mezczyzna uklada plytki na scianie

Jak kłaść płytki? Praktyczny poradnik krok po kroku

Prawie w każdym mieszkaniu i domu możemy podziwiać przeróżne płytki. Zarówno te podłogowe, jak i te ścienne, dzięki ogromnemu wyborowi wybierzemy je do każdego wystroju wnętrz. Najczęściej stosowane są w łazienkach, kuchniach oraz przedpokojach. Dzięki takim podłogom są one łatwiejsze do wyczyszczenia każdego rodzaju zabrudzeń, dodatkowo występują one w wielu formatach, kształtach oraz wzorach i kolorach. Kolejną ich zaletą jest to, że chodzenie po nich jest bezpieczne, podłoga nie stuka i nie skrzypi. Mamy gwarancję, że nie zostanie ona w żaden sposób odkształcona, na przykład pod ciężarem mebli. Zarówno woda jak i inne czynniki również na nie nie wpływają, a samo mycie jest bardzo łatwe, ponieważ wystarczy zwykły mop i ciepła woda. Świetnie sprawdzają się w okolicach stołu i szafek kuchennych, to właśnie te miejsca są najbardziej narażone na styczność z płynami i jedzeniem. Przesuwanie po nich mebli i krzeseł również nie jest im straszne. Największą jednak ich zaletą jest to, że mamy możliwość zamontowania pod nimi ogrzewania podłogowego.

Co trzeba wiedzieć przed położeniem płytek?

Jeśli chodzi o położenie płytek to niestety trzeba wziąć pod uwagę to, że podłoga będzie chłodna, a w zimie może być to uciążliwe. Układanie płytek wcale nie jest tak trudne jakby mogło się nam to wydawać. Nie musimy ani zatrudniać fachowca, ani płacić za to dużych pieniędzy. Możemy położyć je samodzielnie, należy się wcześniej do tego przygotować. Muszą być one nie tylko położone, ale również wyglądać estetycznie. Warto jest więc zapoznać się z instrukcją producenta, przygotować potrzebny sprzęt oraz zapoznać się z zasadami, których należy się bezwzględnie trzymać.

Jeśli chcesz cieszyć się równą i piękną podłogą to postaw na wysokiej jakości materiały, odpowiednie akcesoria oraz dużo cierpliwości, zwłaszcza na początku. Nauka czyni mistrza, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że z czasem będzie szło ci to sprawniej. Aby kupić odpowiednią ilość płytek zmierzyć dokładnie pomieszczenia, w których mają zostać one położone. Dodatkowo konieczne jest doliczenie do tej ilości co najmniej ich 10% więcej, by mieć zapas, przyjda nam się on w razie uszkodzenia lub błędu.

Przed układaniem płytek należy przygotować sobie potrzebny sprzęt, będą to:

  • Sznur mierniczy
  • Poziomica
  • Linijka
  • Miarka
  • Gumowy młotek
  • Szpachelka ząbkowana
  • Krzyżyki dystansowe
  • Ściągacz do spoin
  • Maszynka do cięcia płytek
  • Wiadro
  • Gąbka
  • Szpachelka
  • Korytko
  • Łata

Jeśli planujemy położyć płytki na ścianach to warto jest wcześniej wybrać ich odpowiedni rodzaj, musimy wziąć pod uwagę nie tylko kształt, grubość, jakość płytek, ale również miejsce ich położenia, na przykład w kuchni i łazience powinny być one wodoodporne. Do wyboru mamy naprawdę bogatą ich ofertę:

  • Terakota – płytki są lekkie i cienkie, nadają się do skosów ścian, są tanie i wytrzymałe, odporna na obciążenia i uszkodzenia
  • Gres –do ich cięcia potrzebny jest specjalny sprzęt elektryczny z tarczami tnącymi, przypominanie terakotę, jest odporna na odbarwienie
  • Kamień – płytki kamienne zachowują właściwości kamienia, są nienasiąkliwe, lecz są również łatwe na uszkodzenia podczas czyszczenia środkami chemicznymi. Są one grubsze niż glazura i terakota, trudno jest je przyciąć
  • Glazura – płytki ścienne posiadają wiele dostępnych kolorów, wzorów oraz kształtów. Są bardzo łatwe w docinaniu, załatw e w ułożeniu, idealnie sprawdzą się na ścianach i na podłodze, są wytrzymałe i nie śliskie.

Jak kłaść płytki na ścianie?

