plamy z atramentu

Jak usunąć plamy z długopisu? 9 praktycznych sposobów na plamy z tuszu

Plamy z długopisu są bardzo trudne w usunięciu. Dzieje się tak dlatego, że atrament bardzo głęboko wnika w materiał. Najlepiej jest usunąć ją od razu, gdy jest jeszcze świeża, jednak zdarza się, że zauważymy ją zbyt późno. W takim przypadku istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się ich.

9 sposobów na usunięcie plam z długopisu

Sposób pierwszy – kwasek cytrynowy

Na początek za pomocą mokrej szmatki czyścimy plamę na tyle na ile jest to możliwe. Następnie posypujemy plamę na grubo kwaskiem cytrynowym i pozostawimy na około 10 minut, po czym dokładnie spłukujemy.

Sposób drugi – spirytus

Plamę po tuszu z długopisu możemy usunąć za pomocą wacika nasączonego spirytusem. Pocieramy nim tusz do momentu, w którym całkowicie zostanie usunięta. Po wyczyszczeniu spłukujemy dokładnie i pierzemy w pralce według zaleceń z metki. Sposób ten sprawdzi się na plamy z długopisu na bawełnie.

Sposób trzeci – szare mydło

Plamy z długopisu nacieramy szarym mydłem i pozostawimy na co najmniej godzinę. Następnie zapieramy. Jest to skuteczny sposób na plamy z długopisu na kurtce i jeansach.

Sposób czwarty – lakier do włosów

Jeśli zastanawiamy się jak usunąć plamy z długopisu na ubraniach to bardzo dobrym sposobem jest użycie lakieru do włosów. Należy zmoczyć plamy z tuszu po czym przyłożyć ręcznik papierowy i obficie spryskać lakierem do włosów, po czym przykrywamy to drugim ręcznikiem. Tusz się rozpuści, a resztki prawdopodobnie zostaną usunięte podczas prania w pralce.

Sposób piąty – soda oczyszczona

W połączeniu z sokiem z cytryny wybawimy tusz nie tylko z długopisu, ale również z markera. Stworzona papką można usunąć także zabrudzenia ze szkła, a nawet z mebli.

  Jak usunąć plamy z trawy? 8 praktycznych sposobów

Sposób szósty – pasta do zębów

Jeśli zastanawiasz się jak usunąć plamy z długopisu ze skóry ekologicznej to na pomoc przyjdzie ci najzwyklejsza pasta do zębów. Jest to bardzo skuteczny i łatwo dostępny produkt. Gdy plama z tuszu jest oporna, można użyć jej kilkakrotnie.

Sposób siódmy – kwaśne mleko

Plamy z długopisu na białej bluzce usuniemy za pomocą kwaśnego mleka. Należy namoczyć w nim ubranie na godzinę, a następnie uprać je w czystej wodzie.

Sposób ósmy – krem do golenia

Na plamy z długopisu może pomóc krem do golenia. Należy go obficie nanieść na zabrudzenie i odczekać kilka godzin. Po tym czasie zapieramy tkaninę w ciepłej wodzie z dodatkiem środka piorącego.

Sposób dziewiąty – sok z cytryny

Jest to idealny środek, który pomoże pozbyć się starych plam z tuszu. Są one trudniejsze w usunięciu, jednak cytryna jest skutecznym, naturalnym odplamiaczem. Zmoczoną wcześniej plamę pocieramy cytryną lub wcieramy w nią sok. W obu przypadkach pozostawiamy ubranie na około pół godziny, po czym pierzemy ją w wodzie z środkiem piorącym.

plamy atramentu

Plamy z tuszu na kurtce – jak je usunąć?

Plamy na kurtce możemy usunąć za pomocą kremu do golenia, pozostawiając go na plamie na kilka godzin. Drugim nie mniej skutecznym sposobem jest użycie gumki do zmazywania. Należy pocierać nią plamę do momentu całkowitego zniknięcia.

Jak usunąć plamy z długopisu ze skóry?

Plam z tuszu na skórze można pozbyć się również za pomocą pocierania jej namoczoną szmatką. Można zrobić to również za pomocą taśmy klejącej. Następnie nasączonym spirytusem wacikiem pocieramy plamę, aż do jej całkowitego zniknięcia.

Jak usunąć plamę z tuszu z materiału syntetycznego?

Pierwszym sposobem, który należy wypróbować jest gumka do zmazywania. Jeśli plama jest świeża to najprawdopodobniej ten sposób będzie skuteczny, jeśli jednak nie to można użyć mokrych chusteczek. Należy pocierać nimi plamę, jednak ważne jest by nie używać zbyt dużej siły by nie uszkodzić materiału.  chusteczki posiadają w swoim składzie alkohol oraz środki anionowe, które działają jak odplamiacz.

  Grzyba na ścianie - jak się go pozbyć? Poradnik krok po kroku

W sytuacji, gdy użyliśmy już wszystkich ekologicznych, domowych sposobów, a plama nadal się utrzymuje to możemy użyć profesjonalnych odplamiaczy. Bardzo ważne jest, by zastosować takie środki, które nie uszkodzą materiału. Posiadamy wokół siebie naprawdę wiele produktów, które są skuteczne i w zupełności bezpieczne, dlatego w pierwszej kolejności stawiajmy na nie.