sadzenie drzewa

Jak i kiedy sadzić drzewka owocowe? Sadzenie drzewa wiosną, jesienią, czy latem

Zarówno drzewka owocowe jak i krzewy wymagają nie tylko odpowiednich sadzonek, ale również odpowiednio dobranego stanowiska i odpowiedniej pory ich sadzenia. Warto zapoznać się z naszym poradnikiem, by w przyszłości móc cieszyć się z cienia w upalne dni oraz smacznych owoców w przyszłości.

Kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe

Coraz częściej zdarza się, że właściciele ogrodów chcą mieć przydomowe sady lub przynajmniej poszczególne drzewka owocowe dające nie tylko owoce, ale również cień podczas upalnych dni. Zdarza się też, że drzewka traktowane są jako żywopłot lub płot, który odgradza działkę od działki sąsiada. Najistotniejszy jest wybór odpowiedniego miejsca, powinno być dla stanowisko nasłonecznione, dzięki temu wyhodowane owoce będą dojrzałe i słodkie. Większość drzewek na przykład czereśnia, morela czy brzoskwinia lubią ciepło i są nie odporne na przymrozki, nie lubią również silnego wiatru, dlatego też warto jest je przed nim osłonić za pomocą żywopłotu lub drzewek iglastych. Kolejnym bardzo istotnym krokiem jest podłoże, które powinno być przepuszczalne, zawierać dużą ilość próchnicy i być wilgotne jednak nie podmokłe, ponieważ nie lubią one stać w wodzie, są to między innymi orzech, czereśnia i grusza.

Sadzonki drzew owocowych możemy kupić z korzeniami lub w specjalnych pojemnikach. Jeśli chodzi o te pierwsze to najlepiej sadzić je wczesną wiosną, w marcu lub w kwietniu. Niektóre drzewa na przykład jabłoń, śliwa czy wiśnia powinny zostać posadzone jesienią, najlepiej w listopadzie. Jeśli chodzi o drzewa niskopienne, takie jak krzewy owocowe to każda pora na posadzenie jest dobra. Istotne jest tylko, by pamiętać, aby zdążyły przyjąć się przed zimą. Wyjątkiem są sadzonki truskawek, które należy sadzić po okresie owocowania, najlepszym miesiącem będzie sierpień.

Bardzo ważną kwestią, jest głębokość na jaką powinniśmy sadzić drzewa owocowe. Zazwyczaj jest to 0,5 m. Dlatego też wykopujemy dołek o głębokości 60 cm i średnicy kilku kilkudziesięciu cm, tak by korzenie swobodnie zmieściły się w nim. Należy również zachować między nimi odpowiedni odstęp, najlepiej 5 – 7 tak by miały miejsce na swobodny rozwój.

  W jakim stylu urządzić gabinet?

Sadzenie drzew owocowych latem

W porze letniej możemy sadzić drzewka owocowe znajdujące się w doniczkach.

Bardzo ważne jest, aby kupować drzewka, które sprzedawane są w pojemnikach dzięki temu najczęściej mają one wykształconą bryłę korzeniową i można sadzić je nawet latem. Pamiętaj także o kilku ważnych informacjach:

 • Kupujmy drzewka owocowe, w doniczkach w których ziemia nie jest przesuszona, a korzenie nie wystają poza nią
 • Wybrane przez nas rośliny nie powinny mieć oklapniętych liści, zwiniętych lub przypalonych słońcem
 • Kiedy przywieziemy drzewko owocowe do domu powinniśmy postawić je w cieniu i podlać
 • Przed posadzeniem drzewka owocowego w okresie letnim najlepiej jest zanurzyć je w wodzie na 30 minut tak by korzenie miały czas, aby napić się wody
 • Jeśli chcemy posadzić je w upalny dzień to najlepiej zrobić to pod wieczór
 • Jeśli sadzimy je w słonecznym miejscu to najlepiej będzie osłonić je za pomocą siatki lub firanki tak bym mogła zaadoptować się w nowym miejscu, nigdy folią!
 • Bardzo ważne jest częste jej podlewanie, zwłaszcza na początku

Kiedy sadzić drzewa owocowe wiosną?