Jeśli płytki kładziemy samodzielnie powinniśmy pamiętać o kilku istotnych zasadach:

  1. Układamy płytki od dołu do góry– w sytuacji, gdy nie trzeba ich docinać
  2. Układamy płytki od góry do dołu –w sytuacji, gdy nie zmieszczą się one w całości na ścianie, będzie trzeba je docinać, dlatego warto układać się na odwrót od góry do dołu by ewentualne docięcia były na poziomie podłogi
  3. Narożniki – te zewnętrzne powinny być całymi płytkami, wewnętrzne mogą zostać przycięte
  4. Wzory na płytkach – niezależnie od tego czy zostaną one położone na podłodze czy na ścianach, jeśli posiadają jakiekolwiek wzory należy ułożyć je wcześniej „na sucho”
  5. Zaczynamy układanie płytek od tych całych – dopiero w następnej kolejności, jeśli jest to konieczne docinamy je
  Stare płytki ceramiczne w kuchni i łazience - jak je odnowić? 10 praktycznych porad

Jeśli chcesz położyć płytki zarówno na podłodze jak i na ścianach to bardzo ważna jest kolejność ich układania. Zaczynamy oczywiście od ścian, a dopiero później zajmujemy się wykonaniem podłogi.

mezczyzna kladzie plytki na scianie

Krok pierwszy – przygotowanie ściany

Jest to bardzo ważne i należy to zrobić przed położeniem płytek wszelkiego rodzaju. Należy wyczyścić dokładnie ścianę, którą chcemy pokryć płytkami. Nie może być ona zakurzona, zapylona ani pokryta innego rodzaju zabrudzeniami. Drugą ważną czynnością jest jej odtłuszczenie. Gdy już wyschnie i nie ma na niej żadnych pęknięć (jeśli są należy je zaszpachlować) jest ona gładka to przechodzimy do gruntowania, możemy zrobić to za pomocą pędzla lub wałka. Niektórzy na koniec nakładają specjalny preparat, który wpływa na przyczepność płytek.

Krok drugi – klej do płytek

Jest to bardzo ważny krok. Wybór odpowiedniego kleju będzie zależał od powierzchni, na której chcemy położyć płytki, od ich zastosowania i miejsca położenia, rodzaju płytek, od tego czy będą one pokrywały ogrzewanie podłogowe. Tak czy inaczej nie jest to produkt, na którym należy oszczędzać. Do łazienek wybieramy ten wodoodporny, a do ścian gęściejszy by nie spływał, jeśli decydujemy się na podłogowe ogrzewanie to klej estetyczny będzie najlepszy, czyli taki z dodatkiem sztucznego tworzywa. Kiedy już zdecydujemy jakiego kleju potrzebujemy, kupmy ten gotowy, który po rozrobieniu z wodą (według wskazówek producenta) będzie gotowy do użytku. Pamiętaj jednak, by przy jego rozrobieniu mieszać go przez czas, wskazany przez producenta, tak by nie powstały grudki.

Krok trzeci – jak układać płytki

Jeśli płytki posiadają wzór to przed przyklejeniem należy ułożyć je tak, by później uniknąć niespodzianek. Pamiętaj również by wziąć pod uwagę drzwi, okna, kratki wentylacyjne, przełączniki, gniazdka oraz inne miejsca z ograniczonym dostępem. Płytki zaczynamy kłaść od dołu. Układamy je zaczynając od całych płytek, tak by wszystkie ewentualne docięcia znajdowały się na dolnym poziomie, przy podłodze. Stanie się tak jeśli podłoga jest nierówna. Jeśli chcesz tego uniknąć możesz wylać wcześniej posadzkę samopoziomującą.

Układanie płytek zaczynamy od zamocowania na ścianie łaty, może być ona drewniana lub aluminiowa, należy do tego użyć poziomicy. Montujemy ją na wysokości drugiego rzędu płytek, pamiętaj również o wymiarze spoiny. Gdy już wszystko jest gotowe możemy przystąpić do przyklejenia płytek.

  • za pomocą szpachelki ząbkowanej nakładamy klej na ścianę i rozprowadzamy go równomiernie
  • płytkę dociskamy
  • stosujemy krzyżyki glazurnicze
  • następnie lekko ją dobijamy gumowym młotkiem wyrównując ich położenie
  • koniecznie sprawdzaj poziomicą co jakiś czas czy jest ona ułożona równo.

