plamy z wina na koszulce

Jak sprać plamy z czerwonego wina? 9 sprawdzonych sposobów

Plamy z czerwonego wina na białym obrusie lub białej koszuli wydają się być nie do usunięcia. Chętnie przedstawimy kilka domowych metod na pozbycie się nie tylko tych świeżych, ale również starych. Okazać się może, że plamy z wina na ubraniach, obrusach czy dywanie nie musza być naszą zmorą.

Jak usunąć plamy po czerwonym winie? 9 sposobów

Usunięcie plamy powstałe wskutek wina nie jest trudne można wykorzystać do tego kilka domowych sposobów.

Sposób pierwszy – szampan

Plamę po winie można usunąć za pomocą szampana lub białego wina. Są to sprawdzone metody, jeśli chodzi o świeże plamy, dlatego należy działać szybko, zalać materiał a następnie wyprać.

Sposób drugi – ocet

Zalewamy zaplamione miejsce octem i pozostawiamy na kilkanaście minut. Następnie dobrze wypłukujemy materiał i pierzemy w pralce jak zwykle.

Sposób trzeci – woda utleniona

Woda utleniona działa wybielająco, dlatego też idealnie sprawdzi się w przypadku białych tkanin. Należy namoczyć materiał w wodzie utlenionej 10%, pozostawić na pół godziny, dobrze wypłukać i uprać w pralce.

Sposób czwarty – krem do golenia

Nakładamy go bezpośrednio na plamę z czerwonego wina i pozostawiamy na pół godziny. Po tym czasie dobrze wypłukujemy materiał i pierzemy go jak zwykle.

Sposób piąty – talk

Jest to skuteczny produkt, za pomocą którego pozbędziemy się nadmiaru wody. Wystarczy posypać nim plamę i pozostawić ubranie na kilka godzin. Kolejno usuwamy z wilgotne mały talk za pomocą szczoteczki i piszemy ja w pralce.

  Jak usunąć plamy z czekolady? Skuteczne sposoby na czekoladowe plamy

Sposób szósty – cytryna

Sok z cytryny jest idealnym środkiem na usuwanie plam nie tylko z czerwonego wina, ale również trawy, rdzy czy krwi. Należy posypać plamę solą i skropić ją z sokiem z cytryny. Jest to mieszanka, która usunie plamy w ciągu kilku godzin raz na zawsze.

Sposób siódmy – woda gazowana

Dzięki swoim właściwością woda gazowana wnika w tkaninę, a odplamianie zabrudzonego materiału jest dużo łatwiejsze. Możemy namoczyć zabrudzenie bezpośrednio w wodzie i pocierać plamę aż do jej całkowitego zniknięcia. Następnie konieczne jest pranie w pralce jak zwykle.

Sposób ósmy – mleko

Jest ono bardzo skuteczne nie tylko na plamy z czerwonego wina, ale również te z tuszu. Moczymy czystą ściereczkę w mleku i pocieramy nią plamę uważając by nie powiększyła się.

Sposób dziewiąty – amoniak

Należy stworzyć mieszankę składającą się z amoniaku, wody oraz wody utlenionej. Niestety nie jest ona zalecana do stosowania do wszelkiego rodzaju delikatnych tkanin, ponieważ wszystkie składniki utleniające mogą zniszczyć ubrania bezpowrotnie. Mimo wszystko jest ona bardzo skuteczna należy wymieszać ją w proporcjach:

  • 5 szklanek zimnej wody
  • 1 szklanka wody utlenionej
  • 4 szklanki amoniaku

W tak przygotowanym roztworze należy moczyć ubranie przez 15 minut, do momentu aż plama sama zejdzie.

plama z wina

Usuwanie starych plam z czerwonego wina – jak to zrobić?

Podczas każdego zabrudzenia, nie tylko kiedy chodzi o czerwone wino należy pamiętać, że czas działa na naszą korzyść i trzeba usunąć plamy jak najszybciej. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości nie musimy się martwić, ponieważ jest na to kilka patentów:

  • Woda utleniona i spirytus – mieszamy oba płyny i namaczamy plamy w przygotowanej mieszance. Ubranie należy najpierw prać ręcznie, a dopiero później możemy uprać jej w pralce.
  • Krem do golenia – zakładamy go bezpośrednio na plamy i zostawiamy na 15 minut. Następnie spłukujemy całość czystą wodą, należy być ostrożnym, aby nie wetrzeć barwnika w głąb tkaniny po czym pozostaje nam już tylko wyprać odzież w pralce.
  • Mydło i amoniak – moczymy materiał, zapieramy go i wrzucamy do pralki.
  Jak usunąć plamy z długopisu? 9 praktycznych sposobów na plamy z tuszu

Jak usunąć plamy z czerwonego wina z dywanu?

Myjki, szczotki czy ścierki na pewno nie zdadzą egzaminu w walce z plamami z czerwonego wina. Możemy wykorzystać do usunięcia tego rodzaju plam zwykłą, kuchenną sól, którą należy posypać na grubo bezpośrednio plamę, a następnie zaprać ją ręcznie. Innym nie mniej skutecznym sposobem jest wykorzystanie mąki ziemniaczanej która działa jak talk. Należy posypać plamy po winie, spryskać mąkę wodą i odczekać 15 minut. Po tym czasie odkurzamy mogę ziemniaczaną, spryskujemy plamy na dywanie zimną wodą i zapieramy środkiem do czyszczenia dywanów.

Plamy po czerwonym winie na obrusie – jak je usunąć?

Najpopularniejszym sposobem na usunięcie plamy z wina jest zastosowanie soli. Należy posypać nią plamę, tak by miała ona możliwość wchłonięcia wody i barwnika. Następnym krokiem jest już tylko wypłukanie obrusa w zimnej wodzie i wrzucenie go do pralki.

plama z wina na obrusie

Jak usunąć plamy z czerwonego wina ze ściany?

Usunięcie plam z czerwonego wina ze ściany jest dużo łatwiejsze niż w przypadku ubrań, dywanów kanap czy obrusów. Jeśli ściana nie jest pomalowana zmywalna farbą to pozbędziemy się plamy raz na zawsze odmalowując ją na nowo. Aby uniknąć takiego problemu lepiej jest wybierać farby zmywalne, z których mamy możliwość usunięcia wszelkiego rodzaju plam za pomocą wody z mydłem lub wody z płynem do naczyń.