plamy z herbaty

Plamy z herbaty – jak je skutecznie usunąć? 5 sprawdzonych sposobów

Na pewno każdy z nas lubi spędzać wieczory z dobrą książką, ciepłym kocem i kubkiem gorącej herbaty. Jest to idealny wieczór zwłaszcza w zimowe wieczory, gdy za oknem jest biało i naprawdę mroźnie. Niestety bardzo często zdarza się, że przez przypadek wylejemy na siebie ten smaczny napój, a plama jest bardzo oporna, jeśli chodzi o pozbycie się jej.

Jak usunąć plamy z herbaty?

Aby pozbyć się plamy z herbaty należy przede wszystkim pomyśleć o kolorze materiału, ponieważ nawet domowe sposoby mogą bezpowrotnie odbarwić i uszkodzić na przykład część garderoby. Absolutnie nie powinniśmy używać takich środków jak ocet czy sok z cytryny na odzież kolorową, jednak, jeśli chodzi o rzeczy białe to są one najlepszymi odplamiaczami domowymi.

Najlepszym co możemy zrobić, aby skutecznie pozbyć się plamy z herbaty raz na zawsze to zrobić to jak najszybciej, ponieważ im plama jest świeższa tym łatwiejsza w usunięciu. Powinna nam pomóc w tym gorąca woda:

  • Wkładamy zalany herbata materiał do miski
  • Powoli zalewamy go gorącą wodą, jednak nie powinien być to wrzątek
  • Wcieramy żel do prania lub inny środek piorący w miejsce plamy, jednak pamiętaj by zrobić to z obu stron
  • Można pocierać materiał, aż plama zniknie lub pozostawić ją na kilka minut
  • Kolejnym krokiem jest całkowite wypłukanie materiału z detergentu, który powinien schodzić razem z plamą.

Bardzo ważne jest, aby mieć na wadze jakość i rodzaj poplamionego materiału. Całkiem nie chcący możemy zniszczyć ubranie podczas czyszczenia, bezpowrotnie. Należy wiedzieć, że nie tylko środki chemiczne są niebezpieczne, ale także produkty domowe mogą chociażby odbarwić materiał. Dlatego też należy wcześniej nanieść wybrany odplamiacz w miejsce nie widoczne, najlepiej od wewnątrz, by sprawdzić, czy możemy go użyć.

  Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? Sprawdzone sposoby

plamy z herbaty na obrusie

Czym usunąć plamy z herbaty

Plama z herbaty na ubraniu zazwyczaj jest łatwa w usunięciu i pomoże zwykłe pranie w pralce w połączeniu z dobrym żelem do prania. Niestety często zdarza się jednak, że jest ona bardzo oporna i nie chce zejść. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się domowe sposoby, które stosowały nasze babcie i mamy.

1. Cytryna

Jest bardzo skutecznym odplamiaczem, jeśli chodzi o plamy z herbaty na obrusie. Najlepiej jest jednak używać soku z niej do tkanin białych, ponieważ te ciemniejsze może bezpowrotnie odbarwić. Zaplamiony obrus należy natrzeć sokiem z cytryny i położyć lub powiesić w miejscu, gdzie promienie słoneczne będą na niego padały. Jeśli jednorazowy zabieg nie pomoże w jej pozbyciu się to możemy wykonać go ponownie. Dodatek wody utlenionej w proporcji 1:1 z sokiem z cytryny wspomoże cały proces.

2. Ocet

Znajdziemy go w każdej kuchni, a plamy z herbaty na białej bluzce z jego pomocą przestaną istnieć. Należy ją spryskać mieszanką wody z octem i odczekać aż wyschnie lub wytrzeć ją papierowym ręcznikiem. Jeśli nie zejdzie od razu można powtórzyć zabieg do skutku. Niestety ocet nie jest dobrym odplamiaczem dla bluzek kolorowych, ponieważ ma właściwości odbarwiające.

3. Soda oczyszczona

Plamy z herbaty na bawełnie również mają swojego wroga – jest nim nic innego jak soda oczyszczona. Dzięki niej pozbędziemy się także plam z kawy, z którymi mamy dość częsty problem. Plamę z napoju należy namoczyć w ciepłej wodzie i zasypać sodą oczyszczoną. Następnie należy ją już tylko delikatnie potrzeć i uprać w pralce. Jeśli jednak plama jest oporna to można pozostawić bluzkę w sodowej wodzie nawet na kilka godzin.

Jeśli twoją zmorą jest plama z herbaty na dywanie to soda oczyszczona w połączeniu z wodą utlenioną lub zwykłą wodą na pewno pomogą ci zapomnieć o niej raz na zawsze.

  Czym myć lodówkę w środku i na zewnątrz? Praktyczne porady

4. Pasta sodowa

Jest to mieszanka, które idealnie wyczyści stare plamy z herbaty na naczyniach. Pastę taka można wykonać samemu w domu, jest to nic innego jak zwykła mieszanka sody oczyszczonej i bardzo małej ilości wody, tak by była ona gęsta. Taką mieszanką myjemy brudne naczynia, możemy być pewni, że efekt będzie powalający.

5. Szare mydło

Zalana herbatą kanapa lub fotel zostanie uratowana za pomocą zwykłego szarego mydła, które należy najpierw dobrze wetrzeć w miejsce plamy, a następnie przecierać do skutku ciepłą wodą. Sposób ten jest skuteczny również przy plamach z kawy lub długopisu. Szare mydło idealnie sprawdzi się również w połączeniu z soda oczyszczona, sokiem z cytryny lub octem, jednak należy pamiętać, by takie mieszanki stosować tylko na jasnych materiałach, ponieważ maja one właściwości wybielające i mogą pozostawić jasne odbarwienia. Najlepiej wcześniej sprawdzić takie połączenia w niewidocznych miejscach.

Usuwanie plam z herbaty jest łatwe, jeśli zabierzemy się do tego od razu, gdy jest ona jeszcze świeża. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nie mamy możliwości zrobić tego od razu. Zarówno plamy po herbacie jak i po kawie staja się wtedy trudne do usunięcia, jednak na pewno pomogą nam w tym domowe sposoby naszych babć. Warto jest wiec skorzystać z wyżej wymienionych porad, odpowiednio je zastosować i cieszyć się ulubioną bluzka lub świątecznym obrusem przez kilka kolejnych miesięcy.