laurowisnia

Kiedy i jak sadzić laurowiśnię? Kompletny poradnik

Laurowiśnia – ta nazwa pochodzi od podobieństwa krzewu do drzewka laurowego oraz ze względu na kwiaty, podobne do tych owocowych na wiśni.  Jest krzewem z rodziny różowatych, coraz częściej jednak formowana jest na drzewo. Charakteryzuje ją nie tylko piękny wygląd, ale również charakterystyczne owoce. Wiele osób decyduje się na tę roślinę we własnym ogrodzie, by móc cieszyć się jej widokiem przez cały rok, ponieważ nie gubi ona liści na zimę.

Kiedy sadzić laurowiśnię?

Laurowiśnia jest bardzo charakterystycznym krzewem, który zielony jest przez cały rok. Posiada ona nie tylko duże, lśniące, ciemnozielone liście, ale również oryginalne kwiaty o pięknym zapachu i białym kolorze. Kwitną one na przełomie maja i czerwca lub lipca i sierpnia, zależnie od odmiany. Można również zauważyć owoce, jednak należy pamiętać, że w klimacie Polki jest to rzadkie zjawisko. Pamiętaj! Owoce są niejadalne, a nawet trujące! Nie tylko one, ponieważ zliście i nasiona także. Ważne jest więc, by dopilnować, by dzieci nie miały do nich dostępu.

Wszystkie te pozytywne czynniki wpływają na duże zainteresowanie tym krzewem i coraz więcej osób decyduje się na jego posadzenie w swoim ogrodzie. Dodatkową zaletą jest to, że można sadzić je blisko innych drzew i krzewów. Najpopularniejszymi odmianami laurowiśni w Polsce są:

  • Anbri – posiada wzniesione pędy i wzrasta do 1,5 m wysokości
  • Caucasica – szybko rośnie i jest mrozoodporna
  • Gajo – wzrasta do metra wysokości
  • Marblet White – ma nakrapiane liście
  • Otto Luyken – odmiana ta rośnie bardzo wolno i jest niska
  • Rotundifolia — osiąga do 4 merów wysokości
  • Zabeliana – niski krzew o rozłożystych gałązkach

Wszystkie odmiany znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Laurowiśnia, kiedy sadzić? Najlepiej jest zrobić to jesienią, gdy ziemia nie jest jeszcze zamarznięta. Roślina musi mieć czas na ukorzenienie się przed pierwszymi przymrozkami. Ogrodnicy decydują się na sadzenie jej również wczesną wiosną. Niektórzy wysadzają ją wcześniej w pojemnikach, jednak nie należy zapominać o podlewaniu.

  Kiedy i jak sadzić chrzan? Praktyczny poradnik

Jak sadzić laurowiśnię?

Jest to roślina, która zdecydowanie uatrakcyjni nasz ogród. Ważne jest, by zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju. Najlepszym miejscem będzie to półcieniste lub cieniste, jeśli posadzimy krzew na pełnym słońcu, to najprawdopodobniej promienie słoneczne popalą liście. Najkorzystniejszą glebą jest ta żyzna i próchnicza o zasadowym lub obojętnym pH. Konieczne jest także dopilnowanie, by roślina miała stale wilgotne podłoże. Nie możemy zapominać o nawożeniu, które należy wykonać dwa razy w roku. Pierwszym odpowiednim terminem jest przełom marca i kwietnia, drugim połowa lata.

Laurowiśnia jest krzewem mrozoodpornym, jednak zdarza się, że atakują ją choroby, takie jak: grzyb mącznik. Gdy nasz krzew zostanie przez niego zaatakowany, na liściach pojawi się biały nalot. Nie musimy się martwić, ponieważ taka choroba jest do wyleczenia, należy zastosować oprysk fingicydowy. Mimo że roślina ta lubi wilgotne podłoże, może zdarzyć się, ze zostanie zbyt intensywnie polewana, a co za tym idzie, zacznie gnić. Ważne jest, by podlewać ją z wyczuciem o stałej przez dnie.

Laurowiśnia jak sadzić? Możemy posadzić ją w każdym miejscu, nie tylko w ogrodzie, ale również parku czy miejskim ogródku, ponieważ jest ona nie tylko odporna na zanieczyszczenia powietrza, ale również całkowicie odporna na mrozy.

Co ciekawe roślinę tą możemy posadzić blisko kwiatów, krzewów czy drzew, jest ona całkowicie nieszkodliwa. Wiele osób decyduje się na uformowanie z niej żywopłotu. Laurowiśnia na żywopłot jak sadzić? W tym przypadku możemy posadzić ją bardzo gęsto, nawet co 50 cm, tak by miała możliwość rozrastania się. Istnieje także możliwość przycinania rośliny, zwłaszcza jeśli wychodzi poza miejsce przeznaczenia.

  • W pierwszym roku skracamy pędy o 1/3 długości
  • W drugim roku skracamy pędy u podstawy krzewu
  • W kolejnych latach przycinamy ją w razie konieczności
  Jak i kiedy przycinać jałowiec? Praktyczny poradnik cięcia

Istnieje szansa na rozmnożenie laurowiśni. Konieczne jest w tym celu pobranie sadzonek, na przełomie lipca i sierpnia w postaci zdrewniałych sadzonek pędowych. Smaruje się je ukorzeniaczem i wsadza do podłoża w postaci mieszanki piasku i torfu. Ważne jest, aby była ona wilgotna. Pojemniki powinny stać w miejscu ciepłym i cienistym. Nie musimy się martwić, ponieważ sadzonki ukorzeniają się bardzo szybko.

Jak gęsto sadzić laurowiśnię?

Laurowiśnia jak gęsto sądzić, by roślina miała możliwość rozrastania się? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że rośnie ona bardzo szybko, nawet do 70 cm rocznie. Wszystko zależy od warunków, które jej zapewnimy, czyli światła, wody czy wiatru. W przypadku, gdy sadzimy jeden krzew, który chcemy uformować na drzewo, to powinniśmy zapewnić mu maksimum miejsca. W innym, jeśli zależy nam na formie żywopłotu, może być to maksymalnie co 50 cm.

Bardzo ważne jest częste podlewanie, ponieważ roślina ta nie lubi suszy. Mimo że jest ona mrozoodporna, wielu ogrodników osłania ją na okres zimowy, za pomocą słomy lub agrowłókniny. Warto jest wykonać taką ochronę w przypadku sadzonek, które są jeszcze młode i bardziej narażone na różne czynniki zewnętrzne.