malowanie scian

Czym są farby strukturalne? Jakie dają efekty?

W dzisiejszych czasach mamy spory wybór metod wykańczania i renowacji ścian w naszych budynkach. Szeroka oferta produktów takich jak farby różnego rodzaju sprawia, że często nie wiemy jakie dają efekty i czy sprawdzą się w naszym przypadku. Doskonałym przykładem są farby strukturalne. Czym są? Jakie dają efekty? Czy warto się na nie zdecydować? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Czym są farby strukturalne?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie są farby strukturalne. Mówiąc najprościej są to farby, które pozwalają nam na osiągnięcie różnorodnych faktur na pomalowanych powierzchniach. Dzięki swojemu składowi oraz różnym dodatkom takim jak żywice czy drobinki po nałożeniu na ścianę nie tworzą jednolitej powierzchni lecz różnorodne efekty, które mogą mieć różnorodną strukturę – przypominającą rosę, pergamin czy “baranka”. Takie farby są doskonałym sposobem na to, by ściany w naszym mieszkaniu nie były nudne, pozwalają również na szybkie i łatwe ukrycie różnego rodzaju nierówności czy niedoskonałości.

Rodzaje farb strukturalnych

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów farb strukturalnych. Wśród nich wymienić możemy jednak trzy podstawowe. Pierwszą z nich są farby strukturalne akrylowe, które charakteryzują się trwałością i elastycznością. Dzięki swojej formule na bazie żywic akrylowych, są odporne na warunki atmosferyczne i świetnie sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Drugi typ farb to farby strukturalne tworzone na bazie farb lateksowych. Charakteryzują się łatwą aplikacją oraz doskonałym kryciem. Ich sporą zaletą jest także duża wydajność. Doskonale sprawdzają się w wykończeniach wnętrz. Ostatnim rodzaj farb strukturalnych to farby polioctanowinylowo-lateksowe. Łączy trwałość polioctanowinylu z elastycznością lateksu. Są niezwykle odporne nie tylko na wilgoć ale również na szorowanie, dzięki czemu mogą być stosowane na powierzchniach, które szybko ulegają zabrudzeniom i mogą wymagać czyszczenia.

  Jakie zastosowanie ma pianka EVA 10 mm?

Farby strukturalne – wady i zalety

Jak każde rozwiązanie wykorzystywane w budownictwie tak również farby akrylowe posiadają swoje wady i zalety. Wśród mocnych stron tego rodzaju farb możemy wymienić łatwość stosowania, możliwość osiągania ciekawych efektów również na powierzchniach, które nie są idealnie równe czy wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Farby strukturalne mają jednak również swoje minusy. Wśród nich jedną z podstawowych jest wysoka cena – farby te są droższe od tradycyjnych farb emulsyjnych wykorzystywanych do malowania wnętrz. Poza tym ich usuwanie wymagać może szlifowania i gładzenia ścian. Nie są więc rozwiązaniem dobrym dla osób lubiących częste zmiany i remonty. Zdarza się także, że na odstających strukturach tych farb może osiadać kurz.

Podsumowując, farby strukturalne to ciekawy produkt, który spełni oczekiwania osób lubiących kreatywne i nieoczywiste metody wykańczania wnętrz. Pozwalają na uzyskanie bardzo ciekawych, nierzadko artystycznych efektów na powierzchniach, dlatego też z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.