W okresie wiosennym najlepiej sadzić drzewka owocowe, które nie są wrażliwe na przymrozki. Należy również pamiętać, że należy sadzić je, gdy są w stanie spoczynku i nie mają pąków. Najlepszymi miesiącami będą: marzec i kwiecień, ponieważ nie ma już wtedy śniegu, a ziemia jest na tyle rozmiar rozmarznięta, że możemy ją spokojnie kopać. Drzewkami, które możemy sadzić wiosną są te z odkrytymi korzeniami, między innymi:

 • Morele
 • Brzoskwinie
 • Nektarynki
 • Czereśnie
 • Wiśnie
 • Grusze
 • Jabłonie
 • Śliwy
  Jeśli planujesz posadzić nektarynki w swoim ogrodzie, warto zainwestować w zdrowe i dobrze rozwinięte sadzonki nektaryny, które zapewnią obfite i smaczne plony w przyszłych latach.

Kiedy sadzić drzewa owocowe jesienią?

Okres jesienny jest bardzo dobrym terminem, jeśli chodzi o sadzenie drzew i krzewów owocowych. Wszystkie rośliny posadzone w tym czasie będą miały czas na ukorzenienie się przed okresem zimowym. Warto jest również zabezpieczyć posadzone drzewa i krzewy przed mrozem by korzenie nie zostały uszkodzone.

Możemy zrobić to za pomocą kupczyka ziemi, zakładając na pnie osłony z plastiku czy zakładając na pnie osłony z papieru falistego lub grubego. Jesienią możemy sadzić między innymi:

 • Śliwy
 • Jabłonie
 • Wiśnie
 • Czereśnie
 • Brzoskwinie
 • Grusze
 • Morele

Drzewa owocowe niskopienne, kiedy sadzić?

Drzewko owocowe niskopienne może urosnąć nawet na 7 m wysokości. Na jej wysokość wpływa specjalna podkładka. Do wyboru mamy:

 • podkładkę półkarłową – polecana do odmian o słabej sile wzrostu, nie ma dużych wymagań glebowych, posiada słaby system korzeniowy, drzewka wymagają podpór oraz jest odporna na mróz
 • Podkładka karłowa – dzięki niej owocowanie jest obfite i wczesne, drzewko jest odporne na choroby, posiada słaby system korzeniowy, jest wrażliwe na suszę, a odmiany wymagają podpór
 • Podkładka super karłowa – sprawdzi się przy roślinach mocno rosnących, wymaga odpowiedniej gleby oraz odpowiedniej wilgotności.
  Tapicerowane łóżko 160x200 z pojemnikiem - modny element każdej sypialni

Drzewka owocowe niskopienne należy sadzić wiosną lub wczesną jesienią. Zależne jest to od pogody, ponieważ nie włożymy go do zamarzniętego podłoża. Oczywista jest, że krzewy wysadza się w rzędach, jednak należy pamiętać by oddzielać odmianę różnych w czasie dojrzewania owoców oraz wrażliwości na różne choroby czy szkodniki. Drzewami niskopienny mi są między innymi: jabłoń, grusza, czereśnia wiśnia oraz Śliwa.

Jak sadzić drzewka owocowe

Niezależnie od tego czy kupimy drzewko z gołym korzeniem czy też w doniczce, przede wszystkim najpierw musimy odpowiednio przygotować dołek, w którym chcemy je posadzić. Powinniśmy wykopać dół o średnicy kilkudziesięciu cm, tak aby korzenie nie były ściśnięte i mogły się swobodnie rozrastać. Kolejnym krokiem jest przygotowanie mieszanki gleby z dodatkiem kompostu i obornika oraz wsypanie nim dołka. Po wstawieniu drzewka do przygotowanego wcześniej miejsca rozkładamy w nim korzenie i obsypujemy ziemią. Bardzo ważne jest również kilka szczegółów:

