posadzona rzezucha

Rzeżucha – kiedy i jak sadzić rzeżuchę? Praktyczny poradnik

Rzeżucha kojarzy nam się wyłącznie ze świętami Wielkanocnymi, jednak jest ona również wspaniałym dodatkiem do sałatek, kanapek i jajek.

Właściwości rzeżuchy

Rzeżucha występuje w Polsce w kilkunastu odmianach, są to między innymi: najpopularniejsza rzeżucha ogrodowa, leśna, łąkowa, trójlistna, gorzka, niecierpkowa czy włochata.

Roślina ta nie tylko posiada wyrazisty smak, ale również jest lekkostrawna i niskokaloryczna. Nada ona potrawie ciekawy, lekko pikantny smak, dzięki czemu spełnia ona funkcję przyprawy, która uświetni niejedno danie, chociażby sałatki, jajka, makarony, zupy, pasty czy sosy. W jej skład wchodzi kilka bardzo ważnych witamin, są to między innymi: Witamina K, Witamina A, Witamina C oraz minerały: żelazo, magnez i potas.

Rzeżucha działa również:

  • Przeciwzapalnie
  • Antybiotycznie
  • Przeciwnowotworowo
  • Moczopędnie
  • Wzmacnia wzrok
  • Wspiera przemianę materii
  • Zwiększa apetyt działa na tarczycę
  • Wspiera układ nerwowy
  • Wspiera układ trawienny
  • Wspomaga układ krwionośny
  • Wspiera układ mięśniowy
  • Poprawia kondycję włosów
  • Działa na kondycję paznokci
  • Hamuje starzenie się skóry
  • Oczyszcza organizm

rzezucha

Na czym wysiać rzeżuchę?

Rzeżucha jest roślina, którą można uprawiać w domach, na tarasach czy w ogrodach. Każde miejsce jest odpowiednie. Dodatkowo hodowla rzeżuchy nie wymaga od nas szczególnej pielęgnacji, wystarczy ją tylko regularnie podlewać. Nasiona rzeżuchy w ogrodzie powinno wysiewać się na przełomie marca i października, jeśli natomiast interesuje nas hodowla rzeżuchy w domu to można robić to przez cały rok średnio co 15 dni.

Nasionka rzeżuchy wysiane wykiełkują na prawie każdym podłożu, mogą być to na przykład: wata, gaza, bibuła czy lignina. Jeśli chodzi o doniczkę to w tym przypadku nie musi być ona specjalnie przygotowana. Możemy pozwolić sobie również na puszczenie wodzy fantazji i wyłożyć watą skorupkę po jajkach, ozdobne wazoniki, skrzynki oraz inne dowolne pojemniki.

  Cięcie jabłoni - jak i kiedy je przycinać? Praktyczny poradnik

Sadzenie rzeżuchy a wacie

Wata jest idealnym materiałem do wysadzenia rzeżuchy, ponieważ odpowiednio trzyma ona wilgoć. Aby wysiać nasiona rzeżuchy na tego rodzaju podłożu, należy postępować jak w przypadku metody powyżej. Można umieścić ją w ozdobnej misie lub pucharkach, dobrze zwilżyć i wysypać nasiona.  Najczęściej ozdabia ona stół i parapety.

Jest to najszybsza i najbardziej popularna metoda sadzenia tej rośliny. Rzeżucha na Wielkanoc wysiana na wacie umieszczonej w świątecznych pojemnikach przede wszystkim ozdobi nasz stół Wielkanocny. Watą można wyścielić również podstawkę lub talerzyki wyłożyć ją zwykłym ręcznikiem papierowym, który należy następnie porządnie zwilżyć. Później wysypujemy równomiernie na tak przygotowane podłoże nasiona i czekamy na ich pojawienie się. Talerzyk, na którym wysypaliśmy rzeżuchę powinien stać w miejscu, które jest nasłonecznione i ciepłe. Jej pielęgnacja polega na codziennym podlewaniu, tak by podłoże było stale wilgotne. Aby nasionka nie zgniły najlepiej jest zraszać wyściółkę.

Sadzenie rzeżuchy na gazie

Gaza jest materiałem, który bardzo dobrze utrzymuje wilgoć. Dodatkowo jest ona łatwa w formowaniu, więc można umieścić ją w każdym naczyniu jakie nam tylko przyjdzie do głowy. Konieczne jest jej codzienne zraszanie wodą, dzięki temu już po tygodniu będziemy mogli cieszyć się okazałymi kiełkami.

Sadzenie rzeżuchy w ziemi

Rzeżucha w ziemi powinna zostać wysiana w kwietniu. Można wysiewać ją dość gęsto inie za głęboko, najlepiej w rzędach. Ponieważ nie rośnie ona długo, zbiera się ją, gdy jest jeszcze mała. Aby wysiana roślina miała odpowiednie warunki do wzrostu powinno być ciepło. Konieczne jest także jej codzienne podlewanie, ponieważ lubi ona wilgoć. Zbiory należy przeprowadzić już po około 2 tygodniach.

rzezucha w doniczce

Na czym wysiać rzeżuchę w skorupkach?

Nasiona rzeżuchy rosnące w skorupkach po jajkach są idealną ozdobą na nasze stoły Wielkanocne. Do przygotowania tak spektakularnych ozdób należy przygotować skorupki w całości co najmniej z połowy jajka, wyściółkę, która chłonie dobrze wodę (możemy być to wata, gaza lub chusteczka jednorazowa) i wsypać do środka nasiona rośliny. Dzięki codziennemu zraszaniu już po tygodniu będziemy mogli postawić je na stole świątecznym.

  Jak skutecznie zwalczyć mszyce? 15 sprawdzonych sposobów

Ile rośnie rzeżucha?

Hodowla rzeżuchy w ogrodzie trwa co najwyżej dwa tygodnie, pod warunkiem, że na dworze jest ciepło i pamiętamy o jej codziennym podlewaniu. Natomiast jeśli chodzi o warunki domowe to nie musimy tyle czekać, ponieważ na jej odrost wystarczy czekać tylko tydzień.

Co robić rzeżucha szybciej rosła?

Aby móc się cieszyć rzeżuchą w krótkim czasie, konieczne jest stworzenie jej odpowiednich warunków do wyrostu. Roślina ta potrzebuje nasłonecznionego, ciepłego miejsca. Konieczne jest również codzienne zraszanie, ponieważ podłoże, na którym wysiana jest rzeżucha musi być stale wilgotne. Nie powinno się doprowadzić to jego przesuszenia.

Rzeżucha ma wiele właściwości zbawiennych dla naszego organizmu, dlatego jest tak chętnie hodowana. Dodatkową jej zaletą jest motyw dekoracyjny.