Krok czwarty – fugowanie

Zaczynamy je dopiero, gdy klej już całkowicie wyschnie, najlepiej nie wcześniej niż przed dwudziestoma czterema godzinami. Należy usunąć krzyżyki dystansowe i oczyścić płytki ze wszystkich zabrudzeń, a następnie zwilżyć wszystkie krawędzie płytek – zapobiegnie to ich pękaniu. Po wybraniu odpowiedniej fugi należy wymieszać ją w proporcjach podanych przez producenta. Ważne!! Proszek wsypujemy do wody, nigdy odwrotnie.

  Jakie trendy panują w projektowaniu mebli na wymiar?

Jeśli chodzi o zaprawy do spoinowania to mamy do wyboru:

  • Cementową – idealna do płytek ceramicznych i kamiennych, stosowane na ściany jednak nie odporna na działanie wody i innych środków chemicznych
  • Cementową uelastycznioną – do płytek ceramicznych i kamiennych, sprawdzi się na odkształconych powierzchniach i przy ogrzewaniu podłogowym.
  • Cementowo – epoksydową – do niej porowatych płytek, wykonana z zaprawy, odporna na ścieranie, odporna na działanie wody, idealna do łazienki
  • Epoksydową – odporna na działanie wody, odporna na przebarwienia stosowane najczęściej w kuchniach
  • Silikonową – idealna do ścian narożnych, szczelin wokół wanny, szczelin wokół umywalek, odporna na pęknięcia.

Gotową masę nakładamy szpachelką na płytki wypełniając szczeliny między nimi, pamiętaj o zebraniu z nich jej nadmiaru. Wysycha ona bardzo szybko, to zazwyczaj maksymalnie 15 minut, po tym czasie musimy ją wygładzić za pomocą wilgotnej gąbki zamoczonej w zimnej wodzie. Po zakończeniu spoinowania należy wyczyścić płytki bardzo dokładnie.

Zdarza się, że fugi niszczeją, pojawia się na nich kamień i pleśń. Oczywiście powinniśmy je systematycznie myć, jednak bardzo często zwłaszcza w łazience to nie wystarcza. Istnieje możliwość wymiany fug, jest to bardzo łatwe zajęcie, jednak żmudne. Aby to zrobić, spoinę musimy wydłubać z pomiędzy płytek specjalnymi nożykami. Po ich wyskrobaniu możemy położyć w to miejsce nową fugę, jednak pamiętaj, aby wszystkie szczeliny przedtem bardzo dokładnie wyczyścić i odkurzyć.

Jak kłaść płytki podłogowe?

Układanie płytek podłogowych nie różni się prawie niczym od układania ich na ścianie, dlatego też wszystkie wcześniej wymienione kroki sprawdzą się również w tej sytuacji.

  • Płytki należy ułożyć na sucho, aby rozplanować ich położenie
  • Zaczynamy kłaść je od najdalszej części pomieszczenia w stronę drzwi
  • Można przykleić na dwa sposoby:
  • Rozprowadzić klej na podłodze i docisnąć płytki, sprowadzając przy tym poziomicą czy poziom jest zachowany
  • Klej rozprowadzamy na podłodze i na płytce jest to tak zwane podwójne smarowanie
  • Klej nakładamy za pomocą packi grzebieniowej, tak by zaprawa wypełniła całą powierzchnię
  • Podczas układania należy sprawdzać poziomicą czy podłoga jest równa
  • Należy pamiętać o umieszczaniu krzyżyków dystansowych, by wykonać fugowanie
  • Wybraną fugę należy wymieszać zgodnie ze wskazówkami producenta
  • Między płytkami ściennymi a podłogowymi nie należy wypełniać szczelin fugą

ukladanie plytek na scianie

Jak kłaść płytki podłogowe na schodach?

Za pomocą płytek wykończymy podłogę w całym domu, jednak bardzo często właściciele chcą mieć je również na schodach nie tylko tych wewnętrznych, ale ich zewnętrznych. Najczęściej są to płytki, które imitują drewno lub kamień, ponieważ wyglądają one naturalnie. Przy wyborze odpowiednich płytek na schody musimy pamiętać również, aby były one nie tylko piękne, ale i funkcjonalne, antypoślizgowe i posiadały wysoką klasę ścieralności.

Krok pierwszy – układanie płytek

Układanie płytek na schodach jest bardzo dużym wyzwaniem, ponieważ trzeba wykazać się precyzją, w innym wypadku zaczną kruszyć się, odpadać lub pękać, dodatkowo odpowiednie sposób położenia ich wpływa na nasze bezpieczeństwo.

