Plamy z krwi – jak usunąć zaschnięte i świeże plamy krwi?

Plamy z krwi są najtrudniejszymi plamami do usunięcia, zwłaszcza te zaschnięte. Bardzo często wydaje nam się, że jest to niemożliwe i musimy pozbyć się zabrudzonego ubrania.

Jak usunąć plamy z krwi?

Na szczęście plamy z krwi są najrzadszymi, które brudzą nasze ubrania. Najczęściej występują w sytuacji, gdy się skaleczymy i dotkniemy odzieży zanim zrobimy opatrunek. Oczywiście najlepiej jest zareagować jak najszybciej, ponieważ świeża plama jest łatwiejsza do usunięcia, niestety nie zawsze mamy taką możliwość. Na metodę, jaką chcemy wykorzystać wpływa kilka czynników, na przykład: czy jest to krew człowieka czy zwierzęca oraz jaki materiał jest zabrudzony. Bardzo ważna jest również temperatura wody, ponieważ krew spierze tylko zimna, ciepła tylko utrwali plamę. Jeśli więc plama jest stara lub zaschnięta, możemy ją schłodzić kostkami lodu.

plamy krwi na koszuli

Usuwanie plam z krwi z prześcieradła

Plamy na prześcieradle wbrew pozorom wcale nie jest trudna do usunięcia. Możemy w tym celu wykorzystać środki domowe, które znajdziemy w każdej kuchni, najskuteczniejszymi są zazwyczaj:

  • Soda oczyszczona – należy posypać plamy z krwi bezpośrednio soda i pozostawić je na godzinę. Konieczne jest użycie do jej wyprania użycie zimnej wody. W sytuacji, gdy jest ona zaschnięta to najlepiej będzie stworzyć mieszankę zimnej wody z sodą i namoczyć w niej prześcieradło.
  • Krochmal – należy rozpuścić go w wodzie i nałożyć mieszankę na plamę. Potem zostaje nam już tylko spłukanie prześcieradła zimną wodą. Jeśli jednak plama jest oporna, można wykonać cały zabieg kilkakrotnie.

Usuwanie plam z krwi z materaca

Aby usunąć plamę z materaca musimy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Bardzo dobrze w tym celu sprawdzi się mieszanka zawierająca ciepłą wodę z boraksem. Jest on nie tylko ekologiczny, ale cechuje go również niska cena. Inną ciekawą, a zarazem skuteczną metodą, aby usunąć plamę z krwi dla materaca jest wykorzystanie w tym celu zimnej wody z dodatkiem mydła. Należy pokryć nią plamy i pozostawić na godzinę, po czym przecierać do całkowitego usunięcia.

  Wilgoć w szafie - jak pozbyć się zapachu pleśni i wilgoci?

Usuwanie plam z krwi z ubrania

  • Woda utleniona – idealnie sprawdzi się, jeśli chodzi o białe ubrania. Jest to również idealny sposób na pozbycie się plamy z zaschniętej krwi, która wydawać by się mogło jest niemożliwa do usunięcia. W takim przypadku najskuteczniej jest polać plamę bezpośrednio wodą utleniona i pozostawić na jakiś czas, po czym uprać odzież w zimnej wodzie z dodatkiem mydła. Jeśli natomiast materiał jest delikatny, należy rozrobić ją z zimną wodą i skropić plamę, pocierając delikatnie nawilżoną szmatką.
  • Sól kuchenna – jest prosta w użyciu, ponieważ wystarczy posypać nią plamę i pozostawić na pół godziny, po czym wyprać ubranie w zimnej wodzie. Idealnie sprawdzi się, gdy mamy do czynienia ze świeżą plamą krwi.
  • Sok z cytryny – stosuje się go podczas wybawiania wielu plam, ale świetne sprawdzi się również, gdy mamy do czynienia z krwią. Sok z cytryny posiada właściwości wybielające, dlatego tez nie należy stosować go na kolorowych materiałach.
  • Płyn do mycia naczyń – niby pospolity, a posiada bardzo duże właściwości czyszczące. Możemy spokojnie za jego pomocą usunąć krew zarówno z rzeczy białych jak i kolorowych. Należy polać nim plamę, potrzeć i wyprać w pralce.

plamy z krwi

Usuwanie plam z krwi z kanapy

Musimy pamiętać o jednej najistotniejszej rzeczy, jeśli musimy usunąć plamę z krwi z kanapy, konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Bardzo dobrym sposobem jest posypanie jej sola kuchenną i pozostawienie na kilka godzin, po czym należy pocierać ją mokra gąbka do momentu, aż zniknie. Inną nie mniej skuteczną metoda jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Najlepiej będzie, jeśli wykonamy z niej w połączeniu z zimną wodą papkę, którą pokryjemy kanapę. Konieczne jest wysuszenie jej po zabiegu czyszczącym. Można użyć jej również na sucho – należy posypać plamy z krwi i pozostawić na dobę, po czym miejsce to dobrze odkurzyć.

  Porządki w szafie – domowy zeszyt ćwiczeń, który pozwoli na skuteczne porządki!

Usuwanie plam z krwi z tapicerki

Plama z krwi na tapicerce nie jest dużym wyzwaniem. Podczas jej czyszczenia można zastosować wiele produktów, które znajdują się w każdej kuchni. Nie wymaga to od nas zakupu specjalistycznych środków do czyszczenia tapicerki, często za niemałe pieniądze. Warto jest również wziąć pod uwagę materiał tapicerki.

  • Sól kuchenna – dodajemy do niej zimną wodę, tak by uzyskała ona konsystencję gęstej papki, która następnie na grubo nakładamy na plamy z krwi. Gdy całość wyschnie, najprawdopodobniej wciągnęła ona brud i możemy przejść do jej zeskrobania tępym nożykiem.
  • Woda utleniona – konieczne jest jej wcześniejsze rozrobienie z zimną wodą, w innym przypadku może uszkodzić materiał bezpowrotnie. Ponieważ ma ona właściwości wybielające, warto jest wcześniej wypróbować ja na słabo widocznym miejscu.
  • Mydło – w połączeniu z zimną wodą stanowi skuteczną miksturę, która na pewno poradzi sobie z plamami z krwi
  • Soda oczyszczona – ona również ma właściwości wybielające, więc trzeba wykonać próbę z tyłu kanapy. Łyżeczkę sody mieszamy z zimną wodą, pocieramy nią plamy i pozostawiamy na co najmniej godzinę.