chrzan

Kiedy i jak sadzić chrzan? Praktyczny poradnik

Chrzan jest przyprawą, którą często stosujemy w naszych kuchniach. Nie wiele osób wie, że wykorzystuje się nie tylko korzeń tej rośliny, ale również korzeń. Co ciekawe, znajduje on zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce. Znajdziemy go nie tylko w przydomowych ogródkach, ale również na polach i łąkach. 

Sadzenie chrzanu – jak to robić?

Chrzan jest rośliną, która należy do kapustowatych. Ze względu na swoje występowanie, wiele osób myśli go z pospolitym chwastem, zwłaszcza na polach. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest on nie tylko przyprawa o ostrym smaku, ale posiada także właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. W jego skład wchodzą również takie witaminy jak: C, B1,B2 czy B6, dodatkowo również kwas foliowy, potas, żelazo, fosfor, wapń i magnez.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że chrzan jest wieloletnią rośliną, która jest odporna na mróz, dlatego tez nie ma potrzeby, by przykrywać go w obawie przed przymrozkami. Ważne jest jednak, by pamiętać o jego nawożeniu, dzięki temu będziemy mogli cieszyć się dorodnymi korzeniami i wybujałymi liśćmi. Należy je wykonywać dwa razy do roku, najlepiej nawozem azotowym. Aby korzenie rosły duże i były smaczne, konieczne jest utrzymanie wilgotnej gleby i usuwanie chwastów.

Jak sadzić chrzan z korzenia?

  • Jeśli nie wiesz, jak sadzić chrzan z korzenia to odpowiadamy:
  • Dwa dni przed włożeniem go do wody, powinien leżeć w chłodnym miejscu
  • Przed włożeniem go do ziemi, należy usunąć z niego korzonki i pąki
  • Kopiemy dołek
  • Wypełniamy go kompostem
  • Wkładamy korzeń ukośnie do ziemi
  • Korzeń powinien wystawać ponad powierzchnie ziemi na 3 cm
  • Obficie podlewamy
  Świerk - jak i kiedy go przycinać? Kompletny poradnik

Po pojawieniu się pierwszych liści należy dopilnować, by chrzan miał odrobinę cienia, zwłaszcza przez pierwsze dni, by przyzwyczaił się do słońca.

chrzan w ogrodzie

Sadzenie chrzanu – kiedy to robić?

Kiedy sadzić chrzan? Przede wszystkim nie musimy martwić się, że chrzan narażony jest na przymrozki, ponieważ jest on całkowicie odporny. Tak więc sadzenie chrzanu możemy rozpocząć wczesną wiosną, gdy ziemia jest rozmarznięta. Możemy sadzić go razem z cebulą i czosnkiem. Ważne jest jednak, by pamiętać o schłodzeniu rośliny przed włożeniem do ziemi. W tym celu należy włożyć go do lodówki na dwa dni.

Sadzenie chrzanu w ogrodzie nie należy do trudnych, jest to roślina nieszczególnie wymagająca. Najlepszym miejscem będzie to półcieniste, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych i rzadkiego podlewania, liście chrzanu stają się żółte. Bardzo ważna jest również gleba. Najlepsza będzie kwaśna, żyzna, bogata w próchnice i wilgotna.

Ponieważ chrzan ma wiele zastosowań, bardzo chętnie ogrodnicy sadzą go w swoich ogrodach. Wykorzystuje się go nie tylko jako dodatek do potraw, ale także w kosmetyce i podczas leczenia chorób, takich jak grypa czy przeziębienie.

Sadzenie chrzanu, jak i jego pielęgnacja nie należą do najtrudniejszych. Nie potrzebuje on również specjalnych warunkom. Jeśli natomiast chcemy cieszyć się dorodnym korzeniem i dużymi liśćmi, warto, jest wybrać ziemię, która jest kwaśna i wilgotna. W przypadku słonecznego miejsca powinniśmy zapewnić roślinie trochę cienia i pamiętać o częstym podlewaniu.

Kiedy zbierać chrzan?

Jeśli chodzi o korzeń chrzanu, sadzenie nie jest trudne, sama pielęgnacja polega przede wszystkim na częstym podlewaniu, jeśli natomiast chodzi o zbieranie dorodnych okazów, to wykonujemy tę czynność późną jesienią. Aby wyciągnąć go z ziemi, musimy kopać bardzo głęboko, tak, by nie pozostawić w ziemi resztek rośliny.

Ogrodnicy, którzy znajdują zastosowanie dla liści rośliny, powinni pamiętać o dokładnym ich umyciu.

  Jak przezimować begonie? Praktyczny poradnik

Jak rozmnażać chrzan?

Jeśli nasze tegoroczne plony nas cieszą i chcemy rozmnożyć chrzan, który zebraliśmy, to możemy zrobić to w bardzo łatwy sposób. Po zebraniu korzeni, należy odciąć odnogi i przyciąć je do około 30 cm. Zazwyczaj z jednej odnogi o grubości 1 cm możemy uzyskać około 3 sadzonek. Umieszczamy je w skrzynkach z wilgotnym piaskiem i przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.