klejenie plytek

Jaki klej do płytek wybrać? Praktyczny poradnik

Jeśli decydujemy się na położenie płytek w naszym mieszkaniu, to warto jest wcześniej podjąć kilka ważnych decyzji: wybrać odpowiednie płytki oraz materiały i narzędzia, które pozwolą uzyskać trwały, a zarazem estetyczny efekt.

Typy klejów do płytek – jakie są?

Zazwyczaj producenci oferują nam kleje do płytek, które będę odpowiednie i spełnią swoje funkcje. Wszystkie szczegółowe dane możemy również znaleźć na opakowaniach produktów lub w ich karcie technicznej. Warto jest wiedzieć jakie właściwości mają poszczególne symbole.

  • Litera C – jest to preparat cementowy, rozrabia się tą mieszankę z wodą odpowiednich proporcjach podanych przez producenta
  • Litera D – klej dyspersyjny, możemy użyć go natychmiastowo, jest elastyczny i świetnie sprawdzi się, gdy powierzchnie są nierówne
  • Litera R – klej na bazie żywic reaktywnych, posiada bardzo dużą przyczepność, sprawdzi się na trudnych podłożach.

Oprócz zapoznania się z właściwościami i symbolami poszczególnych klejów musimy wiedzieć również, że wszystkie produkty, które przeznaczone są do klejenia płytek dzielą się również na klasy:

  • 1 – to kleje zwykłe wiążące
  • 2 – są to kleje które mają podwyższone parametry
  • F – klej szybkowiążący
  • T – klej o mniejszym spływie
  • E – posiada wydłużony czas otwarty
  • S1 – klej odkształcalny
  • S2 – klej wysoko odkształcalny

Na opakowaniach możemy znaleźć także zestawienia połączonych ze sobą symboli, na przykład C1TE – klej normalnie wiążący, posiadający mniejszy spływ i wydłużony czas otwarty.

Czym kierować się przy wyborze kleju do płytek?

Zanim kupimy klej do płytek, powinniśmy wcześniej wziąć pod uwagę kilka czynników, tak by podjąć odpowiednią decyzję. Są to między innymi:

  • Rodzaj płytek – należy ustalić czy są to płytki ceramiczne, gresowe, marmur czy szklana mozaika
  • Miejsce położenia płytek – wybór kleju zależna jest od tego, gdzie chcemy je położyć: na ścianie, na podłodze, wewnątrz domu, na zewnątrz domu, przy ogrzewaniu podłogowym. Jeśli chcemy położyć płytki w kuchni lub w łazience to klej powinien być wodoodporny, jeśli miejscem położenia jest toaleta to najlepiej będzie zastosować klej szybkoschnący. Na ścianach sprawdzi się klej o mniejszym spływie, a przy ogrzewaniu podłogowym zaprawa elastyczna.
  • Podłoże – istotne jest to czy będziemy kłaść płytki na wylewce, na płycie OSB czy płycie gipsowo-kartonowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ należy wziąć pod uwagę to, że podłoża mają zróżnicowaną przyczepność. Jeśli płytki kładziemy na płycie kartonowo – gipsowej to postawmy na klej cementowy, a na powierzchni, która pokryta jest tynkiem cementowym lub wapiennym sprawdzi się klej normalnie wiążący.
  Zacieki na suficie i ścianie - jak je zamalować? Sprawdzone sposoby

mezczyzna przykleja plytki

Jak wybrać klej do płytek?

Wybór odpowiedniego kleju do płytek powinien być zależny od tego w jakim miejscu będą się one znajdować oraz jakie płytki chcemy ułożyć.

  • Marmur gres i płytki wielkoformatowe – klej o większej przyczepności
  • Biały marmur – klej na bazie białego cementu
  • Płytki na zewnątrz – klej mrozoodporny
  • Płytki ścienne – klej o niskim spływie
  • Płytki na ogrzewaniu podłogowym – klej elastyczny
  • Szybki czas wykonania – klej szybkowiążący. Dzięki niemu spoinowanie płytek będzie możliwe już po kilka godzinach od ułożenia płytek.

Wydajność kleju do płytek

Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na zużycie kleju jest format wybranych przez nas płytek. Oczywiste jest, że te o większej powierzchni, cięższe wymagają większej ilości kleju. Dodatkowo konieczne jest wybranie odpowiedniej pacy z odpowiednią długością ząbków, za pomocą której będziemy mogli rozłożyć klej na podłożu i spodzie płytki na odpowiednią grubość.

