Jak usunąć zapach stęchlizny? 10 sprawdzonych sposobów

zapach stechlizny

Zapach stęchlizny zazwyczaj czuje się w pomieszczeniach, w których występuje wilgoć. Często są to niezamieszkane nieruchomości. Co zrobić, jeśli w naszym domu czujemy zapach stęchlizny? Jak się go skutecznie pozbyć?

Skąd bierze się zapach stęchlizny?

Powodem takiego nieprzyjemnego zapachu jest zazwyczaj brak lub nieodpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniu. Często zauważamy go po powrocie z wakacji, gdy wszystkie okna i drzwi pozostawiamy zamknięte. W sytuacji, gdy zapach unosi się przez dłuższy czas to najprawdopodobniej przesiąknął nim łóżka i meble, a co za tym idzie również odzież. Bardzo często samo “wietrzenie” mieszkania niestety nie jest już skuteczne i konieczne jest zastosowanie innych metod, chociażby tych domowych.

Jak usunąć zapach stęchlizny?

Pierwszym podstawowym krokiem jest wietrzenie pomieszczeń. Warto jest także wyczyścić podłogi i meble. Najlepiej wykorzystać w tym celu produkty z najwyższej półki, które są również antybakteryjne. Gdy mimo to zapach stęchlizny nadal się unosi, to najprawdopodobniej należy wyczyścić również ściany. Można przetrzeć je roztworem z octu i ciepłej wody za pomocą ściereczki. Konieczne jest również wypranie pościeli, narzut, ubrań, łóżek, zasłon i firanek, dosłownie wszystkiego. Jeśli posprzątaliśmy stęchły dom bardzo dokładnie, a zapach stęchlizny nadal jest wyczuwalny to należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Być może uda nam się znaleźć źródło tego nieprzyjemnego zapachu i konieczne będzie zastosowanie środka do pleśni. Podczas jego stosowania należy założyć odzież ochronną, a następnie wyjść z domu dokładnie go wietrząc. Oczywiste jest, że istnieją gatunki pleśni, które są szkodliwe. W takiej sytuacji konieczne będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która ma doświadczenie w pozbywaniu się tego rodzaju zapachów. Najprawdopodobniej zaproponują nam ozonowanie, dzięki któremu nie tylko zapach pleśni zniknie, ale pozbędziemy się z domu grzybów, wirusów i pleśni.

zapach stechlizny w domu

Jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań?

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się zapachu stęchlizny z ubrań jest ich upranie. Jednak dość często nie jest to metoda wystarczająca i należy zastosować kilka dodatkowych patentów:

  1. Pranie – odzież pierzemy w temperaturze zgodnej z zaleceniami producenta, znajdującymi się na metce.
  2. Prasowanie – jest to szybka i skuteczna metoda, przeprasowanie wykonać należy żelazkiem z użyciem gorącej pary. Świetnie sprawdzi się również parownica, zwłaszcza jeśli tkaniny są delikatne.
  3. Unikaj wilgotnych miejsc – przede wszystkim ubrania należy przechowywać w suchych miejscach, z dala od wilgotnego środowiska. Przed schowaniem ich do szafek należy koniecznie upewnić się, że są one zupełnie suche.
  4. Pranie z olejkiem – najlepiej sprawdzi się ten sosnowy. Należy dodać kilka jego kropli do prania. Ma on właściwości wybielające plamy i pleśń. Pranie będzie czyste, a dodatkowo jest on bezpieczny dla zdrowia i skóry.
  5. Soda oczyszczona – kolejnym skutecznym produktem jest soda oczyszczona, która usunie z ubrań nieprzyjemny zapach stęchlizny. Należy dodać ją do proszku do prania i nastawić pralkę na program z wysoką temperaturą. Jest to idealny sposób na ubranie pościeli, koców czy ręczników.
  6. Ocet – ważne jest by nie był to ocet balsamiczny, ponieważ ma on właściwości barwiące ubrania. Do miski wlewamy ciepłą wodę i ocet, namaczamy w roztworze ubrania i pozostawiamy na kilka godzin. Można również dodać trochę octu do pralki przed praniem.
  7. Zamrażarka – brzydki zapach stęchlizny zostanie zneutralizowany za pomocą niskiej temperatury. Ręczniki, odzież, koc czy pościel należy umieścić w zamrażarce na kilka godzin. Dzięki temu pozbędziemy się zapachu pleśni.
  8. Wrzątek – ręczniki i pościel możemy zanurzyć w misce z wrzątkiem i pozostawić na kilka minut. Po tym czasie pierzemy wszystko w pralce. Pamiętaj jednak, że istnieją tkaniny, które są zbyt delikatne i nie należy poddawać ich takim zabiegom.
  9. Detergenty wysokiej jakości – należy używać tych lepszych w mniejszej ilości. Płyny i proszki do prania z wyższej półki bardzo skutecznie usunął zapach stęchlizny i brud.
  10. Wyciągamy ubrania z pralki od razu po skończeniu prania – nie należy zostawiać ich przez kilka godzin. Konieczne jest natychmiastowe ich rozwieszenie oraz pozostawienie otwartych drzwiczek do pralki by miała ona możliwość całkowitego wyschnięcia.
Przeczytaj również  Jak prać ręczniki, aby były miękkie i pachnące?

