zolte plamy pod pachami

Jak usunąć żółte plamy pod pachami? Sprawdzone sposoby

Żółte plamy zwłaszcza na białych ubraniach są najczęstszym problemem, który wydaje się nam nie do usunięcia. Istnieje jednak wiele domowych sposobów na żółte plamy pod pachami i nie jest konieczne używanie środków chemicznych, które mogą zniszczyć materiał bezpowrotnie.

Jak usunąć żółte plamy na koszuli?

Żółte plamy na koszuli pod pachami są zmorą każdego wielbiciela tego elementu garderoby. Usuwanie ich za pomocą środków chemicznych może być dla materiału niebezpieczne, a samo upranie go w pralce zazwyczaj nie pomaga. Wręcz przeciwnie, plama się zapiera i jest trudniejsza do usunięcia. Skutecznymi, domowymi sposobami na usunięcie żółtych plam pod pachami na koszuli są między innymi:

  • Sok z cytryny – jest bardzo łatwy w użyciu na pewno poradzi sobie z różnymi zabrudzeniami, choćby takimi jak plamy pod pachami na koszuli. Wystarczy wymieszać sok z cytryny z wodą w proporcjach 1: 1 i polać mieszanką żółte plamy. Kolejno pozostawiamy bluzkę na około 20 minut, a następnie pierzemy ją w pralce jak zwykle. Aby koszula nie szarzała można dodać do mieszanki również dwie łyżeczki sody.
  • Tabletki do protez – mają bardzo duże właściwości czyszczące, są bezpieczne i delikatne. Wystarczy zalać jedną tabletkę wodą, polać nią plamę pozostawić na kilka minuta potem już uprać w pralce z dodatkiem środka do prania
  • Woda utleniona – jest skuteczną metodą i ma działania zbliżone do środka wybielającego, jednak nie musimy martwić się, że odbarwi ona materiał. Wystarczy wymieszać ją z sodą oczyszczoną oraz wodą w równych proporcjach i polać mieszanką plamy pod pachami na koszuli, a następnie pozostawić na 30 minut. Po tym zabiegu należy ubrać bluzkę w chłodnej wodzie.
  • Amoniak – zabrudzoną bluzkę pierzemy w jednej łyżeczce amoniaku rozpuszczonej w jednym litrze wody.
  • Aspiryna – wystarczą dwie tabletki aspiryny rozpuszczone w połowie szklanki ciepłej wody. Żółte plamy na ubraniach moczymy w przygotowanym roztworze przez kilka godzin i pierzemy w pralce jak zwykle.
  Jak prać firanki, aby były bardzo czyste? Praktyczne porady

Żółte plamy pod pachami – przyczyny

Od zawsze uważa się, że powstawanie żółtych plam jest winą potu. Niestety nic bardziej mylnego, ponieważ jest to wina zbyt silnego działania antyperspirantu i środków do prania. W takim połączeniu tworzą one silną reakcję chemiczną, która odbarwia materiał. Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż czyścić. Dlatego też należy wybierać łagodniejsze środki higieny osobistej i proszki do prania, które wykonane są na bazie naturalnych składników. Możemy zakupić je w drogeriach i aptekach. Bardzo dobrym sposobem jest też używanie wkładek, które przykleja się od wewnętrznej strony bluzki na wysokości pach. Najważniejsze jest jednak to, że cena nie zwala z nóg.

zolta plama pod pacha

Żółte plamy pod pachami – pasta do zębów

Pasta do zębów świetnie radzi sobie nie tylko z żółtymi plamami pod pachami, ale również z innymi takimi jak na przykład krew. Działa ona wybielająco, dlatego najlepiej sprawdzi się na białych ubraniach. Należy nanieść niewielką ilość pasty do zębów na plamy za pomocą miękkiej szczoteczki i pozostawić ją na 20 minut. Kolejnym krokiem jest już tylko upranie bluzki w pralce. Jest to idealny sposób, który na pewno sprawdzi się podczas wyjazdu służbowego lub na wakacjach.

Żółte plamy pod pachami – soda oczyszczona

Nie od dziś wiadomo, że soda oczyszczona jest idealnym środkiem wybielającym. Połączenie z octem w proporcjach 3:2 tworzą papkę, którą należy nanieść na plamy i pozostawić co najmniej na godzinę. Następnie możemy uprać bluzkę w pralce i cieszyć się jej nieskazitelną bielą.

