podklad pod panele

Jaki podkład pod panele wybrać? Kompendium wiedzy

Decydując się na położenie paneli zależy nam na tym, aby były one estetyczne i wytrzymałe. Bardzo istotny jest odpowiedni dobór nie tylko desek, ale również podkładów, który należy położyć pod nimi.

Rodzaje podkładów pod panele

Panele podłogowe są najpopularniejszym materiałem, który dzięki dużemu wyborowi przypominać może prawdziwe drewno czy kamień. Dodatkowo są one łatwe w montażu i mają niską cenę.

Aby taka podłoga posłużyła nam przez kilka a nawet kilkanaście lat, powinniśmy wybrać ta o wysokiej klasie ścieralności. Wybór odpowiedniego podkładu pod panele zależeć będzie od tego jaką będzie miała przepuszczalność oraz czy będzie on odporny na wilgoć. Do wyboru mamy te pochodzenia naturalnego oraz sztucznego.

1. Pochodzenie naturalne:

  • Podkład korkowy – jego największą zaletą jest izolacja akustyczna. Dzięki niemu mamy możliwość wygłuszenia odgłosów w pomieszczeniu, tak by sąsiedzi z dołu czuli komfort. Dodatkowo izolacja cieplna gwarantuje nam to, że ciepło nie będzie uciekało z mieszkania. Niestety cena tego rodzaju podkładów nie jest niska, a poza tym materiał ten nie jest trwały.
  • Eko – płyta – mimo, że koszt tego podkładu jest naprawdę niski, to posiada ona bardzo dobre wyciszenie. Dodatkowo niweluje ona wszystkie nierówności podłogi. Niestety chłonie ona wodę i wymaga dodatkowego zabezpieczenia za pomocą folii.
  • Tektura – niestety jedyną zaletą tektury jako podkładu podłogowego jest to, że można wykorzystać ją w sytuacji ogrzewania podłogowego oraz niska cena. Posiada ona kilka wad, między innymi: słaba akustyka czy niska trwałość.

2. Pochodzenie sztuczne:

  • Podkład polietylenowy – posiada on bardzo dobrą akustykę, można stosować go przy ogrzewaniu podłogowym, można stosować go przy nierównej podłodze oraz jest najgrubszym podkładem.
  • Pianka – cena jest niska, jednak bardzo szybko traci ona swoje właściwości. Jeśli chodzi o akustykę i izolację cieplna to ich poziom jest również na najniższym poziomie.
  • Podkład polistyrenowy – sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym. Jest najlepszym z podkładów pod panele, ponieważ nie tylko bardzo dobrze przepuszcza ciepło, a największa jego zaleta jest to, że spełnia on swoje właściwości najdłużej.
  • Podkład kwarcowy – jest to odpowiedni podkład dla osób, którym najbardziej zależy na wyciszeniu akustycznym. Dodatkowo przewodzi on ciepło, jest odporny na wilgość i zniszczenia.
  Jak położyć gładź gipsową i skutecznie wyrównać ściany?

Jak położyć podkład podłogowy?

Kiedy wybierzemy już ocieplenie pod podłogę to zanim zaczniemy układać deski, powinniśmy rozłożyć go w pomieszczeniu na co najmniej dobę. W tym czasie podkład będzie miał możliwość zaklimatyzowanie się i odpowiedniego ułożenia się. Nie tylko podkład powinniśmy wcześniej rozłożyć, ale i również same panele. Jeśli decydujemy się na folię paroizolacyjną to powinna zostać ona położone jako pierwsza. Jak więc rozłożyć odpowiednio podkład? Użyj my w tym celu poziomicy i taśmy, by połączyć ze sobą wszystkie elementy, tak by nie rozjeżdżał się podczas układania desek.

ukladanie podkladow pod panele

Na co zwracać uwagę podczas wyboru izolacje pod panele?

Aby nasza podłoga była efektowna, spełniała nasze oczekiwania i nie uległa zniszczeniu należy wybrać odpowiedni podkład pod panele. Jednak zanim podejmiemy decyzję powinniśmy zastanowić się na czym zależy nam najbardziej:

  • Czy podłoga jest równa – podłoga, która ma nierówną powierzchnię wymaga odpowiedniego podkładu, który będzie na tyle gruby bez niwelować wszystkie nierówności. Na rynku znajdziemy wiele ich rodzajów, ważna jest przede wszystkim grubość podkładu.
  • Wytrzymałość na obciążenia –pomieszczeniach, w których użytkowanie podłogi jest najczęstsze, powinniśmy wybrać podkład o jak największej wytrzymałości na wszelkie obciążenia i odkształcenia. Weźmy pod uwagę również to, że w nie których pomieszczeniach będą stały na podłodze ciężkie meble, które mają wpływ na wszelkie odkształcenia.
  • Izolacja cieplna – jeśli mieszkamy nad piwnicą to bardzo ważne jest to, aby podkład posiadał odpowiednie parametry izolacyjne, dzięki temu ciepło nie będzie uciekało z domu.
  • Izolacja akustyczna – specjalny podkład wyciszający będzie nie tylko komfortem dla nas, ale również dla sąsiadów, którzy mieszkają pod nami.
  • Ochrona przed wilgocią– wybór powinien paść na podkład, który pod wpływem wilgoci nie zmieni swojej pozycji, a panele będą miały możliwość swobodnej pracy.
  Sufit napinany - co to jest? Zalety, wady, montaż ocena

Jaki podkład pod panele na drewnianą podłogę?

