renowacja mebla

Renowacja mebli drewnianych krok po kroku, czyli odnawianie mebli ze starego drewna

Bardzo często zdarza się, że chcemy odświeżyć nasze mieszkanie, jednak nie posiadamy środków na wymianę mebli. Bardzo modnym oraz ekonomicznym rozwiązaniem jest odnowienie tych starych. Jeśli zastanawiasz się jak odnowić meble to zapoznaj się z naszym artykułem, ponieważ już dziś możesz zrobić to sam.

Czym odnowić meble?

Ponieważ coraz częściej zdarza się, że właściciele starych mebli podejmują się własnoręcznej renowacji to dowodzi to, że wystarczy kreatywność oraz kilka cennych wskazówek, by zrobić to samemu, a co najważniejsze jest to możliwe. Możemy zrobić to za pomocą, między innymi:

  • Lakierowania – najprostsza metoda zwłaszcza przy renowacji mebli drewnianych
  • Malowania –można wykonać to za pomocą farb kredowych i akrylowych, które przeznaczone są do odnawiania mebli
  • Okleiny –oprócz oklejenia starych mebli można wymienić również uchwyty i gałki, na rynku mamy ich bardzo duży wybór
  • Tapicerowania – wydawać by się mogło, że jest to skomplikowany proces jednak, jeśli posiadasz nową tkaninę oraz zszywacz to możesz zrobić ten sam
  • Woskowania – jest to częsta metoda odnawiania mebli stosowana przy tych drewnianych.

Odnawianie starych mebli – od czego zacząć?

Przede wszystkim na początek powinniśmy ustalić czy stary mebel nadal nadaje się do użytku. Być może okaże się, że wymaga on tylko odświeżenia koloru. Ważne jest także z czego jestem wykonany: z drewna, z płyty z laminatem czy forniru. Trzy – bardzo istotną sprawą jest znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym będziemy mogli przeprowadzić prace renowacyjne. Powinno być ono nie tylko przewiewne, ale również musimy zabezpieczyć podłogi przed zachlapaniem farbą. Pozostaje nam już tylko założenie wygodnego stroju, rękawiczek oraz maseczki i możemy zabrać się do pracy.

Warto jest również wcześniej zastanowić się nad kolorystyką, wzorami, materiałami oraz techniką jaką chcemy użyć tak by efekt był zadowalający i pasował do wystroju wnętrz w naszym mieszkaniu lub domu.

  Jaki zamek do drzwi zewnętrznych wybrać? Kompletny poradnik

Malowanie i lakierowanie mebli

Pomalowanie starych mebli jest najpopularniejszą metodą na ich odnowienie. Za pomocą odpowiedniej farby możemy nie tylko zmienić wygląd drewna, ale również okleiny, laminatu czy forniru. Do wyboru mamy:

  • Farbę akrylową– uważa się, że jest ona najtrwalsza ze wszystkich farb na rynku, dlatego też idealnie sprawdzi się do mebli, które chcemy całkowicie zmienić. Nie tylko jest ona preparatem, który mocno kryje, ale również znajdziemy ją wielu w różnych kolorach, jest bardzo trwała, odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz można stosować ją w odnowieniu mebli ogrodowych.
  • Farbę kredową – bardzo chętnie wykorzystywana podczas renowacji mebli w celu postarzania przedmiotów, jest to bardzo modne w tym sezonie. Za jej pomocą możemy również uzyskać przetarcia, zmatowienia i pęknięcia.
  • Farbę ftalową – jest bardzo odporna na ścieranie, szorowanie i zmywanie. Dodatkowo równomiernie się rozprowadza, jednak długo schnie a zapach jest dość intensywny.
  • Bejcę – jest to impregnat stosowany do drewna, dzięki niemu nadamy starym meblom naturalny kolor, zazwyczaj trzeba pokryć go nim kilka razy
  • Emalię akrylową do drewna – jest nie tylko bezpieczna, ale również nietoksyczna, dodatkowo szybko schnie, jest wydajna i rozpuszcza się w wodzie, zapach nie jest nieprzyjemny
  • Lakier olejny – nie wpływają na niego promienie słoneczne, jest bardzo odporny i nie odbarwia się
  • Farbę kazeinową – idealna do malowania mebli kuchennych, łatwo się rozprowadza

Bardzo ważne jest, aby wiedzie,ć że nie wystarczy tylko pomalować starego mebla, trzeba go wcześniej do tego odpowiednio przygotować, tak aby farba nie odpryskiwał i nie pojawiły się przetarcia i zarysowania.

