Montaż sztukaterii ozdobnej krok po kroku

Remontując lub urządzając dom warto zadbać o elementy dekoracyjne, które nadadzą wnętrzom charakteru. Jednym z rozwiązań, które wraca do łask jest sztukateria ozdobna. Obecnie coraz częściej ma formę styropianowych listew ozdobnych, które są niedrogie a przy tym łatwe w montażu. Jak jednak wykonać montaż sztukaterii ozdobnej by efekt spełniał wszystkie nasze oczekiwania? Przekonajmy się.

Od czego warto zacząć?

Jeśli chcemy ozdobić ściany sztukaterią w formie listew styropianowych warto zacząć od wykonania projektu. Zastanówmy się, czy mają one zdobić ściany przy suficie, czy też chcemy wykorzystać inne pomysły. Przykładowo, listwy ozdobne możemy przykleić do ściany w formie efektownych kwadratów lub pasów przebiegających przez środek ściany. Kolejnym ważnym etapem jest obliczenie ile materiału potrzebujemy. Szacuje się, że warto kupić o 25% materiału więcej, niż potrzebujemy. Wówczas nawet jeśli podczas docinania popełnimy błąd możemy mieć pewność, że wystarczy nam listew. Pamiętajmy również o tym, że powinny być one właściwie przycinane. W przypadku odcinków łączących się na ścianie listwy tniemy pod kątem prostym. Jeśli zaś chodzi o narożniki, brzegi sztukaterii należy przycinać pod kątem 45 stopni.

Niezbędne materiały

Zanim przystąpimy do pracy warto upewnić się, że posiadamy wszystkie niezbędne materiały i narzędzia. Do montażu sztukaterii ozdobnej potrzebne będą:

  • listwy styropianowe,
  • piła, nóź lub maszynka do cięcia,
  • miara,
  • klej do styropianu,
  • pędzel,
  • papier ścierny,
  • masa szpachlowa,
  • farba niezawierająca rozpuszczalników.

Montaż sztukaterii

Gdy zgromadzimy wszystkie niezbędne materiały i narzędzia możemy przystąpić do pracy. Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia powierzchni, do której będziemy przyklejać sztukaterię. Powinna być starannie odtłuszczona oraz nie pokryta kurzem. Dla lepszego efektu możemy nieco zmatowić ją za pomocą papieru ściernego. W przypadku nieco chropowatych powierzchni klej wnika w szczeliny i lepiej wiąże listwę ozdobną ze ścianą. Kolejnym krokiem jest docięcie ozdobnych listew styropianowych na wymiar.

  Pielęgnacja ogrodu - czy warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Gdy wszystkie odcinki będą już gotowe możemy przystąpić do ich klejenia. Smarujemy pędzlem zarówno listwę, jak i ścianę cienką warstwą kleju do styropianu, przykładamy do wybranego miejsca i przytrzymujemy przez chwilę. Warto mieć świadomość, że nawet w przypadku najstaranniej dociętych listew miejsca łączenia będą widoczne. Dlatego też przyda nam się także masa szpachlowa, która pozwoli zamaskować te miejsca. Wystarczy nałożyć ją starannie bardzo cienką warstwą.

Gdy klej do styropianu oraz masa wyschną sztukaterię możemy pomalować na dowolny kolor. Warto pamiętać, by używać do tego farby nie zawierające w swoim składzie rozpuszczalników, które mogłyby spowodować stopienie się styropianu. Dobrze sprawdzą się farby emulsyjne, poliuretanowe lub epoksydowe. Zanim przejdziemy do malowania sztukaterii, warto zabezpieczyć ścianę i sufit za pomocą farby malarskiej. Dla lepszego efektu na sztukaterię nakładamy dwie cienkie warstwy farby. Pozwoli nam to uniknąć nieestetycznych zacieków.