Bardzo często zdarza się, że decydując się na nowe panele chcemy ułożyć je na starej podłodze by zaoszczędzić. Oczywiście możemy to zrobić i uniknąć dzięki temu poważnego remontu, jednak należy pamiętać, aby była ona odpowiednio przygotowana dużo wcześniej. Najlepiej będzie, jeśli na starą drewnianą podłogę położymy płyty OSB i przymocujemy je za pomocą wkrętów lub gwoździ. Pamiętaj również, że pomiędzy płytami należy zostawić tak zwaną przerwę dylatacyjną, która powinna wynosić około 2 mm. Na tak przygotowaną podłogę możemy położyć wybrany przez nas podkład pod panele, najlepszymi będą te z polietylenu, poliuretanowo-mineralne lub polistyrenowo ekstrudowany.

Dobranie podkładu do rodzaju paneli

Bardzo często zdarza się, że producenci rekomendują nam jaki podkład pod panele wybrać przy poszczególnym wyborze desek. Istotne jest, by wziąć pod uwagę to, że przy panelach laminowanych a na przykład winylowych należy położyć inne podkłady. Choćby dlatego że panele winylowe reagują na wszelkie obciążenia oraz absorbują wilgoć w inny sposób niż te drugie. Drugą bardzo ważną sprawą jest rodzaj podłoża, na którym będziemy kłaść podkład. Należy wziąć pod uwagę nie tylko ogrzewanie podłogowe, ale również wszelkie nierówności.

Mata pod panele podłogowe

Bardzo dobrym rozwiązaniem są maty, wykonane z różnych materiałów. Jeśli komuś zależy na najlepszej jak to możliwe izolacji akustycznej to świetnie sprawdzi się mata korkowa, która stłumi wszystkie dźwięki i sąsiedzi z dołu nie będą słyszeli naszych kroków. Dodatkowym plusem takiej maty jest to, że nie pochłania ona wilgoci. Jednak należy wiedzieć, że jej cena jest dość wysoka. Na rynku znajdziemy również mate kwarcową, jest to produkt najwyższej jakości, który jest odporny na wilgoć, izoluje hałasy, nadaje się przy ogrzewaniu podłogowym oraz nie odkształca się. Cena ich jest jednak naprawdę wysoka.

  Izolacja termiczna w domu: jak prostymi sposobami ograniczyć utratę ciepła?

Gąbka pod panele podłogowe

Alternatywą dla podkładu w postaci pianki jest gąbka. Różni się od tej pierwszej przede wszystkim większą grubością, jest dość tania a parametry techniczne również są zadowalające. Należy jednak wiedzieć, że izolacja cieplna i akustyczna występują na średnim poziomie, jednak idealnie sprawdzi się, jeśli podłogi są nierówne. Dodatkowo nie pochłania ona wilgoci.

Jaki podkład pod panele quick step?

Do wyboru mamy podkłady grubsze i cięższe, izolujące akustycznie oraz przepuszczające ciepło.

mezczyzna kladzie panele na podkladach

Podkłady pod panele – cena

Niestety nie da się ustalić jednogłośnie, ile kosztuje podkład pod panele. Zależy to od wielu czynników między innymi: materiału z jakiego jest wykonany, grubości podkładu, izolacji akustycznej, wytrzymałości. Prawdą jest jednak, że im droższy podkład tym lepszy i ma więcej zastosowań.

Czym kierować się podczas zakupu podkładów pod panele?

Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę to czy zależy nam na izolacji akustycznej i termicznej, czy chcemy zabezpieczyć panele przed uszkodzeniami, a także czy podłoga jest równa. Do wyboru na rynku mamy 6 klas podkładów i różnorodność ich jest naprawdę duża, warto jest więc wcześniej zapoznać się z ich rodzajami i wybrać takie, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania. Pamiętajmy, że nie wszystkie podkłady będą odpowiednie przy ogrzewaniu podłogowym oraz natężeniu obciążenia, np. ciężkimi meblami. Jeśli szukamy uniwersalnego rozwiązania to niestety takie nie istnieje, dlatego też powinniśmy zastanowić się jakie podkłady będą dla nas najlepsze, jakie mamy wobec nich wymagania oraz do jakich paneli będą się one nadawały.

Później już zostaje nam tylko cieszyć się efektowną podłogą, która spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Sąsiedzi z dołu są zadowoleni, że nie słyszą już naszych kroków nad głowami, wilgoć nie wychodzi przy podłogach, a ciepło zostaje w domu, co za tym idzie rachunki za ogrzewanie są mniejsze.