Krok drugi – przygotowanie podłoża

Należy oczyścić powierzchnię tak, aby była ona czysta, równa, a przede wszystkim słucha. Podłoże musimy wcześniej zagruntować, aby chłonność schodów oraz przyczepność była zwiększona.

Krok trzeci – przymiarki płytek

Zanim zaczniemy je przyklejać powinniśmy ustalić, gdzie powstają odchylenia podłoża oraz przyciąć płytki w miejscu, gdzie będzie to konieczne. Pamiętaj, że jeśli układasz płytki na schodach na zewnątrz to należy wykonać dwustopniowy spadek, tak aby woda mogła po nich spływać.

Krok czwarty – klejenie płytek

Klej powinien być wymieszany zgodnie z zaleceniami producenta. Nakładamy go za pomocą pacy zębatej zarówno na podłoże jak i każdą płytkę. Gdy u przykleimy powinniśmy ją docisnąć i delikatnie przesuwać po kleju tak, aby została ona zakotwiczona. W ten właśnie sposób pozbędziemy się spod płytek powietrza co zmniejszy ryzyko jej uszkodzenia. Nadmiar kleju, który wydostał się spodniej powinien zostać starty zanim stwardnieje.

  Ile długo schnie silikon? Czas schnięcia różnych rodzajów silikonu

Przyklejanie płytek zaczynamy zawsze od góry schodów. Należy przykleić je na podstopnie, a dopiero w następnej kolejności na stopniach. Bardzo ważne jest również by zostawić miejsce na fugę, w czym pomogą nam krzyżyki dystansowe. Pamiętaj, aby za każdym razem sprawdzać czy poziom na schodach jest utrzymany.

Krok 5 – wykończeniówka

Po położeniu płytek, gdy zaprawa już wyschnie, a powinno to trwać do 3 dni, musimy dokładnie wyczyścić płytki i zalepić szczeliny fugą. Zazwyczaj wysycha ona całkowicie już po 15 minutach, po tym czasie powinniśmy przemyć ją wilgotną gąbką, zamoczoną w zimnej wodzie i odczekać kolejne 24 godziny zanim zaczniemy korzystać ze schodów. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o stworzeniu cokołu, powinniśmy zaznaczyć ułożenie płytki, dociąć ją oraz przytwierdzić do ściany.

Jeśli zastanawiasz się nad tym w jaki sposób układać płytki to możesz zapoznać się z kilkoma najpopularniejszymi wzorami:

  • Równolegle – najlepiej układa się to metodą płytki kwadratowe i prostokątne
  • Karo – układane pod kątem 45 stopni względem podłogi, idealnie sprawdzą się, jeśli nasz wybór padł na płytki kwadratowe, można ułożyć je w ten sposób zarówno na ścianach jak i na podłodze
  • Jodełka – jest to bardzo dekoracyjny sposób sprawdzający się przy długich i wąskich płytkach
  • Cegiełka – sprawdza się zwłaszcza na ścianach, sposób ten urozmaici wnętrze w stylu retro
  • Koperta – metoda stosowana zazwyczaj w sytuacji, gdy konieczne jest uzyskanie spadu, między innymi na podłodze w łazience lub pod prysznicem
  • Moduł – polega na połączeniu ze sobą płytek o różnych formatach, jest to sposób bardzo dekoracyjny i należy takie ułożenie wcześniej zaplanować tak by całość była spójna i estetyczna.

Dzięki tym kilku zasadą nasze schody będą nie tylko ładne, ale i praktyczne. Należy również pamiętać, że musimy skupić się na precyzyjnym ich ułożeniu, aby móc cieszyć się nimi przez długie lata.

Błędy wykonywane podczas układania płytek

  • Nierówne ułożenie – występuje w sytuacji, gdy nie używamy poziomicy, bardzo często zdarza się, że płytka odstaje od reszty powierzchni, należy ją w tej sytuacji dobić gumowym młotkiem
  • Niedoczyszczone płytki z kleju – najlepiej usunąć jego nadmiar oraz krzyżyki dystansowe jeszcze zanim klej wyschnie. W innym przypadku będziemy zmuszeni do zeskrobania go specjalnym ze skrobakiem co może spowodować uszkodzenie płytek
  • Za krótki czas schnięcia położonych płytek – nie zapominaj, że aby podłoga ustabilizowała się i byś mógł po niej chodzić musimy dać jej odpowiedni czas na wyschnięcie, powinna być to co najmniej doba. Jeśli tego nie zrobisz to pod Twoim ciężarem zapadnie się i będzie konieczne ściągnięcie całości położonych płytek i położenie ich od nowa.