bialy storczyk

Jak uratować storczyka z różnych problemów? Praktyczny poradnik ratowania storczyka

Storczyk jest tak efektowną rośliną, że wybierany jest zamiast bukietów na różne okazje. Jego upraw nie jest trudna, jednak wymaga on od nas pielęgnacji.

Choroby storczyków

Niestety często zdarza się, że nasze domowe storczyki mimo starannej pielęgnacji zaczynają chorować. Są one atakowane przez choroby:

1. Grzybowe:

  • Fuzarioza – liście brązowieją, a następnie obumierają. Niestety chorego storczyka nie da się już uratować, należy jednak chronić pozostałe rośliny, pozbywając się chorego osobnika z domu.
  • Zgorzel zgnilakowa – liście pod wpływem tej choroby marszczą się i tracą kolor. Konieczne jest usunięcie zakażonych liści i spryskanie rośliny specjalnym preparatem.
  • Szara pleśń – płatki kwiatów stają się szare i wodniste. Konieczne jest zapewnienie roślinie przepływu powietrza i unikanie podlewania. Warto jest także zastosować specjalny oprysk.

2. Bakteryjne:

  • Mokra zgnilizna bakteryjna – atakuje liście, które stają się oślizgłe, miękki i brzydko pachną. Ratunkiem może być dla rośliny obcięcie chorych liści i obsypanie całej rośliny węglem drzewnym.
  • Bakteryjna plamistość liści – cechują ją małe, jasne plamki na liściach. Na spodzie liści pojawia się skupisko bakterii, które przybiera jasnoszarą barwę. Konieczne jest pozbycie się chorych liści i użycie specjalnego preparatu.

3. Wirusowe:

  • Mozaika cymbidium – objawia się wydłużonymi plamami na liściach, o żółto – zielonej barwie. Konieczne jest pozbycie się zaatakowanej rośliny z domu.

Jak uratować storczyka bez korzeni?

Najpoważniejszym problemem występującym podczas hodowli storczyków jest występowanie zgniłych korzeni. Na szczęście istnieje możliwość jego uratowania, mimo, że nie zawsze jest to możliwe. Przede wszystkim konieczne jest usunięcie wszystkich obumarłych korzeni. Trzon natomiast powinno się zasypać węglem drzewnym, dzięki któremu wszystkie tak zwane rany zabliźnią się. Roślinkę wstawiamy do pojemnika wysypanego keramzytem i wkładamy go do pojemnika z wodą. Cały proces niestety jest długotrwały i może potrwać nawet pół roku. Należy pamiętać, aby roślinka miała podwyższoną wilgotność.

  Sztuczne kwiaty i rośliny - ekonomiczna alternatywa dla naturalnych roślin

Jak uratować storczyka, któremu gniją liście?

W sytuacji, gdy liście naszego storczyka więdną, są zwiędłe i pomarszczone to jedno jest pewne – jest on przelany. Konieczne jest przesadzenie rośliny do nowego podłoża. Wcześniej jednak powinno się usunąć zgniłe korzenie i liście. Nie powinno się go również podlewać przez co najmniej tydzień. Nie powinno także stawiać się roślinki bezpośrednio na promienie słoneczne, by mogła ona spokojnie się regenerować.

rozowy storczyk

Jak uratować storczyka, któremu więdną liście?

Tak naprawdę, jeśli naszej roślinie więdną liście to nie należy robić nic. Istnieje szansa, że zregeneruje się ona samoistnie. Jeśli jednak liście są bardzo przesuszone i straciły bardzo dużo wody to w najgorszym wypadku uschnął i odpadną. Nie powinno się obcinać liści, ponieważ storczyk może stracić wiele związków organicznych.

Jak uratować storczyka, gdy ma zgniłe korzenie?

W sytuacji, gdy korzenie gniją oznacza to, że najzwyczajniej storczyk został przelany. W takiej sytuacji nie pobiera on nie tylko tlenu, ale również innych ważnych substancji odżywczych. Jeśli kwiat ma zgniłe korzenie to należy niezwłocznie je usunąć. Reanimacja storczyka nie jest jednak tak prosta. Przede wszystkim pierwsze co powinniśmy zrobić to przesuszyć go i usunąć wszystkie zgniłe części. Kolejnym krokiem jest też włożenie roślinki do nowego podłoża. Najlepiej jest zapobiegać niż zwalczać, dlatego też konieczne jest umiarkowane podlewanie. Ważne jest również stosowanie miękkiej, odstanej wody, najlepiej, jeśli będzie to deszczówka.

