oczko wodne

Jak zrobić oczko wodne? Budowa oczka wodnego w ogrodzie

Oczko wodne jest jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów naszych ogrodów i działek. Można wkomponować w nie piękne, ozdobne rośliny, a nawet hodować w nim rybki. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się w jaki sposób wykonać je samodzielnie, jakich materiałów możesz użyć oraz o nie zadbać, by cieszyło oko przez rok.

Jak zrobić oczko wodne?

Oczko wodne na działce jest bardzo atrakcyjnym dodatkiem, dzięki niemu relaks na niej będzie dużo przyjemniejszy. Pierwszym krokiem, który należy wykonać jest dokładne i przemyślane rozplanowanie. Należy wziąć pod uwagę, na przykład:

  • Jego wielkość – pamiętaj, że nie powinno ograniczać ono dostępu do ogrodu zwierzętom domowym oraz mieszkańcom
  • Jego lokalizację – unikaj umieszczenia go blisko drzew, tak by spadające liście nie zanieczyszczały zbiornika, stałe nasłonecznienie także nie jest dobrym miejscem, ponieważ rośliny wokół i ryby źle to znoszą
  • Jego funkcję – ustal na czym zależy Ci najbardziej, czy ma ono cieszyć oko, a może chcesz się w nim schłodzić w upalny dzień

Do budowy oczka wodnego będą nam potrzebne:

  • Folia
  • Włóknina
  • Kamienie
  • Rośliny
  • Pompa
  • Filtr
  • Łopata

Jeśli ustalisz już jaki kształt i wielkość ma mieć Twoje oczko wodne, to pozostaje już tylko przystąpić do pracy. Przedstawiamy 7 naprawdę prostych kroków, na podstawie których będziesz mógł wykonać je sam.

  Jak pielęgnować wrzosy w domu? Wymagania i uprawa wrzosów

Krok pierwszy – wyznaczenie miejsca

Najważniejszym krokiem jest ustalenie, gdzie będzie znajdował się zbiornik wodny. Pamiętaj, żeby był on usytuowany w miejscu, gdzie promienie słoneczne docierają maksymalnie 6 godzin w ciągu dnia. Nie powinno znajdować się ono również pod drzewami liściastymi, ponieważ gdy zaczną one opadać będzie trzeba je bardzo często sprzątam co może być uciążliwe.

Krok drugi – kopanie i ukształtowanie oczka wodnego

Wykopy są najcięższą pracą jaką trzeba wykonać przy budowaniu oczka. Głębokość oczka zależy od tego, czy chcemy mieć w wodzie rybki. Powinno być ono głębokie na 1 metr i mieć co najmniej 10m2.

Krok trzeci – przygotowanie dna oczka

Bardzo ważne jest by dno odpowiednio przygotować zanim położy się folię. Musimy zabezpieczyć je wcześniej włókniną lub piaskiem by nie uszkodzić folii po jej wyłożeniu.

Krok czwarty – wyłożenie folii

Wykładamy ją od dna w stronę góry. Ważne jest, by folia była luźna, dlatego nie należy jej unikać.

Krok piąty – montaż pompy i filtra

Są to bardzo ważne przedmioty i na pewno będą miały wpływ na utrzymanie czystości naszego zbiornika. Można kupić je gotowe w sklepie lub wykonać samemu, jeśli chcemy zaoszczędzić. Będziemy potrzebowali do tego beczki, rury, żywicy i keramzytu. Montujemy go tak, by woda była pompowana do beczki, przepuszczana przez keramzyt i została wpompowana z powrotem do oczka.

Krok szósty – wykończenie brzegów oczka

Wykładamy go kamieniami, tak by folia na brzegach została dokładnie przykryta. Wykładamy kamieniami również dno i boki oczka, najlepiej płaskimi kamieniami, by nie uszkodzić folii.