Żółte plamy pod pachami – ocet

Usuwanie żółtych plam pod pachami za pomocą octu jest jedną z najskuteczniejszych metod. Nie jest to proces zbyt skomplikowany, wystarczy tylko polać octem plamy i pozostawić je na kilkanaście minut. Ponieważ ocet ma bardzo charakterystyczny i silny zapach konieczne jest upranie odzieży w pralce z dodatkiem proszku do prania.

  Grzyba na ścianie - jak się go pozbyć? Poradnik krok po kroku

Aspiryna na plamy z potu

Żółte pachy na bluzce idealnie usunie zwykła aspiryna, którą znajdziemy w domowej apteczce. Należy rozpuścić dwie tabletki w pół szklance ciepłej wody. Następnie należy moczyć w tej miksturze zabrudzoną bluzkę przez kilka godzin. Później zostaje nanieść tylko uprać ją w pralce.

Szare mydło na żółte plamy pod pachami

Idealnym środkiem na pozbycie się żółtych plam jest najzwyklejsze, szare mydło, które znajdziemy prawie w każdym gospodarstwie domowym. Najlepiej jest natrzeć nim na mokro plamy przed praniem i pozostawić na kilka minut. Jest to skuteczny sposób na ich pozbycie się nie tylko z białej bluzki, ale również z kolorowych ubrań.

Alkohol na plamy z potu

Jest to bardzo dobry sposób na pozbycie się nie tylko żółtych plam pod pachami, ale również tych innych bardziej oporniejszych, jak na przykład długopis. Koniecznie pamiętaj, że alkohol może odbarwić materiał, dlatego najpierw sprawdź w niewidocznym miejscu, czy nie uszkodzi on go bezpowrotnie. Żółte plamy pod pachami na białej bluzce możesz namoczyć w alkoholu, ale te kolorowe lepiej będzie pocierać namoczonym wacikiem.

zolte plamy pod pacha kobiety

Jak usunąć żółte plamy pod pachami na białej bluzce?

Plamy z potu pod pachami, zwłaszcza na białej bluzce jest to najczęstszy problem, z którym musimy się zmierzyć. Na szczęście na rynku istnieje wiele sposobów na ich pozbycie się, nie tylko tych chemicznych, ale również domowych. Na pewno idealnie sprawdzi się ocet, sok z cytryny, pasta do zębów, aspiryna, woda utleniona lub soda. Wszystkie te produkty spożywcze mają właściwości wybielające i są bezpieczne dla wszelkich materiałów. Jeśli jednak domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanego efektu to można sięgnąć po specjalistyczne środki wybielające zarówno te tlenowe jaki chlorowe. Warto jednak wiedzieć, że te pierwsze są bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne a dodatkowo można stosować się do kolorowych ubrań. Wybielacze chlorowe są mocniejsze i powinny być stosowane tylko do białych ubrań, by nie odbarwić kolorowej tkaniny. Mimo, że są skuteczniejsze to posiadają również drażniący zapach należy unikać podczas jego stosowania kontaktu środka ze skórą i oczami.

  Czym myć płytki, żeby błyszczały? 5 najlepszych sposobów

Plamy pod pachami na czarnych ubraniach

Niestety najczęściej zdarza się, że nasze czarne ubrania zabrudzone są właśnie pod pachami. Jest to wina przede wszystkim dezodorantów. Czasem wystarczy zwykłe potarcie ich mokrą ściereczką, jednak zdarza się, że zabrudzenia są bardziej oporne. Oczywiście możesz wtedy użyć wymienionych wyżej środków do ich pozbycia się, warto jednak robić to ostrożnie, by nie odbarwić materiału. Najlepiej jest zapobiegać takim zabrudzeniom, dlatego też zakładaj czarna bluzkę dopiero wtedy, gdy dezodorant wyschnie lub najzwyczajniej używaj specjalnych wkładek ochronnych.

Żółte plamy pod pachami nie oznaczają, że ulubiona bluzka zakończyła już swój “żywot” i nadaje się do wyrzucenia. Wręcz przeciwnie, możesz ją uratować nie stosując przy tym chemicznych środków, które są drażniące nie tylko dla człowieka, ale również dla materiału. Warto jest więc wykorzystać produkty, które znajdą się w każdej kuchni, zaoszczędzając przy tym pieniądze.