Jak uratować zwiędłego storczyka?

Ratowanie storczyka, który więdnie nie jest trudne. Pierwsze co należy zrobić to stalic przyczynę takiego stanu, mogą być to na przykład:

  • Niska wilgotność powietrza
  • Chłodne powietrze
  • Przenawożenie
  • Za dużo promieni słonecznych
  • Za mało światła
  • Owoce w pobliżu
  Pleśń na ziemi w doniczce z kwiatami - skąd się wzięła, jak ją usunąć?

Konieczne jest ustalenie przyczyny i zniwelowanie jej. Należy także wyjąć roślinę z doniczki i dokładnie ją obejrzeć, zwłaszcza stan korzeni. Może zdarzyć się, że nie pobiera ona tyle wody, ile potrzebuje przez kamień, który osadza się podczas podlewania.

Jak uratować przelanego storczyka?

Przelany storczyk jest najczęściej występującym błędem podczas uprawy storczyków. Oczywiście należy pamiętać o ty, że roślinę należy podlewać umiarkowanie i nie powinna ona stać długo w wodzie. Przede wszystkim przelanego kwiatka koniecznie trzeba przesuszyć. Zgniłe korzenie należy bezzwłocznie usunąć i odstawić ją w suche miejsce na co najmniej tydzień. Kolejnym krokiem jest wsadzenie roślinki do nowego podłoża, specjalnie do tego przygotowanej, która dedykowana jest tym roślinom.

Jak uratować uschniętego storczyka?

Uschnięty storczyk, z uschniętym systemem korzeniowym należy ratować jak przy przelanej roślinie. Gdy roślina jest przesuszona to nie tylko pobiera tlenu z powietrza, ale również nie pobiera składników odżywczych. Wpływa to na tracenie przez niego liści, a korzenie obumierają. Na początku usuwamy zgniłe korzenie i stosujemy węgiel drzewny, który zabliźnia rany. Oczywiście wymaga on bezpośredniego podlewania do podłoża. Niestety posiada on także bardzo osłabione korzenie, konieczny jest więc odpowiedni drenaż, by zabezpieczyć je przed zbyt dużą ilością wody.

storczyki

Jak uratować storczyka bez liści?

Jeśli storczyk zgubił liście, ale nie jest uszkodzony to nie musimy się za bardzo martwić, ponieważ szanse na jego przeżycie jest bardzo duże. Zacznijmy od wyjęcia roślinki z doniczki i przełożenia jej do osobnego pojemnika, który wcześniej został wyłożony keramzytem i wilgotnym podłożem. Pojemnik koniecznie stawiamy w słonecznym pomieszczeniu, tak by miała ona zapewnione ciepło.

Jak uratować złamanego storczyka?

Złamany storczyk jest do uratowania. Wiele osób decyduje się na sklejenie plastrem miejsca uszkodzenia. Jeśli storczyk jest złamany to bardzo możliwe jest, że pod tym miejscem wypuści on nowy pęd.

  Przycinanie budlei - jak i kiedy ciąć budleje Dawida?

Jak uratować przesuszonego storczyka?

Reanimacja przesuszonego storczyka nie jest trudna. Oczywiście lepiej jest do tego nie dopuścić, jednak, jeśli już taki problem się pojawił to możemy go rozwiązać. Przede wszystkim na początku konieczne jest wyjęcie storczyka z doniczki i dokładne go obejrzenie. Następnie usuwamy wszystkie zgniłe korzenie i liście. Kolejnym krokiem jest odpowiednie jej nawodnienie.

Jak uratować storczyka, którego zaatakowała pleśń?

Niestety nie tylko storczyk lubi ciepłe i wilgotne powietrze, ale również są to odpowiednie warunki dla storczyka. Objawami pleśni są czarne plamy nie tylko na kwiatach, ale również na liściach i pędach. Konieczne jest odizolowanie chorej rośliny od pozostałych. Ważne jest, by nie dotykała ona szyby okna i miała przepływ powietrza. Konieczne jest też przesuszenie rośliny i korzeni i wymiana podłoża na nowe. Jak zatem zapobiegać i zwalczać pleśń?

  • Pleśni możemy pozbyć się za pomocą specjalnego preparatu grzybobójczego
  • Unikać dużej ilości nawozów z azotem
  • Zraszać roślinę i usuwać nadmiar wody z jej liści
  • Nie podlewać storczyka odgórnie
  • Usuwać na bieżąco zgniłe i chore elementy rośliny
  • Wietrzyć pomieszczenie, w którym stoją kwiaty