżym powietrzu. Śpiew ptaków i szum liści wiatru wprowadzają w stan spokoju. Dodatkowo możemy otoczyć się kojącą zmysły zielenią.
  • Kącik w salonie: Jest świetną opcją, jeśli medytują również inni członkowie rodziny, wówczas może bowiem posłużyć każdemu, kto tego potrzebuje. Głównym atutem salonu jest z pewnością otwarta przestrzeń. 
  • Piwnica: Może wydawać się to dość ekscentrycznym pomysłem, jednak piwnica jest miejscem, w którym możemy uzyskać pełnię spokoju, odciąć się od bodźców zewnętrznych (np. domowych odgłosów czy rozmów innych domowników). 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Riva Living (@rivaliving.in)

Podłoga – podstawa komfortu

Większość osób medytuje, siedząc na podłodze, co jest bardzo wygodnym, sprzyjającym wyciszeniu rozwiązaniem. Nie da się jednak ukryć, że o ile nie posiadamy w swoim domu ciepłej, drewnianej, naturalnej podłogi możemy czuć się nieco niekomfortowo. Na szczęście, na rynku znajdziemy szeroki wybór podkładów, poduszek i mat, które możemy wykorzystać w naszym kąciku medytacji. Wśród najpopularniejszych rozwiązań wymienić możemy tradycyjne japońskie poduszki do medytacji Zafu, które mają owalny kształt i zapewniają doskonałe podparcie dla kręgosłupa. Spora część osób wykorzystuje też antypoślizgowe maty do medytacji i jogi, które wykonane są z lekkiej pianki w różnych grubościach. Niezależnie od tego, na jaki podkład się zdecydujemy, warto zadbać o to, by był on wykonany z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu nie tylko zapewni nam pełnię komfortu, ale również posłuży przez dłuższy czas. 

  Zestawy podtynkowe WC - ukryta funkcjonalność w łazienkach  

Oświetlenie – tworzenie nastroju

Oświetlenie odgrywa ogromną rolę w tworzeniu klimatu sprzyjającemu medytacji. W ciągu dnia najlepiej po prostu cieszyć się naturalnym światłem słonecznym, które możemy nieco ograniczyć poprzez zasłonki czy rolety, by nie było dla nas zbyt rozpraszające. Po zmroku musimy pamiętać, że sztuczne światło lamp elektrycznych może pobudzać, rozpraszać, a nawet powodować nerwowość – szczególnie jeśli jest intensywne lub ma chłodną barwę. W kąciku do medytacji o wiele lepiej sprawdzą się więc świece i lampy solne, które emitują delikatne, ciepłe światło.

Dekoracje i akcesoria wspierające medytację

Umiejętnie dobrane dekoracje i akcesoria mogą pomóc nam w wyciszeniu się i medytowaniu. Do tego warto wykorzystać kadzidełka o zapachu lawendy, szałwii czy sandałowca, które świetnie wprowadzają w stan wyciszenia. Sprawdzą się także klimatyczne świece czy obrazy przedstawiające naturę, spokojne krajobrazy lub inspirujące cytaty. Wszystko to pozwala na stworzenie unikalnego klimatu, który wspiera relaks i koncentrację.

Dźwięki i muzyka

Tworząc kącik do medytacji, warto pamiętać o roli dźwięku w procesie wyciszania się i relaksacji. Warto zatroszczyć się o to, by mieć pod ręką nagrania dźwięków natury, szumu fal, śpiewu ptaków czy deszczu. Bardzo pomocna jest także instrumentalna muzyka relaksacyjna.

Tworząc kącik do medytacji w swoim domu, warto eksperymentować i poszukiwać elementów, które odpowiadają naszym indywidualnym potrzebom. Dzięki temu regularna medytacja będzie głębsza, pozwoli nam lepiej wyciszyć się, odciąć od codzienności i przywrócić pełnię równowagi.