Od wielu lat właściciele przydomowych ogrodów dbają o to, by wyglądały one atrakcyjnie i miło spędzało się w nich czas w okresie letnim. W tym celu sadzą coraz to nowsze drzewa krzewy i kwiaty, które nadadzą im wyjątkowości. Od pewnego czasu hitem stały się również trawy ozdobne, które zasilają cały wygląd, nadając im zagęszczonej formy. Aby móc cieszyć się tego rodzaju roślinami, należy wiedzieć, jak powinno wyglądać przycinanie traw ozdobnych, które ma na celu nadanie im zdrowego wyglądu.
Rodzaje traw ozdobnych – jakie są?
Na rynku znajdziemy wiele gatunków i odmian traw ozdobnych, jednak najpopularniejszymi i najbardziej efektownymi są:
- Trawa pampasowa
Zazwyczaj rośnie ona nawet do dwóch metrów, jednak znajdziemy także odmiany karłowate, które nie osiągają więcej niż jeden metr. Posiada ona białe lub różowe wierzchy, ogrodnicy bardzo chętnie eksponują nimi oczka wodne i trawniki prowadzące do domu. Konieczne jest okrywanie ich na zimę, jednak możemy również ścinać kępki, które postawione w wazonie, bardzo skutecznie nadadzą pomieszczeniu charakteru.
- Imperata cylindryczna
Jest to niewielka roślina, nazywa czerwoną rośliną, ze względu na jej liście o tej barwie. Nigdy nie osiąga ona więcej niż pół metra, dlatego też tak chętnie sadzona jest przy oczkach wodnych lub pod oknami wokół domu.
- Miskant Chiński
Roślina o srebrzystych kwiatostanach nie dorasta więcej niż 2 metry wysokości. Ze względu na swój atrakcyjny wygląd nie tylko sadzi się ją blisko domu, drzwi czy okien, ale również zasuszoną wykorzystuje do ozdabiania bukietów.
- Rozplenica Japońska
Szarozielone liście i puszyste wierzchy nie sięgają więcej niż 80 cm wysokości. Należy mieć na uwadze, że jeśli chcemy cieszyć się jej pięknym widokiem, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki do życia, ponieważ roślina ta jest bardzo wymagająca. Rozplenice nie tylko pięknie będą komponowały się w przydomowych rabatach, ale także wykorzystuje się ją do suchych bukietów.
- Ostnica
Nitkowate liście osiągają maksymalnie pół metra wysokości. Ostnice należy przycinać w kwietniu, łapiąc całe pęki w rękę i ciąć na wysokości 10 cm.
- Hakonechloa Smukła
Mimo że liście trawy prezentują się bardzo dobrze, to co może dziwić, kwiaty nie są już taka piękne. Roślina nie rośnie wysoko, można wiec sadzić ja przy ścieżkach, na balkonach i tarasach.
- Kostrzewa srebrna
Małe kępki trawy o zielono sinej barwie posiadają kwiatostany przypominające kłosy. Uprawiana jest nie tylko na rabatach, skalniakach, ale również w donicach.
- Kostrzewa miotlasta
Ogrodnicy nazywają ją także niedźwiedzim futrem, rośnie w formie kul, które składają się z iglastych i cienkich liści. Obsadza się nimi rabaty, skalniaki, na żwirze, na kamieniach, a dodatkowo całkiem dobrze radzą sobie również w doniczkach na balkonie.
- Turzyca
Turzyce to rośliny, które dorastają do pół metra. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, obsadza się nimi skalniaki i oczka wodne.
- Tatarak trawiasty
Zależnie od odmiany tatarak może mieć liście koloru zielonego lub pasiastego. Świetnie odnajduje się w miejscach wilgotnych, czyli przy oczkach wodnych i innych zbiornikach.
Kiedy najlepiej ścinać trawy ozdobne?
Cięcie traw ozdobnych należy przeprowadzać w okresach jak większość roślin ogrodowych. Przede wszystkim na pewno wykonuje się je w okresie wiosny, gdy niema już przymrozków. Takie zabieg pobudzi trawy do wzrostu, po okresie zimowym. Drugim dostępnym terminem jest jesień, jednak należy w tym czasie zachować szczególną ostrożność. Jeśli zrobimy to za późno i roślina nie zdąży się zregenerować przed pierwszymi przymrozkami, nie będzie szansy na jej ratunek.
Jak ciąć trawy ozdobne?
Trawy ozdobne po zimie wymagają cięcia, aby roślina mogła się zregenerować i rozkrzewić. Ich przycinanie jest bardzo proste, wystarczy złapać pęk trawy w rękę i ostrym narzędziem, zdecydowanym ruchem ściąć go 10 cm nad ziemią.
Narzędziami, które przydadzą nam się do cięcia traw ozdobnych, są:
- Sekator
- Nożyce
- Nożyczki
- Grabie
- Sznurek
Trawa pampasowa – przycinanie krok po kroku
Trawa pampasowa przycinanie jej jest koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym. Rośnie ona aż do dwóch metrów, jeśli wiec jest za wysoka, to możemy ja w prosty i szybki sposób skrócić. Roślina ta jest nie tylko wysoka, ale również gęsta, aby ułatwić sobie pracę, można związać ją w mniejsze kępki. Każdy z ich należy ciąć ostrym narzędziem na wysokość 20 cm, nie mniejszą. Jeśli trawę zetniemy pod wiązaniem, będzie nam łatwiej ją później sprzątnąć.
Trawa ostnica – przycinanie
Cięcie traw ozdobnych na wiosnę jest zalecane. Możemy zobaczyć je USA na obszarach preriowych, które są ich naturalnym środowiskiem. Trawa ta jest średniej wysokości, dorasta do 1 metra wysokości. Należy ją przycinać w okresie wiosennym, gdy nie będą pojawiały się już przymrozki.
Kiedy trawy ozdobne odbijają po zimie?
To, kiedy trawy ozdobne odbijają po okresie zimowym i kiedy należy je przycinać, zależy od tego, jak szybko przyjdzie wiosna i kiedy przestaną pojawiać się przymrozki. Zazwyczaj jest to druga połowa marca lub kwiecień. Na pewno zauważymy to, gdy na naszych trawach zaczną pojawiać się nowe, zielone pędy. Łatwiej będzie nam dostrzec ten moment, gdy wykonamy ciecie.
Dlaczego trawa ozdobna usycha?
Niestety zdarza się, że trawy ozdobne różnych gatunków w naszych ogrodach zaczynają usychać. Ogrodnicy dwoją się i troją, by znaleźć tego przyczynę. Tak naprawdę może być ich wiele, na przykład: nieodpowiednie podłoże, nieodpowiednie stanowisko, nieodpowiednie podlewanie, nieodpowiednie nawożenie, brak składników odżywczych. Może być to również nieodpowiednie cięcie, zdarza nam się uciąć roślinę za krótko.
Których traw ozdobnych w ogóle nie powinno się ciąć?
Przycinanie traw ozdobnych nie jest dobrym zabiegiem dla każdego ich gatunku. Otóż istnieją trawy, których nie powinno się przycinać, mimo ich dużej wysokości. To czy zabieg cięcia jest potrzebny takim trawom jak kostrzewy, turzyce czy kosmatki, zależy od tego, w jakiej kondycji są po zimie. Zdarza się, że roślina ma pojedyncze uschnięte liście, które należy usunąć lub wyczesać, a ostre cięcia nie są konieczne.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.