czyszczenie dywanu

Czym i jak czyścić dywan? 10 praktycznych sposobów

Dywany są ozdobą naszych salonów, jednak jest to również utrapienie. Zwłaszcza jeśli w domu mamy rozlewające napoje dzieci lub zwierzęta, które ciągle gubią sierść. Samo czyszczenie tego elementu jest czasochłonne i nie zawsze udaje nam się uzyskać oczekiwany efekt. Bardzo często sięgamy po środki chemiczne, które jak się później okazuje zniszczyły nasz dywan bezpowrotnie.

Pranie dywanu – od czego zacząć?

Aby przeprowadzić skuteczne czyszczenie dywanów, należy ustalić czym zrobiona jest plama oraz ustalić czym można się jej pozbyć nie niszcząc przy tym dywanów. Zanim jednak zabierzemy się do pracy powinniśmy go porządnie odkurzyć i usunąć zanieczyszczenia z pisaku czy sierści. Jest to konieczne, by nie roznieść zabrudzeń na całą jego powierzchnię.

Konieczne jest również dopasowanie metody do rodzaju czyszczenia. Jeśli jesteśmy posiadaczami tych długowłosych to konieczne jest wcześniejsze jego wytrzepanie. Należy pamiętać, że jeśli plamy nie są dla nas widoczne gołym okiem to nie wymaga on czyszczenia. Owszem potrzebuje. Dzięki jego wyczyszczeniu pozbędziemy się nie tylko zabrudzeń między włosami, ale również brzydkiego zapachu.

Po odkurzeniu dywanu, konieczne jest przetarcie widocznych plam za pomocą szczotki i roztworu składającego się z ciepłej wody i amoniaku. Wszystkie wyczyszczone miejsca należy później dobrze wysuszyć, można zrobić to ręcznikiem papierowym lub suchą ścierką. Dopiero później można przystąpić do czyszczenia głównego.

Najważniejsze zasady czyszczenia dywanów – o czym trzeba pamiętać?

Pranie dywanu w domu wpłynie na jego kondycję i wygląd. Świetnie sprawdzi się w tym celu szczotka do czyszczenia. Najlepiej będzie wybrać tą z miękkim włosiem, dzięki niej nie uszkodzimy włókien dywanu. Pranie dywanu w domu należy przeprowadzić przynajmniej dwa razy w roku, zależnie od tego jak często jest użytkowany. Jeśli jego kolor jest jasny lub w domu znajdują się dzieci i zwierzęta, warto jest robić to częściej.

  Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej, wanny i płytek?

czyszczenie dywanu za pomoca pary

10 domowych sposobów na czyszczenie dywanów

Jeśli chodzi o domowe sposoby na pranie dywanów to wbrew pozorom jest ich naprawdę wiele. Dzięki temu możemy wybrać nie tylko te skuteczne, ale również odpowiednie do rodzaju dywanu.

Pierwszy sposób – ocet

Tworząc roztwór octu z woda w proporcjach 2 łyżek soli na pół szklanki wody, możemy mieć pewność, że idealnie sprawdzi się w czyszczeniu dywanów. Dzięki niemu pozbędziemy się także brzydkiego zapachu.

Drugi sposób – mąka kukurydziana

Czyszczenie wykładziny dywanowej, zwłaszcza jeśli chodzi o stare, zaschnięte plamy za pomocą mąki kukurydzianej jest metodą wprost idealną. Należy wymieszać: 1 łyżkę octu i 1 łyżkę mąki kukurydzianej. Oczywiście, jeśli jest taka potrzeba można wymieszać większe proporcje, by uzyskać tyle papki, ile potrzebujemy. Powstałą pastę należy nałożyć na plamę i pozostawić na około dobę, najlepiej jest więc zrobić to na noc. Gdy pasta wyschnie należy ściągnąć ją odkurzaczem.

Trzeci sposób – soda oczyszczona

Jest to produkt, który sprawdza się przy czyszczeniu najcięższych plam, zarówno z krwi jaki wina. Mieszanka wykonana z sody i wody powinna zostać wtarta w plamę tak by wniknęła ona głęboko w plamę. Gdy całość wyschnie, odkurzamy proszek. Jeśli mamy do czynienia ze świeżymi plamami z wina to można posypać nią na grubo całą powierzchnię i pozostawić na kilka godzin. Gdy wyschnie, odkurzamy.

Czwarty sposób – amoniak

Stosuje się go w czyszczeniu na mokro. Należy więc wymieszać dwa litry wody z kubkiem amoniaku i wetrzeć ją w plamę. Jeśli plama jest bardzo oporna, można zastosować tą metodę kilka razy, aż do skutku. Gdy dywan wyschnie, należy go dokładnie odkurzyć.

Piąty sposób – odkurzacz piorący

Odkurzacze piorące są bardzo skuteczne, zwłaszcza jeśli wspomożemy go specjalna pianką. Dzięki tej metodzie nie musimy moczyć dywanu, ponieważ idealnie wyczyścimy go na sucho.

Szósty sposób – kwasek cytrynowy

Czyszczenie wykładziny dywanowej za pomocą kwasu może nie być wystarczająco skuteczne lub co gorsza może uszkodzić nasz dywan nieodwracalnie. Może odbarwić materiał, żeby tak się nie stało należy użyć kwasku i dodać go do wybranego produktu.