  • Bok płytki do 10 cm – idealnie sprawdzi się praca o Ząbkach na długość 6 mm
  • Bok płytki od 10 cm do 20 cm Ząbki o długości 6 mm
  • Bok płytki 20 – 30 cm– Ząbki o długości 10 mm
  • Płytka o boku dłuższym niż 30 cm – Ząbki na długość 12 – 15 mm
  • Klej do płytek – błędy wykonawców

Wydawać by się mogło, że w razie konieczności wymieszania kleju z wodą lub innym składnikiem nie sprawi nam problemu. Jednak bardzo często osoby zajmujące się tym popełniają błędy niezgodne z zaleceniami producentów co utrudnia pracę lub wpływa na odpadanie płytek. Warto jest więc zapoznać się z kilkoma najczęstszymi błędami, by w przyszłości ich nie popełniać.

  1. Dodanie za dużo wody – wytrzymałość połączenia jest mniejsza, korekcja klejenia jest utrudniona, zaprawa się rozpływa
  2. Dodanie cementu – zaprawa może źle wiązać płytkę z podłożem, co wpłynie na ich odpadanie
  3. Wydanie piasku – spoina jest nie wytrzymała
  4. Ciepła woda – dodanie ciepłej wody do kleju skutkuje tym, że zaprawa szybko tężeje
  5. Przyklejanie płytek na plackach zaprawy – w powstałych pustkach gromadzą się brud i flora bakteryjna
  6. Za gruba warstwa kleju – płytki mogą odpadać, zaprawa traci właściwości klejące
  7. Zanieczyszczone podłoże – płytki mogą odpadać z klejem
  8. Za szybkie fugowanie – wysychanie kleju jest utrudnione
  Jaki podkład pod panele wybrać? Kompendium wiedzy

klejenie plytek na scianie

Klej do płytek na trudne podłoża – jaki wybrać?

Bardzo istotnym czynnikiem podczas wyboru zaprawy klejowej jest to na jakim podłożu chcemy przykleić płytki. Często zdarza się, że chcąc uniknąć dużych remontów decydujemy się na położenie ich na starej podłodze. Należy również wziąć pod uwagę ogrzewanie podłogowe.

  • Okładziny ceramiczne – jeśli chcemy zastosować klej do płytek na tego typu podłożu to powinniśmy ustalić, czy jest ono stabilne, by móc położyć jest sposób skuteczny i trwały. Odpowiednią zaprawą klejową na takiego rodzaju podłoże będzie zaprawa elastyczna. Pamiętaj, aby wcześniej je zmatowić lub nakłuć dzięki czemu jego przyczepność była zwiększona.
  • Hydroizolacje i płyty budowlane – są to rodzaje podłoży, które mają tendencję do odkształceń i są elastyczne. Aby skutecznie przymocować płytki do takich podłoży wybierzmy elastyczną zaprawę klejącą klasy C2.
  • Podłoga drewniana – jeśli chcemy przykleić płytki na starej podłodze drewnianej to bardzo nie dobrym rozwiązaniem będzie użycie w tym celu zaprawy cementowej. Jeśli jednak upierasz się przy tym by jej użyć to wcześniej drewno trzeba pokryć warstwą kontaktową, czyli gruntem. Pamiętaj, że drewniane podłoże powinno być w nienaruszonym stanie i nie posiadać żadnych odkształceń.
  • Podłoże metalowe – jest to podłoże z bardzo utrudnioną przyczepnością i wymaga ono zastosowania specjalnych reaktywnych zapraw klejowych klasy R2.
  • Ogrzewanie podłogowe – klej powinien posiadać zdolność do kompensowania naprężeń związanych ze zmianą temperatury. Przy ogrzewaniu podłogowym należy zastosować zaprawę elastyczną kryjącą klasy C2. Pamiętaj, aby klej pokrywał całą płytkę od spodu, zapobiegnie to uszkodzeniom podczas nacisków i obciążeń.

Trasy, balkony i schody – są to miejsca, które wystawione są na działanie warunków atmosferycznych i nagłą zmianę temperatury. Należy zastosować w tych miejscach zapraę klejącą, odporną na warunki atmosferyczne. Najlepszym klejem będzie elastyczna zaprawa klasy C2. Konieczne jest, klej wypełniał całą przestrzeń pod płytką, aby nie odklejała się ona, a zamarznięta woda nie odrywała płytki od podłoża. Najważniejsze jest, aby pamiętać by na podłożu została wykonana elastyczna hydroizolacja dwuskładnikowa, która zapobiegnie wnikaniu wody do wnętrza podkładu.