 • Przycinamy korzenie – należy zrobić to ostrym sekatorem, jeśli są zbyt długie lub zawinięte
 • Miejsce szczepienia powinno znajdować się nad powierzchnią ziemi
 • Podlewamy posadzeniu, kiedy po podlaniu woda wsiąknie możemy dosypać ziemi i podlać ponownie
 • Nawożenie – absolutnie nie wsypujemy nawozów do dołków i nie obsypujemy nimi świeżo posadzonej rośliny. Korzenie powinny się przyjąć, a nawożenie możemy wykonać dopiero w następnym sezonie, w innym przypadku uszkodzimy drzewko
 • Zachowanie odstępu między drzewkami owocowymi – konieczne jest, aby pamiętać, że sadzi się je w rozstawie około 7 m, natomiast karłowe w odstępie 3 m. Jest to bardzo ważne, ponieważ muszą mieć one dostęp do światła a korony nie mogą się zniekształcać, w innym wypadku wpłynie to na owocowanie w przyszłości.

Jak sadzić drzewka szczepione

Szczepienie drzew i krzewów polega na połączeniu dwóch różnych fragmentów – zrazu i podkładki. Zraz łączy się z podkładką i powstaje roślina, w której górna część ma liście, kwiaty i owoce natomiast tempo wzrostu zależy od podkładki. Podczas sadzenia drzewka szczepionego należy pamiętać, aby miejsce szczepu pozostawało nad powierzchnią gleby co najmniej 10 cm. Wkładamy roślinę do dołka, rozkładamy korzenie, umieszczamy drzewko w dołku oraz obsypujemy je ziemią.

  Kłącza hosty - kiedy i jak sadzić? Poradnik sadzenia funkii w ogrodzie

Jak głęboko sadzić drzewka owocowe?

Aby odpowiednio posadzić drzewko owocowe należy wykopać dołek o średnicy 60 cm i głębokości 50 cm, tak by korzenie swobodnie mieściły się w dołku. W razie konieczności, gdy są one zwinięte, za długie lub uszkodzone trzeba je podciąć ostrym sekatorem. Bardzo ważne jest również by wysadzić je tylko kilka centymetrów głębiej niż rosły w szkółce lub doniczce, w której je kupiliśmy.

W jakiej odległości sadzić drzewa owocowe?

Bardzo ważny jest rozstaw drzewek i krzewów owocowych podczas sadzenia, absolutnie nie powinniśmy o tym zapominać.

 • Duże drzewa sadzimy co 5 – 7 m
 • Średnie drzewa sadzimy co 3 – 4 m
 • Krzewy i małe drzewka sadzimy co 2 metry

Powinny być one sadzone w rzędach, w takich odstępach, by miały swobodny dostęp do światła, w innym razie zaczną chorować, owocowanie będzie słabe i przestaną prawidłowo rosnąć.

Przed zdecydowaniem w jakiej odległości posadzić drzewka owocowe, powinniśmy wcześniej ustalić jak duże one rosną i w jakiej odległości od budynków powinny się znajdować. Powinno być to co najmniej 10 m od ściany, na której znajdują się okna lub 5 m od ściany, gdzie okien nie ma. Dodatkowo bardzo ważną informacją jest to, że powinno ono znajdować się 3 m od granicy działki.

Palikowanie

Bardzo często zdarza się, że młode krzewy i drzewka owocowe nie utrzymują się samodzielnie w pionie. Potrzebują one wtedy mocnego oparcia, może być to wbity obok pnia palik i delikatne przywiązanie go do niego. Jeśli zauważysz, że drzewko „kładzie się” na ziemi to musisz zabezpieczyć je przed silnym wiatrem tak by nie złamało się w pół.

Zapoznanie się z naszym poradnikiem: kiedy sadzić drzewka owocowe? Pozwoli ci na poprawne przeprowadzenie sadzenia. Zależy od tego nie tylko rozwój naszych drzewek owocowych i krzewów, ale również ich wzrost i to w jaki sposób będą w przyszłości owocowały. Dzięki wszystkim naszym wskazówkom będziesz mógł cieszyć się smacznymi owocami i cieniem w upalne dni.