  Jak wyczyścić przypalony garnek? 11 domowych sposobów na mycie garnka

Siódmy sposób – sól

W połączeniu z octem tworzą mieszankę wybuchową, która poradzi sobie z niejedną plamą. Mycie dywanów, zwłaszcza tych silnie zabrudzonych za pomocą octu i soli sprawdzi się idealnie. Należy wymieszać ze sobą:

  • Szklankę octu
  • Dwie szklanki wody
  • Dwie łyżki soli

Powstały płyn należy rozpylić na całej powierzchni dywanu i pozostawić do wyschnięcia. Nie należy zapominać o jego odkurzeniu. Jeśli jednak martwimy się intensywnym zapachem octu, to nie jest to duży problem, ponieważ gdy zapach odparuje, przestaniemy go czuć.

Sposób ósmy – żelazko

Jeśli z naszej ulubionej świecy nakapał wosk i niefortunnie pojawił się na naszym dywanie to żelazko jest idealną metoda na jego usunięcie. Należy w tym celu przyłożyć na niego bibułę i przejechać po niej kilkakrotnie rozgrzanym żelazkiem. Dzięki temu wosk przyklei się do bibuły, a plama zniknie.

Sposób dziewiąty – spirytus

Woda i spirytus w proporcjach 1:1 to najskuteczniejsza metoda, którą usuniemy tak trudne w usunięciu plamy, jakimi są te z kawy. Po zabiegu czyszczącym należy przeczyścić plamę wodą z mydłem i osuszenie miejsca za pomocą ręcznika papierowego.

Sposób dziesiąty – proszek do prania

Pozbędziemy się za jego pomocą nawet najoporniejszych plam, zarówno te z piwa jak i z wina. Dzięki temu pozbędziemy się również ich zapachu z włókien.

pranie dywanu z plam

Czyszczenie dywanu na sucho – jak to zrobić?

Aby wyczyścić dywan na sucho możemy zaopatrzyć się w środki do tego przeznaczone. Jest to idealna metoda, zwłaszcza gdy dywan jest najzwyczajniej zakurzony. Nie nadają się one jednak do czyszczenia błota i sierści. Aby skutecznie wyczyścić dywan na sucho należy go w pierwszej kolejności dokładnie odkurzyć. Konieczne jest jednak, by używać proszku z przeznaczeniem do konkretnego rodzaju dywanu. Gdy wybierzemy już ten odpowiedni sypiemy go na całej powierzchni dywanu i odczekujemy co najmniej godzinę. Po tym czasie pozostaje nam już tylko dokładnego go odkurzenie. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ środki te drażnią naszą skórę i drogi oddechowe.

  Czym czyścić ekran telewizora? Sposoby na mycie wszystkich ekranów

Jak wyczyścić dywan z plam wina, kawy czy herbaty?

Są to najbardziej oporne plamy do wyczyszczenia, nie tylko z dywanu.

  • Plama z czerwonego wina – mogłoby wydawać się to wariactwem, jednak bardzo skutecznie poradzi sobie z nią białe wino, którym należy polać tą z czerwonego. Dzięki temu zostanie ona rozjaśniona. Następnie posypujemy ją sola, odczekujemy kilkanaście minut i odkurzamy ją.
  • Plama z kawy – poradzi sobie z nią najzwyklejszy ocet. 1 łyżeczka octu z 1 litrem wody daje mieszankę, którą pocieramy plamę z kawy do momentu, aż ta zniknie.
  • Plama z herbaty – skutecznym i sprawdzonym sposobem na plamy z herbaty jest kwasek cytrynowy. Przemywamy nim plamę na dywanie aż do momentu, gdy zniknie. należy jednak uważać, by nie odbarwić materiału.

Tłuste plamy na dywanie – jak je usunąć?

Plamy z tłuszczu są najbardziej opornymi plamami do usunięcia. Jednak nie jest to niemożliwe. Można pozbyć się ich za pomocą soli lub spirytusu. Nie mniej skuteczną metodą jest również użycie żelazka. Na materiał nakładamy bibułę, przykrywamy ją ścierką i prasujemy gorącym żelazkiem.

Inne zabrudzenia dywanów i sposoby na ich usuwanie

  • Gdy mamy do czynienia z innymi plamami takimi jak majonez, lakier do paznokci czy farby olejne to na pewno z pomocą przyjdzie nam pospolita benzyna. Na początek należy przeprać zabrudzenie woda z mydłem, a później przyłożyć wacik nasączony w benzynie. Idealnie sprawdzi się również amoniak.
  • Plamy z soków owocowych pozbędziemy się pocierając ją cytryną.
  • Woda utleniona poradzi sobie z plamami z krwi

Niezależnie od tego z jakim rodzajem plamy musimy się uporać, na pewno zależy nam na tym być dywan nie został uszkodzony i przez kolejne lata mógł cieszyć nasze oczy. Zamiast od razu sięgać po środki chemiczne, należy spróbować pozbyć się ich za pomocą naturalnych, domowych sposobów.