Krok siódmy – nasadzenie roślin

Należy pamiętać, by dostosować rośliny do głębokości oczka, bardzo fajnym i sprawdzonym wyborem jest lilia wodna, strzałki wodne i pałki.

  Cięcie traw ozdobnych - kiedy i jak to zrobić?

Oczko wodne z kamieni jak najczęściej wybieranym projektem, ponieważ jest ono nie tylko efektowne, ale z czasem można również dobudować do niego mostek czy fontannę. Wykonamy takie “upiększające dodatki” jeśli posiadamy duże oczko wodne, przy tych mniejszych zbiornikach może być to nie możliwe.

Z czego zrobić oczko wodne

Od kilku lat zauważyć możemy coraz to nowsze pomysły na oczko wodne. Podpatrując zbiorniki wodne u naszych sąsiadów potrafimy się naprawdę zdziwić biorąc pod uwagę, jakie materiały wykorzystują w tym celu. Obecnie na topie są te wykonane z wielką kreatywnością przez nas samych, budowane krok po kroku oraz te tworzone z przedmiotów codziennego użytku.

Jednak oczywiste jest, że są to prowizoryczne oczka wodne, mimo że potrafią być naprawdę piękne. Dlatego też warto jest wykonać je samemu, tym bardziej, że może okazać się, że budowa oczka wodnego jest dziecinnie proste. Oczko wodne w ogrodzie nie tylko uatrakcyjni go, ale może być miejscem relaksu i ochłody, zwłaszcza w upalne dni.

Pomysły na oczko wodne

Oczko wodne na działce lub w ogrodzie jest bardzo atrakcyjnym dodatkiem, można wykonać je również z przedmiotów codziennego użytku, wszystko zależy od naszej kreatywności.

Te, które nas najbardziej zaskakują zbudowane są z:

  • Opony – idealnie nada się do tego opona z traktora, będą potrzebne również rośliny, kamienie i obowiązkowo folia. Wystarczy wykopać w ziemi nieckę i umieścić w niej oponę, przykryć folią i zamontować pompę oraz filtr. Pozostaje nam już tylko posadzić na brzegach rośliny i wyłożyć je kamieniami oraz napuścić wody.
  • Wanny – wystarczy wkopać ją w ziemię i wyłożyć ją folią, następnie nalewamy wodę i ozdabiamy brzegi ozdobami wodnymi.
  • Łódka – stara łódka może zostać wkopana na całą jej głębokość lub może wystawać na powierzchnię ziemi. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej.
  Kiedy i jak sadzić katalpę? Kompletny poradnik

Jak zabezpieczyć oczko wodne z rybami na okres zimowy

Najlepiej, jeśli oczko wodne będzie głębokie na co najmniej metr. Dzięki temu woda nie zamarznie, a nasze rybki będą bezpieczne w okresie zimowym, najważniejsze jest, by miały one stały dostęp do tlenu. Jeśli temperatura jest naprawdę niska to połóż na tafli kawałek drewna i polewaj wierzch gorącą wodą.

Oczko wodne – kaskada

Aby uatrakcyjnić nasze oczko wodne, możemy zamontować w nim nie tylko mostek, ale również kaskadę i strumień. Kaskada to nic innego jak wodospad lub wodogrzmot. Aby wykonać taką atrakcję należy na szczyt oczka doprowadzić elastyczną rurę lub gumowy wąż. Bardzo ważne jest zamontowanie również pompy do oczek wodnych, która ma na celu przepompowanie wody z oczka na jego szczyt. Wszystkie czynności wykonujemy jak przy tworzeniu oczka wodnego jednak pamiętaj, aby obok niego wykopać specjalny kanał, w którym będzie przebiegała rura podłączona do pompy.

To jak będzie wyglądało nasze oczko wodne zależy od naszej inwencji twórczej, możesz posadzić wokół niego trawy i krzewy ozdobne, a także postawić krasnala, bociana i żabkę. Wszystko zależy od twojej inwencji twórczej.