  1. Należy zmatowić, oczyścić oraz odtłuścić powierzchnię, którą chcemy malować
  2. Trzeba pozbyć się wgłębień i zarysowań, możemy zrobić to za pomocą papieru ściernego lub masy szpachlowej
  3. Należy odkręcić wszystkie gałki z szuflad i szafek
  4. Konieczne jest usunięcie starej warstwy lakieru i farby za pomocą papieru ściernego, środków chemicznych, opalarki, cykliny lub szlifierki
  5. Kolejno zabezpieczamy podłogę folią malarską, maskujemy taśmą malarską wszystkie miejsca, których nie chcemy pomalować. Pozostaje nam już tylko nałożenie farby podkładowej, pozostawienie, aby wyschła i pomalowanie farbą właściwą. Jeśli jest taka konieczność należy nałożyć również drugą warstwę.
  Konsola do przedpokoju – funkcjonalość i estetyka

Woskowanie mebli

Jest to najstarsza metoda na odnawianie starych mebli, zwłaszcza tych drewnianych. Powinno stosować się ją do tak zwanego materiału surowego, czyli możemy zastosować go dopiero wtedy, gdy usuniemy starą farbę z mebli. Dzięki niej zabezpieczymy drewniane meble przed wilgocią, a dodatkowym atutem jest kolorystyka, ponieważ do wyboru mamy wosk bezbarwny i kolorowy.

Odnawianie mebli za pomocą okleiny

Jest to bardzo dobry sposób na ukrycie wszystkich zniszczeń na starych meblach, a dodatkowo jest to naprawdę bardzo prosta metoda renowacji. Mebel powinniśmy wcześniej dokładnie umyć wodą z środkiem myjącym, usunąć wszystkie gałki i uchwyty a następnie wymierzyć i dociąć okleinę. Kolejnym krokiem jest nałożenie jej na mebel oraz usunięcie powstających pęcherzyków powietrza za pomocą ścierki, przesuwając ją w kierunku bocznym.

Tapicerowanie mebli

Jeśli chodzi o renowacje mebli tapicerowanych to oczywiście możemy zrobić to sami, wystarczy wcześniej przygotować:

  • Nową tkaninę, którą wybraliśmy na obicie meble
  • Nóż tapicerski
  • Specjalna taśma bawełniana
  • Kombinerki, śrubokręt, nożyczki
  • Zszywacz ręczny
  • Zszywki pasujące do zszywacza

Na początek oczywiście usuwamy stary materiał z fotela lub kanapy. Następnie wymierzamy oraz przycinamy nową tkaninę. Kolejnym krokiem jest przyszycie materiału do foteli lub sofy za pomocą zszywacza oraz przypięcie taśmy bawełnianej na łączeniach. Może wydawać się to niewiarygodne, ale mebel właśnie został odnowiony. Jest to bardzo prosta metoda. Bardzo często zdarza się, że podczas tapicerowania konieczne jest również odświeżenie całej konstrukcji. Możemy zrobić to za pomocą farby lub lakierów. Gdy meble są naprawdę stare należy wymienić również sprężyny i gąbkę.

Odnowienie mebli rattanowych

Są to piękne meble, które wyglądają bardzo estetycznie na tarasie i w ogrodzie. Mimo, że są one stylowe i służą nam przez kilka lat to niezależnie od tego jak bardzo są wytrzymałe, mimo wysokiej ceny niszczeją.

Aby przeprowadzić ich renowacje musimy usunąć starą warstwę lakieru za pomocą papieru ściernego oraz zdecydować czym chcemy je pokryć – farbą do drewna czy lakierobejcą. Jeśli zdecydujemy się na pokrycie ich tymi produktami to stworzą one nową powłokę ochronną, ale również meble zachowają swój wcześniejszy wygląd. Jedyną różnicą jest to, że będą wyglądały jak nowe.

  Czy drabiny ewakuacyjne są obowiązkowe w budynkach mieszkalnych?

Możemy również zdecydować się na pokrycie ich farbą kredową, mamy do wyboru wiele różnych kolorów. Ich wybór zależy tylko od tego jaki chcemy uzyskać efekt.

Dekorowanie mebli za pomocą szablonów i farb

Wiele osób podczas renowacji starych mebli decyduje się na udekorowanie ich za pomocą szablonów oraz farb. Można jej kupić gotowe lub wykonać samemu i wyciąć z papieru lub grubej folii konkretny wzór za pomocą małych nożyczek.

  • Technika malowania szablonem jest dużo prostsza niż ta farbami, dlatego że wystarczy zwykła gąbka i gęsta farba. Przyłóż szablon do powierzchni i tapuj wzór gąbką, pamiętaj tylko aby nie nakładać na nią zbyt dużej ilości farby, powinna być ona prawie sucha.
  • Kolejną techniką jest wykorzystanie zwykłej taśmy malarskiej. Za jej pomocą wykonany proste figury geometryczne oraz inne wzory, przyklejamy taśmę tworząc figury, które wybraliśmy a następnie nakładamy kolory na poszczególne części.
  • Trzecia techniką to wzorki i obrazki jest to tak zwana ręczna robota. Niestety wykorzystując taką technikę musimy poświęcić sporo czasu i mieć choćby najmniejszy talent. Jest to najtrudniejsza metoda jednak możliwości stylizacji mebli są naprawdę nieograniczone.

Dodatkowo niezależnie od tego na jaką technikę się zdecydujemy możemy wymienić gałki i rączki w meblach, na rynku znajdziemy ich naprawdę wiele.

Odnawianie mebli drewnianych lub wykonanych z innych materiałów jest naprawdę możliwe, możemy wykonać to sami w domu. Po zapoznaniu się z naszymi radami łatwiejsze będzie wybranie odpowiedniej metody oraz farby i wykorzystanie tych rad w celu upiększenia oraz odświeżenia naszych wnętrz.