kobieta zbiera rzeczy do prania

Jak usunąć plamy z żywicy? Sposoby na usunięcie żywicy

Osoby, które lubią spacery po lesie lub parku wiedzą czym są plamy z żywicy i jak trudne są do usunięcia. Pierwszym odruchem, który przychodzi nam do głowy, gdy zauważymy żywice na ubraniu jest chęć jej zeskrobania. Absolutnie nie powinno się tego robić, najlepiej jest zapoznać się z kilkoma domowymi sposobami, które będą bardzo skuteczne, a nie uszkodzą materiałów.

Czym usunąć żywicę z ubrania?

Najpopularniejszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się żywicy z ubrania jest jej przeprasowanie. Należy podłożyć wewnątrz plamy i bezpośrednio na nią bawełniana ściereczkę. Przed użyciem żelazka należy sprawdzić w jakiej temperaturze należy prasować dany materiał. Jeśli nie posiadamy ściereczek to możemy również wykorzystać papier do pieczenia. Pod wpływem wysokiej temperatury, żywica przyklei się do ścierki lub papieru.

Innym nie mniej skutecznym sposobem na plamy z żywicy jest niska temperatura. Można włożyć zabrudzone ubranie do woreczka, szczelnie zamknąć i włożyć do zamrażalnika. Po kilku godzinach, żywica powinna zamarznąć i można ją zeskrobać za pomocą tępego nożyka. Bardzo ważne, by robić to ostrożnie tak by nie uszkodzić materiału. Aby pozbyć się resztek żywicy, należy przyklejać taśmę klejącą w miejscu plamy kilkakrotnie. Ślad po plamie z żywicy można usunąć za pomocą alkoholu.

Usuwanie żywicy – jak to zrobić?

W naszej kuchni znajdziemy wiele środków domowego użytku, które idealnie sprawdzą się podczas walki z plamami z żywicy. Należy jednak pamiętać, aby sprawdzić wcześniej czy środki, które wybraliśmy nie uszkodzą materiału lub nie odbarwią go. Jeśli nie jesteś tego pewien, zrób próbę wykorzystując go w miejscu niewidocznym, na przykład od wewnętrznej strony ubrania. Niezależnie od tego na jaki domowy sposób się zdecydujemy należy pamiętać, aby pod tkaninę podłożyć papier do pieczenia lub bawełnianą ściereczkę, tak aby plama nie rozprzestrzeniła się na większą powierzchnię. Bardzo dobrym sposobem na pozbycie się plamy z żywicy są między innymi:

  • Olejek herbaciany – jest bardzo bezpieczny dla każdego rodzaju tkanin, należy nakładać go za pomocą patyczka kosmetycznego. Ważne jest jednak, aby olejek nie wyszedł poza plamę, by tłuste zabrudzenie nie było większe i cięższe do pozbycia się. Plamy po żywicy i po olejku możemy usunąć za pomocą octu z mieszanką wody, spirytusu salicylowego lub acetonu.
  • Proszek do prania – proszek z wodą należy wymieszać w równych proporcjach. Powstanie pasta, którą należy nakładać za pomocą szczoteczki do zębów, następnie należy odczekać 30 minut. Po tym czasie wypłukujemy tkaninę, a resztki usuwamy za pomocą denaturatu rozcieńczonego z wodą.
  • Alkohol – zabrudzenie możemy usunąć za pomocą ściereczki nasączonej spirytusem, acetonem lub denaturatem. Każdy z tych płynów należy wymieszać z wodą w proporcji 3: 1.
  • Środek do usuwania kleju – nakładamy go bezpośrednio na plamę i odczekujemy kilka minut tak by substancja zaczęła działać, następnie wkładamy ubranie do pralki, pierzemy je i wypłukujemy.
  • Olej z oliwek – nakładamy go bezpośrednio na plamy z żywicy i za pomocą szpatułki delikatnie zdrapujemy.
  • Krem przeciwsłoneczny z filtrem – nakładamy go na wacik i wcieramy w plamy z żywicy do całkowitego usunięcia.
  Czym czyścić ekran telewizora? Sposoby na mycie wszystkich ekranów

pranie w pralni

Jak usunąć plamy z żywicy ze spodni?

Czyszczenie plam z żywicy za pomocą alkoholi nie sprawdzi się przy tkaninach takich jak: bawełna, sztruks, kaszmir, poliester lub gabardyna.

Jeśli plama z żywicy pojawiła się na spodniach jeansowych to bardzo ważne jest, by pamiętać, że wiele środków niestety może je odbarwić bezpowrotnie. Dlatego też należy unikać takich środków czyszczących jak alkohol, ocet czy sok z cytryny. Aby pozbyć się żywicy ze spodni najlepiej wybierać domowe metody, które są skuteczne i bezpieczne, między innymi:

  • Olejek herbaciany
  • Białko
  • Masło
  • Prasowanie
  • Zamrażanie

Jak usunąć plamy z żywicy z kurtki?

  • Plamy z żywicy na kurtce należy usunąć za pomocą olejku herbacianego, a ich pozostałości wybawi ocet połączony z wodą.
  • Rozpuszczalnik do farb – nakładamy go bezpośrednio na plamy zachowując ostrożność. Następnie odczekujemy 10 minut, po czym pierzemy kurtkę w pralce.
  • Alkohol – stosuj go bezpośrednio na plamy, zwilżamy nim wacik i pocieramy plamę aż do całkowitego usunięcia

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę z jakiego materiału wykonana jest kurtka.

  • Kurtka puchowa – wystarczy namoczyć wacik w alkoholu i pocierać nim plamę aż do usunięcia żywicy.
  • Kurtka skórzana – mieszanka spirytusu z serpentyną w proporcji 3: 1 jest idealną metodą na pozbycie się żywicy. Należy namoczyć wacik w płynie i pocierać nim plamę do całkowitego rozpuszczenia.
  • Kurtka z poliestru – konieczna jest unikanie alkoholów i acetonu, ponieważ materiał ten zostanie uszkodzony i kurtka będzie nadawała się już tylko do wyrzucenia. Natomiast bardzo dobrą metodą jest zamrożenie jej w szczelnym woreczku i delikatne zdrapywanie.

Czym rozpuścić żywicę?

O tyle o ile plamy z żywicy pojawiają się bardzo łatwo, to niestety usunięcie ich nie jest już tak proste. Jeśli chodzi o domowe sposoby to istnieje kilka środków, które mają na celu rozpuszczenie jej, tak aby odkleiła się ona od materiału. Bardzo dobrą metodą jest użycie rozpuszczalnika, należy jednak pamiętać, że powoduje on odbarwienia i trzeba stosować go ostrożnie. Inną niemniej skuteczną metodą jest użycie mieszanki spirytusu z terpentyną, która powinna zostać nałożona bezpośrednio na plamę. Można użyć również płynu do mycia naczyń, który jest bezpieczny dla tkanin zarówno białych jak i kolorowych.