Jak usunąć zapach stęchlizny z szafy?

Bardzo często zdarza się, że zapach stęchlizny w szafie mimo jej umycia nadal się utrzymuje. Niestety nie możemy z niej w takiej sytuacji korzystać, ponieważ ubrania również nie będą nadawały się do użytku. Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z szafy należy:

  • Całkowicie ją opróżnić
  • Wymyć jej wnętrze z wodą z dodatkiem octu
  • Spryskać wnętrze szafy olejkiem lawendowym
  • Włożyć do niej torebki z suszonymi goździkami i ziarnami kawy

Można także włożyć do niej miseczkę z gorącym mlekiem, zamknąć się i odczekać aż te wystygnie. Czynność to można powtarzać kilkakrotnie aż do uzyskania efektów.

Konieczne jest to, by do jej wnętrza wkładać tylko całkowicie suchą odzież i często ją wietrzyć, by miała ona odpowiednią i regularną cyrkulację powietrza.

Jak usunąć zapach stęchlizny z pomieszczenia?

Oczywiste jest, że gdy w domu pojawi się zapach stęchlizny to jest to oznaka nieodpowiedniej wentylacji. Konieczne jest regularne wietrzenie całego domu i sprawdzenie wszystkich kratek wentylacyjnych. Jeśli na ścianach zauważymy ślady pleśń to niestety problem jest już bardzo poważny i konieczne jest przeprowadzenie remontu. Należy skuć pleśń razem z tynkiem i położyć nowy. Aby uniknąć pojawienia się jej ponownie, najlepiej jest pokryć ściany specjalistycznym preparatem na grzyby, pleśń i roztocza. Istnieje również kilka domowych sposobów na zlikwidowanie zapachu stęchlizny w pomieszczeniach:

  1. Rozłożenie w domu miseczek z goździkami i pigwą
  2. Zagotowanie majeranku, mięty oraz goździków, tak by zapach rozszedł się po całym domu
  3. Używanie pochłaniaczy zapachów
  4. Rozkładanie po domu woreczków z ziarnami kawy – zwłaszcza w kuchni i w łazience
  5. Wyciskamy sok z cytryny i mieszamy go z ciepłą wodą. Takim preparatem spryskujemy wszystkie pomieszczenia
  6. Cynamon – napełniamy nim bawełniane woreczki i rozwieszamy w całym domu
  7. Sól morska – wsypujemy ją do miseczek i stawiamy w kuchni i łazience. Ma ona właściwości pochłaniające wilgoć
  8. Wanilia – w miejscu, gdzie zauważymy ślady pleśni wcieramy olejek waniliowy przynajmniej 4 razy w tygodniu
Przeczytaj również  Jak prać firanki, aby były bardzo czyste? Praktyczne porady

Jak usunąć zapach stęchlizny z torebki?

