dynia na polu

Kiedy i jak sadzić dynie? Poradnik ogrodnika

Na rynku mamy wiele odmian dyni, która pochodzi z rodziny dyniowatych. Co ciekawe można ona wyrosnąć bardzo mała, ważąca zaledwie 1 kg lub ogromna ważąca nawet 800 kg. Wiele z ich rodzajów uprawia się w polskich ogrodach, nie tylko te pomarańczowe, jednak również białe, niebieskie czy w paski. Aby móc cieszyć się obfitymi zbiorami, powinniśmy wiedzieć, kiedy sadzić dynię i w jaki sposób to zrobić.

Dynie – jak je sadzić?

Przede wszystkim, zanim posadzimy dynie, powinniśmy kilka dni wcześniej przygotować do tego ziemię. Najlepszą glebą pod uprawę dyni będzie żyzna, próchnicza, przepuszczalna i przewiewna. Konieczne jest także zasilenie jej wcześniej kompostem. Ponad o kilka dni przed wysiewem pestek należy przygotować tak zwane kieszonki, w których je umieścimy. Dołek powinien mieć około 20 cm głębokości. Natomiast odstęp między nimi powinien wynosić co najmniej 2 metry. Każdą z kieszonek wykładamy kompostem.

Jeśli sadzimy odmiany pnące, to konieczne jest umieszczenie wokół każdego dołka po trzy tyczki, które należy ze sobą związać. Pomiędzy tego rodzaju odmianami powinien występować co najmniej jeden metr odstępu.

Zanim przystąpimy do wypełnienia przygotowanych sadzonek, musimy je zahartować, wystawiając doniczki na dwór w ciągu dnia. Po kilku dniach możemy przystąpić do sadzenia ich na polu. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że na jeden dołek powinna przypadać tylko jedna sadzonka.

Należy mieć na uwadze, że dynia jest ciepłolubna, oznacza to, że jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Nawet 0 stopni Celsjusza może roślinie zaszkodzić, najniższa temperatura, w której dynia powinna rosnąć to 8 stopni C. Mimo sadzenie dyni możemy przeprowadzić w każdym miejscy, zarówno nasłonecznionym, jak i cienistym, to potrzebuje ona stałego dostępu do wody, dlatego tez podlewanie jej jest bardzo ważne, by wyrosła duża.

dynie

Termin siewu dyni – kiedy to robić?

Jeśli chodzi o termin siewu dyni do rozsady, to najlepiej włożyć je do doniczek w połowie kwietnia. Do ziemi powinniśmy włożyć sadzonki około miesiąca później, czyli na przełomie maja/czerwca.

  Klimatyczne oświetlenie ogrodu. Wybierz girlandę świetlną LED!

Gdy wiemy już jak sadzić dynie, musimy wiedzieć również, kiedy to robić. Jest to bardzo istotna kwestia, która należy mieć na uwadze, by cieszyć się dorodnymi okazami podczas zbierania plonów. Jeśli chodzi o sadzenie pestek dyni z rozsady, to wysiew nasion możemy zacząć już w kwietniu i trwa około 40 dni. Po tym czasie nasze rośliny powinny mieć już po 2 – 3 liście i możemy włożyć je do gleby.

Inaczej ma się kwestia sadzenia dyni bezpośrednio do gleby na zewnątrz. Najważniejsze jest, by pamiętać, że dynia nie lubi niskich temperatur, dlatego tez najbezpieczniej jest zacząć sadzić ją w maju, gdy nie grożą jej już przymrozki.

Jak przygotować pestki dyni do siewu?

Chcąc sadzić dynie, musimy wiedzieć jak przygotować pestki dyni do sadzenia. Przede wszystkim musimy je dobrze wysuszyć, podczas zbiorów należy umieścić je w lnianej torebce i odłożyć w ciepłe miejsce. Bardzo ważne jest, by pestki schować dopiero wtedy, gdy będą już zupełnie suche, w innym wypadku zgniją. Pestki należy wysiewać dopiero pod koniec kwietnia przyszłego roku.

Jak się okazuje to, jak przygotować nasiona dyni do siewu nie jest niczym skomplikowanym i każdy może je wcześniej przygotować.

Jak sadzić dynię z pestek?

Nie trzeba zastanawiać się nad tym, jak sadzić dynie z pestek, ponieważ postępujemy z nimi tak jak z innymi nasionami, które przygotowujemy do rozsady. Jak to zrobić krok po kroku?

  • Do doniczek sypiemy ziemię, może być uniwersalna
  • Nasionka wkładamy na 2,5 cm głębokości
  • Podlewamy posiane nasiona
  • Umieszczamy je w foliowych torebkach, tworząc im tak zwany inkubator
  • Stawiamy sadzonki w oświetlonym miejscu
  • Po tygodniu zauważymy, że dynie zaczynają kiełkować
  • Gdy kiełki mają już około 2 cm wysokości, wyciągamy je z torebki i dajemy im jeszcze trochę czasu, jednocześnie dostarczając im większa ilość światła
  • Gdy sadzonki są już duże i mają kilka — kilkanaście cm, możemy wysadzać je do gleby na zewnątrz.

Ważne jest również to, skąd mamy pestki do wysiewu i w jaki sposób je przygotowujemy/ możemy zebrać je podczas zbiorów rok wcześniej lub kupić w sklepie ogrodniczym. W przypadku tych pierwszych należy je dokładnie wysuszyć i przechowywać w papierowej torebce.

