czyszczenie plyty indukcyjnej

Czyszczenie płyty indukcyjnej – jak to zrobić? 10 sprawdzonych sposobów

Płyta indukcyjna jest elementem bardzo nowoczesnym i świetnie sprawdza się w małych kuchniach, w których służy jako dodatkowy blat. Jest ona wykonana ze szkła, dlatego wszystkie plamy i zabrudzenia są na niej bardzo widoczne, a czyszczenie jej jest zmora niejednego jej posiadacza. Może być to naprawdę proste, jeśli pamięta się o kilku podstawowych zasadach.

Jak czyścić płytę indukcyjną? Najważniejsze zasady

Czyszczenie płyty indukcyjnej nie jest trudne, jednak należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, by nie uszkodzić delikatnej powierzchni. Przede wszystkim absolutnie nie wolno czyścić jej druciakiem ani ostrą stroną gąbki, ponieważ powierzchnia na pewno zostanie porysowana. Należy użyć do tego miękkiej ścierki z mikrofobry lub ręcznika papierowego, za pomocą których usuniemy resztki jedzenia. Kolejnym krokiem jest spryskanie powierzchni odpowiednim środkiem czyszczącym i przetarcie szmatką do sucha. Na koniec konieczne jest jej polerowanie, by pozbyć się nieestetycznych smug.

Jeśli chcemy usunąć trudniejsze zabrudzenia w postaci zaschniętego jedzenia lub przypaleń to przyda nam się również specjalny skrobak do kuchenek indukcyjnych. Oczywiście najważniejsza jest systematyczność, należy czyścić ją regularnie od razu po powstaniu zabrudzenia.

Czym czyścić płytę indukcyjną?

Na rynku znajdziemy ogromną ilość specjalistycznych preparatów przeznaczonych do czyszczenia szklanych i ceramicznych powierzchni płyt indukcyjnych. Do wyboru mamy płyny, kremy i spraye. Ważne jest jednak, aby podczas wyboru zwrócić uwagę na to czy w ich składzie nie ma żadnych środków ściernych, które spowodują bezpowrotne porysowanie szklanej powierzchni.

  Jak pozbyć się zapachu papierosów? Domowe i skuteczne sposoby

mycie plyty indukcyjnej

Czyszczenie płyty indukcyjnej krok po kroku

  1. Przede wszystkim zanim zaczniemy czyścić płytę indukcyjną konieczne jest odczekanie aż całkowicie wystygnie.
  2. Gdy kuchenka już jest całkowicie zimna należy włączyć jej blokadę, tak by podczas jej mycia nie włączyć żadnego z przycisków i nie uruchomić jej ponownie.
  3. Płytę indukcyjną należy myć miękką gąbką lub ściereczkę z mikrofibry z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła.
  4. Jeśli na naszej płycie znajdują się przypalenie i inne zaschnięte tłuste zabrudzenia to przyda nam się specjalny skrobak do kuchenek. Aby zmiękczyć przypalenie możemy położyć na nich ściereczkę nasączoną wodą z octem. Wszelkie zabrudzenia należy usuwać bardzo delikatnie by nie uszkodzić płyty.
  5. Po dokładnym jej umyciu konieczne jest wytarcie całej powierzchni do sucha i wypolerowanie jej.

Domowe sposoby na czyszczenie płyty indukcyjnej

Mimo, że na rynku znajdziemy bardzo duży wybór specjalistycznych środków do czyszczenia płyt indukcyjnych, istnieją także domowe sposoby, które są nie mniej skuteczne.

Czyszczenie płyty indukcyjnej sodą

Soda oczyszczona jest produktem, który radzi sobie z wieloma rodzajami zabrudzeń i plam. Jeśli nasza kuchenka jest bardzo zabrudzona i mamy do czynienia z wieloma przypaleniami to jest ona idealnym rozwiązaniem. Należy umyć płytę wodą z płynem do naczyń i wymieszać wodę z sodą, tworząc gęstą papkę. Pokrywamy nią wszystkie zabrudzenia i pozostawiamy na około pół godziny. Dzięki sodzie wszystkie przypalenia i zaschnięte zabrudzenia zostaną rozmoczone i będziemy mogli usunąć je bez konieczności szorowania czy skrobania.

Czyszczenie płyty indukcyjnej octem

Soda i ocet idealnie wyczyszczą naszą kuchenkę, a dodatkowo będziemy mogli cieszyć się jej lśniącą powierzchnią. Pierwsze co powinniśmy zrobić to spryskać płytę octem w celu usunięcia zanieczyszczeń i odtłuszczenia jej. Następnie posypujemy całą powierzchnię płyty sodą oczyszczoną by usunąć trwalsze zabrudzenia, przykrywamy całość wilgotną ścierką i pozostawiamy na około 20 minut, by brud miał możliwość odmoknięcia. Po określonym czasie należy delikatnie przetrzeć płytę indukcyjną wilgotną, miękką gąbką lub ściereczką. Jeśli mamy problem z usunięciem niektórych zabrudzeń możemy użyć specjalnego skrobaka, ważne jest jednak by zachować szczególną ostrożność. Na koniec polerujemy płytę za pomocą octu i wilgotnej szmatki, wycierając całość do słucha.

  Jak usunąć silikon z szyby, płytek i kafelek? Sprawdzone sposoby

Czyszczenie płyty indukcyjnej płynem do mycia naczyń

Jest to bardzo skuteczny środek, którym wyczyścimy zatłuszczoną płytę indukcyjną. Należy nałożyć płyn bezpośrednio na gąbkę lub ściereczkę z mikrofibry i kolistymi ruchami, w delikatny sposób myć płytę. Na koniec konieczne jest zmycie całego płynu i wytarcie jej do słucha.

czyszczenie plyty indukcyjnej za pomoca gabki

Czyszczenie płyty indukcyjnej cytryną

Cytryna ma właściwości usuwające tłuszcz, a w połączeniu z sodą oczyszczoną działa również antybakteryjnie. Należy rozprowadzić sodę na całej powierzchni płyty indukcyjnej i przecierać ją za pomocą przekrojonej cytryny. Na koniec należy umyć wszystko dokładnie wilgotną ścierką z mikrofibry w celu usunięcia resztek sody i miąższu z cytryny. Nie należy zapominać o wytarciu całości to słucha i wypolerowaniu.

Czyszczenie płyty indukcyjnej specjalnymi środkami

W sklepach znajdziemy wiele specjalistycznych preparatów do czyszczenia płyt indukcyjnych. Możemy kupić je w postaci kremu, płyn lub sprayu. Bardzo ważna jest, aby zorientować się czy nie posiadają one w swoim składzie składników, które mogą porysować szkło. Konieczna jest także wytarcie jej po czyszczeniu do sucha.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną z przypalonego tłuszczu?

Aby czyszczenie płyty indukcyjnej z przypalonego tłuszczu przeprowadzić w sposób bezpieczny należy skorzystać z profesjonalnego skrobaka przeznaczonego do tego rodzaju kuchenek. Absolutnie nie powinniśmy sięgać po zwykłe druciaki, które zdecydowanie prasują całą powierzchnię. Jeśli mamy do czynienia z silnymi zabrudzeniami powinniśmy je wcześniej zwilżyć za pomocą wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub octu, odczekać aż zabrudzenie zmięknie i dopiero wtedy usunąć je skrobakiem lub ścierką z mikrofibry. Możemy sięgnąć także po domowe produkty takie jak soda lub cytryna, które mają właściwości usuwające tłuszcz i antybakteryjne.