Często zdarza się, że w damskich torebek znajdują się produkty, które ulegają rozkładowi, ale o nich zapominamy. W takiej sytuacji z naszych torebek zaczyna wydobywać się stęchlizna. Aby skutecznie pozbyć się tego zapachu należy przede wszystkim dokładnie ją opróżnić. Następnie można zastosować kilka domowych sposobów:

  • Olejki – wnętrze torebki można skropić olejkiem zapachowym
  • Dezodorant do stóp – ma on na celu wyeliminowanie przykrych zapachów. Należy spryskać nim całe wnętrze torebki
  • Ozonator – zlikwiduje drobnoustroje, niweluje brzydki zapach, pleśń, grzyby, roztocza i bakterie

Jak zlikwidować zapach stęchlizny z butów?

Butów są najczęściej zagrożonym elementem garderoby zaraz po ubraniach, jeśli chodzi o zapach stęchlizny. Na szczęście istnieje kilka skutecznych, domowych sposobów na pozbycie się go:

  • Wietrzenie – należy je przed schowaniem do szafki z butami dokładnie wywietrzyć, tak by były w 100% suche. Można zrobić to na słońcu lub na grzejniku.
  • Wypychanie butów ręcznikiem papierowym – lub gazetami, które pochłaniają wilgoć
  • Detergenty do obuwia – skutecznie neutralizuje brzydkie zapachy
  • Szampony do obuwia – za ich pomocą pozbędziemy się zapachu stęchlizny, ale i brudu
  • Wkładki do butów – zapobiegają powstawaniu zapachu stęchlizny, a dodatkowo mają właściwości antybakteryjne.

brzydki zapach z butow

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z kanapy?

Niestety w sytuacji, gdy kanapa lub łóżko pachną stęchlizną, najprawdopodobniej oznacza to, że wewnątrz rozwija się pleśń. Aby skutecznie pozbyć się tego zapachu można zastosować kilka domowych sposobów:

  • Pranie i suszenie – przede wszystkim należy dokładnie wyprać kanapę lub łóżko i wysuszyć ją. Trwa to dość długo, jednak można wynieść je na słońce lub zrobić w domu przeciąg, by przyspieszyć cały proces
  • Soda oczyszczona – należy dodać do niej kilka kropli olejku zapachowego o działaniu bakteriobójczym: lawendowym, cynamonowym, sosnowym, eukaliptusowym lub herbacianym. Następnie posypujemy nią tapicerkę i pozostawiamy na kilka godzin, po czym dokładnie odkurzamy
  • Kwiaty lawendy i rumianku – łączymy je z sodą oczyszczoną i posypujemy tapicerkę. Pozostawiamy na godzinę i dokładnie odkurzamy
  • Mąka kukurydziana – posypujemy nią tapicerkę lub materac, pozostawiamy na kilka godzin i dokładnie odkurzamy
  • Koci żwirek – mają właściwości pochłaniające wilgoć i brzydkie zapachy
Przeczytaj również  Jak dokładnie umyć okna? 10 praktycznych sposobów

Jak usunąć zapach stęchlizny z pralki?

Bardzo często zdarza się, że mimo, że pralka jest dość nowa to unosi się z niej brzydki zapach stęchlizny. Co za tym idzie uprana odzież również nie pachnie kwiatowym płynem. Najprawdopodobniej przyczyną stęchlizny z bębna jest nieodpowiednia pielęgnacja, zabrudzone uszczelki, resztki detergentów w szufladzie, pleśń w pralce lub zgięte rura. Aby uniknąć zgniłej woni należy używać środków do czyszczenia pralki oraz:

zapach stechlizny na ubraniach

  • Opróżniać kieszenie ubrań przed praniem
  • Uszczelki gumowe wycieramy do sucha
  • Nastawiamy pranie bez wsadu ona 90 stopni przynajmniej raz w miesiącu
  • Razy w miesiącu czyścimy filtr
  • Ocet – wlewamy litr octu do bębna i nastawiamy najdłuższy czas prania bez wsadu
  • Grzyb – pleśń na uszczelkach pryskamy wybielaczem i pozostawiamy na pół godziny
  • Stosujemy środki zmiękczające

Gdy pranie śmierdzi stęchlizną konieczne jest przede wszystkim odpowiednie i regularne dbanie o pralkę. W innym przypadku nasze ubrania będą brzydko pachniały przez cały czas.

Anna Tomaszewska

Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.

View all posts by Anna Tomaszewska →