mezczyzna kosi mokra trawe

Czy można kosić mokrą trawę? Odpowiadamy!

Zielony, bujny trawnik jest marzeniem każdego właściciela zadbanego ogrodu. Dbanie o niego to nie tylko podlewanie i nawożenie, ale również koszenie. Problem pojawia się, gdy wymaga on koszenia, a deszczowa pogoda na to nie pozwala. Co zatem zrobić? Czy można kosić mokrą trawę?

Kosiarka do koszenia – czym kierować się przy wyborze?

 • Aby zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt należy wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy:
 • Wielkość powierzchni
 • Ukształtowanie terenu
 • Dostęp do elektryczności
 • Grabienie trawy oraz jej kompostowanie
 • Możliwość przechowywania urządzenia

Zasady koszenia trawy – podstawy

Aby trawa rozkład gęstość zielona oprócz nawożenie jej należy ją również prawidłowo podcinać. Czynność ta wymaga przestrzegania kilku bardzo ważnych zasad:

 • Trawnik należy kosić ostrym ostrzem, tak by była ścięta równo i wyglądała estetycznie
 • Kolejno bardzo istotną rzeczą jest wysokość koszenia. Należy przycinać ją na wysokości 1/3 źdźbła, wpłynie to na jej lepszą kondycję. Jeśli zrobimy to za krótko, będzie miała ona problem z ukorzenieniem się i będzie podatna na choroby i uszkodzenia
 • Podlewanie trawnika –roślina jaką jest trawa potrzebuję stałego nawodnienia

Czym kosić trawę?

Właściciele trawników bardzo często zadają sobie pytanie jaki sprzęt zakupić, aby móc odpowiednio przycinać trawę. Wybór ten zależy przede wszystkim od:

 • Źródła zasilania na dworze
 • Ukształtowanie terenu
 • Wielkości i układu powierzchni ogrodu

Najczęściej wybieranym sprzętem są kosiarki spalinowe, które są wygodne i ciche. Jeśli zależy nam na dbaniu o środowisko, to kosiarki elektryczne będę bardzo dobrym wyborem, ponieważ to one emitują mniejszą ilość spalin. Na tej samej zasadzie działają roboty automatyczne

 1. Kosiarki spalinowe – ich cena jest przystępna, zasilane są benzyną, jednak powodują powstawanie spalin, które niestety zanieczyszczają powietrze.
 2. Kosiarki akumulatorowe – dzięki nim mamy możliwość swobodnego poruszania się i koszenia trawy nawet na dużych powierzchniach. Nie musimy również martwić się o dostęp do gniazdka elektrycznego oraz ciągnącym się za nami kablem. Niestety cena tego sprzętu jest już dużo wyższa.
 3. Kosiarki elektryczne – idealnie sprawdzą się w ogrodach, gdzie właściciele nie posiadają gniazdek elektrycznych na zewnątrz. Pracuje ona cicho, nie powoduje powstawania spalin.
 4. Kosiarki ręczne – jest mała i łatwa w użyciu jednak nie nadaje się do koszenia wysokiej trawy, ponieważ jest to bardzo męczące. Wyposażona jest w dwa koła i noże spiralne, które zabezpieczone są specjalną osłoną.
 5. Kosiarki samojezdne – wygląda jak mały traktor, cechuje ją szybkość koszenia oraz komfort użytkownika. Niestety cena takiego sprzętu jest naprawdę wysoka. Jeśli posiadamy więc duży teren to możemy pozwolić sobie na taki wydatek, zwłaszcza że możemy wykorzystać ją później do odśnieżania, wertykulacji oraz wałowania trawnika.
  Przycinanie awokado - kiedy i jak zrobić? Praktyczny poradnik

koszenie mokrego trawnika

Czy można kosić mokrą trawę?

Oczywiście jest to możliwe, jednak nie należy tego robić z powodu kilku powodów, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę to czym chcemy ją kosić. Jeśli czynność tą chcemy wykonać za pomocą kosiarki elektrycznej to odpowiedź brzmi: Absolutnie nie! Ze względów bezpieczeństwa, ponieważ mokra trawa może wywołać w niej spięcie.

Kolejnym powodem, który przemawia za odpowiedzią NIE, jest jej podatność na choroby. Skoszenie mokrej trawy powoduje utratę jej naturalnej odporności na działanie szkodliwych mikroorganizmów.

Oprócz tego mokre źdźbła trawy przyklejają się do kosiarki powodując jej zapychanie się, przez co pracuje ona ciężej i może spowodować jej przegrzanie i spalenie.

mokra trawa

Czym można kosić mokrą trawę?

Nie musimy rezygnować z koszenia trawy podczas deszczowej pogody. Na rynku znajdziemy specjalne automatyczne roboty koszące, które przystosowane są do pracy w różnych warunkach atmosferycznych. Zabezpieczone są one przed wilgocią i deszczem, nie zapychają się mokrą, ściętą trawą, a do środka nie dostaje się pył. Dodatkowo wyposażone są w profesjonalne czujniki pogody, dzięki czemu mają możliwość dopasowania swojego działania do warunków pogodowych. Robotami koszącymi możemy kosić trawę po deszczu, gwarantują nam one nie tylko bezpieczeństwo, ale i estetyczny efekt.

Kosiarka elektryczna – czy można kosić nią mokrą trawę?

Taka czynność jest absolutnie zakazana przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Połączenie mokrej trawy i prądu może wywołać spięcie i nie tylko uszkodzić kosiarkę, ale również porazić nas prądem.

Kosiarka spalinowa – czy można kosić nią mokrą trawę?

Plusem jest to, że kosy spalinowej nie ma potrzeby podłączania do prądu. Jednak należy wiedzieć, że koszenie mokrych źdźbeł trawy kosą spalinową nie jest proste, ponieważ przykleja się ona do noża w kosiarce. Jest to czynność bardzo męcząca, a urządzenie dość szybko się zapycha. Dodatkowo jest to wzmożona praca sprzętu i może powodować nie tylko przegrzanie silnika, ale również jego spalenie i będzie konieczny zakup nowego sprzętu.

  Przesadzanie storczyków - jak i kiedy to robić? Praktyczny poradnik

Koszenie trawy suchej a mokrej – bezpieczeństwo

Niezależnie od tego czy pada deszcz czy świeci słońce podczas stosowania sprzętu koszącego należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Powinniśmy zaopatrzyć się w osłony na oczy i na dolne części nóg. Należy również unikać koszenia mokrej trawy kosiarką elektryczną, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest ona wysoka, ponieważ grozi to porażeniem prądem a nawet śmiercią.