  Jak zasuszyć hortensję, aby zachować jej kolor i aromat?

Dynie Hakkaido – jak je sadzić?

Odmian dyni jest naprawdę wiele, a każdego roku ogrodnicy, którzy są ich wielbicielami sadzą coraz to nowsze z nich. Dynie wykorzystuje się do wielu potraw, a modne w ostatnim czasie stały się również weki. Jedną z jadalnych i zarazem bardzo smacznych rodzajów jest dynia hakkaido. Na jednej roślinie zazwyczaj wyrastają dwa owoce, które osiągają do 2 kg wagi. Dużą zaletą tych owoców jest to, że niema konieczności jej obierania, ze względu na miękką skórkę. Niektórzy uważają, ze smakiem przypomina pieczone kasztany.

Jak sadzić dynię Hakkaido? Przede wszystkim należy znaleźć dla niej odpowiednie stanowisko, które będzie nasłonecznione i wolne od wiatru. Najlepsza gleba to ta, która jest żyzna, próchnicza i posiada odczyn 6,0-7,0.

Jeśli chodzi o samo sadzenie, to można wysiać ją z rozsady lub bezpośrednio do gruntu.

  • Nasiona moczymy przez 24 godziny
  • Pod koniec kwietnia wkładamy kilka nasion do jednej doniczki
  • Odstawiamy je w ciepłe i nasłonecznione miejsce
  • Siewki pojawiają się już po tygodniu, należy pamiętać o regularnym ich zraszaniu
  • Gdy w jednej doniczce jest po kilka siewek, wybieramy najsilniejszą, a resztę usuwamy
  • Po 15 maja wkładamy sadzonki do gleby
  • Sadzonki należy włożyć do ziemi, każdą po 2 metry od siebie, w dołki o głębokości 4 cm

Dynie Hakkaido należy nawozić nawozem wieloskładnikowym co najmniej dwa razy w sezonie, w którym rośnie. Konieczne jest nie tylko podlewanie rośliny, ale również jej odchwaszczanie.

W czerwcu najpóźniej na początku lipca powinno się dynie przyciąć nad 5 liściem, ostrym i przede wszystkim czystym sekatorem. Drugie cięcie wykonuje się w drugiej połowie sierpnia nad trzecim liściem za owocem. Nie należy zapominać o zabezpieczeniu owoców przed wilgotnością, zwłaszcza w deszczowe dni, ponieważ stały kontakt z mokrą ziemią i wodą może spowodować jej zgnicie. Warto jest podłożyć pod owoc deski lub słomę.

zasadzone dynie

Dynie ozdobne – jak je sadzić?

Na rynku znajdziemy również dynie nie jadalne, którym głównym celem jest ozdoba stołu czy balkonów. Nie są one jadalne, jednak nie są również trujące. Cechuje je nie tylko bardzo twarda skórka, ale także niesmaczny miąższ. Co ciekawe ich kolorystyka i struktura są urozmaicone, co sprawia, że są tak wyjątkowe. Dodatkową zaletą jest bardzo proste przechowywanie.

  Czy można kosić mokrą trawę? Odpowiadamy!

Najpopularniejszymi dyniami ozdobnymi są:

  • Turecki Turban – dwukolorowa, kształt przypominający turban
  • Korona cierniowa – żółto – zielono – kremowa, z wypustkami przypominanymi ciernie
  • Maczuga Herkulesa — odmiana pnąca, owoce o żółtym kolorze
  • Galaxy of Stars — kształt gwiazdy, wielobarwna kolorystyka
  • Large Fungo – wielokolorowe, o kształcie grzyba
  • Cobra — kształt uniesionej kobry, o kolorze zielonym

Dynie ozdobne potrzebują takiego samego stanowiska jak te jadalne. Słoneczne o żyznej glebie i osłony przed wiatrem. Siew dyni ozdobnej nie różni się niczym szczególnym od siewu dyni jadalnej. W obu przypadkach możemy przeprowadzić sadzenie dyni z pestek na rozsady lub bezpośrednio do gleby. Należy jednak pamiętać, że o tym, kiedy sadzić dynie do gruntu z rozsady, a kiedy bezpośrednio.

  • Nasiona należy wysiać po 15 maja
  • Pestki zaczynają kiełkować po dwóch tygodniach
  • Podczas sadzenia należy pamiętać, że potrzebują one bardzo dużo miejsca
  • Przygotowujemy również podpory pod te rośliny
  • Podlewamy dynie ozdobna, jednak omijając przy tym liście
  • Konieczne jest ich nawożenie, dwa razy do roku, w okresie wegetacyjnym, najlepiej saletrą amonową

Jeśli chodzi o zbiór dyni ozdobnej, to najlepszym miesiącem jest wrzesień. Pora dnia również ma znaczenie, ponieważ ogrodnicy jednogłośnie polecają zbieranie plonów późnym wieczorem, w dniach, gdy niebo jest pochmurne. Po zerwaniu owocu należy wytrzeć do sucha czystą ściereczką. Aby miała możliwość dokładnie doschnąć, pozostawiamy owoce na 3 dni w ciepłym i suchym miejscu. Przechowuje się je nawet przez rok.