spalony trawnik

Trawnik spalony nawozem lub słońcem? Oto jak go uratować!

Coraz częściej właściciele przydomowych ogrodów dbają o to, by były one estetyczne i jak najzdrowsze. Dbanie o kwiaty, krzewy, drzewa oraz trawniki stało się normalnym działaniem, któremu poświęca się wiele czasu. Niestety w przypadku trawników nie zawsze nam się to uda, ponieważ zostaje spalony. Często dzieje się tak przez naszą ingerencję, czyli za dużą ilość nawozów, jednak nie zawsze mamy na to wpływ jak w przypadku spalenia go słońcem.

Trawnik spalony słońcem – co robić? Sposoby na ratunek

Mimo że staramy się zrobić wszystko, by nasz trawnik wyglądał zdrowo i był zielony, często zdarza się, że zostaje spalony przez słońce. Wydawać by się mogło, że nie mamy na to wpływu i szukamy skutecznych sposobów na ochronienie go, a w przypadku spalenia na uratowanie.

Niestety w okresie letnim, gdy przychodzą upały, spalona trawa jest bardzo częstym zjawiskiem. Gdy chcemy ją ratować, częściej jej zaszkadzamy jeszcze bardziej, na przykład poprzez za krótkie jej koszenie. Jest to najgorsze, co możemy dla niego zrobić, ponieważ narażamy drań na promienie słoneczne. Bardzo ważne jest jednak odpowiednie i częste polewanie naszych trawników. Nie tylko sposób ma znaczenie, ale również ilość wody, która zapewnimy trawie na 1m2. Powinno być to około 5 litrów, by mogła ona dostać się jak najgłębiej. Pora dnia również nie jest bez znaczenia, ponieważ należy podlewać go bardzo rano lub późnym wieczorem, w innym przypadku słońce go doszczętnie spali.

  Jak skutecznie zwalczyć mszyce? 15 sprawdzonych sposobów

Gdy trawa zostanie spalona, niestety, ale ani nawożenie, ani podlewanie dużą ilością wody już jej nie uratuje. Wiele osób zastanawia się też czy wypalona trawa odrośnie. Otóż jedyną rzeczą, która w takiej sytuacji możemy zrobić to wspomóc ją w regeneracji. Konieczny jest wiec zabieg wertykulacji, aby udrożnić nie tylko ziemię, ale też system korzeniowy.

Jak uratować trawnik spalony nawozem?

Niestety nie tylko słońce może spowodować, że sucha trawa będzie naszym problemem. Często również nasza ingerencja ma na to duży wpływ, zwłaszcza jeśli nieumiejętnie ja nawozimy. Istnieje sposób na to, by skutecznie pobudzić ją do wzrostu, by wyschnięta trawa stała się znów zielonym dywanem.

  • Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać jest wygrabienie suchej trawy
  • Kosimy trawnik
  • Wykonujemy wertykulacje, by pobudzić ziemię i system korzeniowy
  • Podlewamy go codziennie, bardzo obficie
  • Siejemy nową trawę

Zabieg wertykulacji i częste podlewanie pomoże nam wypłukać nawóz z ziemi i korzeni. Jeśli natomiast chodzi o wysianie trawy, to najlepszym wyborem będzie mieszanka traw samo zagęszczających, ponieważ nie tylko pomoże ona trawie się zregenerować, ale wypełni roślinnością wszystkie pozbawione jej miejsca.

Aby posiana trawa wyrosła szybciej, możemy posypać nasiona cienką warstwą ziemi. Można również usunąć starą ziemię z powstałych „placków” i nasypać w te miejsca nowej, żyźniejszej. W sklepach ogrodniczych kupimy również specjalną ziemię, która przeznaczona jest to regeneracji trawników. Ważne jest jednak, by ograniczyć w tych miejscach podlewanie, by nasiona nie zostały wypłukane. Cały proces jest bardzo czasochłonny, dlatego warto, jest uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości.

spalony-trawnik-nawozem

Wypalona trawa – czy ma szansę odrosnąć?

Gdy trawnik spalony słońcem lub nawozem stał się pożółkły i suchy, to zaczynamy zastanawiać się, czy trawa odrośnie, jeśli tak, to kiedy i czy możemy to przyśpieszyć. Wszystkie wyżej wymienione kroki na pewno sprawią, że znów będziemy mogli cieszyć się zieloną trawą. Jeśli jednak nie chcemy czekać, to niestety pozostaje nam zakupienie trawy w rolkach i położenie jej w naszym ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że cena jednej rolki nie jest niska.

  Kompostownik - jak go zrobić i gdzie postawić?

Profilaktyka – jak nie dopuścić do spalenia trawnika?

Oczywiste i zarazem powszechne jest powiedzenie:” Lepiej zapobiegać niż leczyć” tak jest również w przypadku trawnika, lepiej zapobiegać jego spaleniu niż starać się go zregenerować, co trwa długi czas. Aby nie musieć zastanawiać się, jak uratować trawnik wypalony nawozem przede wszystkim musimy stosować go zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku, gdy nie chcemy, aby wysuszona trawa była ingerencją słońca, musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji.

Przede wszystkim konieczne jest regularne, codzienne podlewanie trawnika. Pamiętajmy, że na 1m2 powinniśmy jej zapewnić około 5 litrów wody, by wsiąkła ona jak najgłębiej. Nigdy nie polewajmy jej w ciągu dnia, ponieważ jest to więcej niż pewne, że promienie słoneczne ją spalą. Odpowiednią pora dnia na podlewanie jest wczesny ranek, gdy słońce jeszcze nie wzeszło lub wieczór, gdy już zaszło.

trawnik spalony sloncem

Wypalony trawnik – jak o niego zadbać, żeby odrósł i był piękny?

Trawnik spalony słońcem lub nawozem wygląda bardzo nieestetycznie. Oczywiście istnieją sposoby na to, by go zregenerować i znów móc cieszyć się zielonym dywanem, jednak konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Przede wszystkim musimy poświęcić mu dużo uwagi i czasu. Konieczne są zabiegi, takie jak:

  • Piaskowanie
  • Wertykulacja
  • Podlewanie
  • Aeracja
  • Regularne koszenie
  • Nawożenie

Nie zawsze zdarza się, że cały trawnik został spalony przez nawóz czy słońce, czasem są to jednak poszczególne miejsca. W sklepach ogrodniczych znajdziemy takie produkty, jak regeneratory czy dosiewki, które możemy w takiej sytuacji zastosować.