Izolacja termiczna w domu: jak prostymi sposobami ograniczyć utratę ciepła?

Twoje rachunki za ogrzewanie osiągają zimą astronomiczne sumy? Przyczyną może być uciekanie ciepła! Zlokalizowanie mostów cieplnych, czyli wszelkich „nieszczelności” to pierwszy krok do obniżenia opłat. Którędy ucieka ciepło i jak ograniczyć ten proces prostymi sposobami? Podpowiadamy.

Którędy ucieka ciepło?

Żeby zacząć działać, trzeba zlokalizować problem. W przypadku wysokich rachunków za ogrzewanie będzie to sprawdzenie, którędy ucieka ciepło. Najczęstsze mosty termiczne, czyli miejsca o dużej przewodności cieplnej to:

  • okna,
  • drzwi,
  • dach i poddasze,
  • podmurówki,
  • balkon,
  • ściany zewnętrzne.

Według szacunkowych danych, najwięcej ciepła ucieka przez wentylację oraz okna. Jedną z opcji, by rozprawić się z tym problemem, jest termomodernizacja budynku. Jest to jednak rozwiązanie bardzo kosztowne i czasochłonne. Można jednak wprowadzić kilka rozwiązań, które „od ręki” zatrzymają (przynajmniej w pewnym stopniu) utratę ciepła.

Izolacja termiczna w domu – rolety termiczne

Jednym z rozwiązań najłatwiejszych i najtańszych do wprowadzenia są rolety termiczne. Można je dostać bez problemu w sklepach z roletami, karniszami i żaluzjami, na przykład w karnisze.com.

Czym jest roleta termiczna? To specjalna osłona okienna wykonana z materiału o konkretnych właściwościach izolacyjnych. Chroni pomieszczenie przed różnymi czynnikami zewnętrznymi: promieniowaniem słonecznym, hałasem oraz zimnem. Rolety mogą być wykonane z rozmaitych materiałów: poliestru, bawełny czy wełny mineralnej. Same tkaniny nie mają właściwości termoizolacyjnych, dlatego pokrywa się je dodatkową powłoką, która zapewnia odpowiednią izolację.

Czy to skuteczne rozwiązanie? Zdecydowanie tak. Rolety termiczne zatrzymują ciepło w pomieszczeniu, dzięki czemu nie wychładza się ono tak szybko i domu nie trzeba dogrzewać. Poza tym są dostępne w wielu kolorach i rozmiarach, można więc idealnie dobrać je do designu sypialni, salonu czy innego wnętrza.

  Okna, jakich marek cieszą się największą popularnością na rynku?

Izolacja termiczna w domu – zasłony i firanki

Drugim rozwiązaniem w walce z uciekającym ciepłem, równie łatwym do wprowadzenia, a przy tym bardzo dekoracyjnym, są zasłony i firanki. Grube zasłony albo zasłony w połączeniu z firankami to mechaniczna „bariera”, dzięki której ciepło nie ma w jaki sposób wydostać się z pomieszczenia.

Funkcję termoizolacyjną będą pełniły zasłony wykonane z grubej bawełny, aksamitu albo z włókien syntetycznych. Warto tak dobrać ich długość i szerokość, aby wystawały nieco poza okno i niemal dotykały podłogi. Dobrym rozwiązaniem są także zasłony termoizolacyjne – wykonane z wielowarstwowej tkaniny, chronią wnętrze przed zimnem i ucieczką ciepła.

Chcesz zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie? Zanim zaplanujesz kosztowną termomodernizację domu, zacznij od najprostszych rozwiązań. Zainstaluj rolety termiczne – chronią mieszkanie przed ucieczką ciepła, zapewniają prywatność, a przy tym wyglądają bardzo nowocześnie.