zapach stechlizny

Jak usunąć zapach stęchlizny? 10 sprawdzonych sposobów

Zapach stęchlizny zazwyczaj czuje się w pomieszczeniach, w których występuje wilgoć. Często są to niezamieszkane nieruchomości. Co zrobić, jeśli w naszym domu czujemy zapach stęchlizny? Jak się go skutecznie pozbyć?

Skąd bierze się zapach stęchlizny?

Powodem takiego nieprzyjemnego zapachu jest zazwyczaj brak lub nieodpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniu. Często zauważamy go po powrocie z wakacji, gdy wszystkie okna i drzwi pozostawiamy zamknięte. W sytuacji, gdy zapach unosi się przez dłuższy czas to najprawdopodobniej przesiąknął nim łóżka i meble, a co za tym idzie również odzież. Bardzo często samo “wietrzenie” mieszkania niestety nie jest już skuteczne i konieczne jest zastosowanie innych metod, chociażby tych domowych.

Jak usunąć zapach stęchlizny?

Pierwszym podstawowym krokiem jest wietrzenie pomieszczeń. Warto jest także wyczyścić podłogi i meble. Najlepiej wykorzystać w tym celu produkty z najwyższej półki, które są również antybakteryjne. Gdy mimo to zapach stęchlizny nadal się unosi, to najprawdopodobniej należy wyczyścić również ściany. Można przetrzeć je roztworem z octu i ciepłej wody za pomocą ściereczki. Konieczne jest również wypranie pościeli, narzut, ubrań, łóżek, zasłon i firanek, dosłownie wszystkiego. Jeśli posprzątaliśmy stęchły dom bardzo dokładnie, a zapach stęchlizny nadal jest wyczuwalny to należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Być może uda nam się znaleźć źródło tego nieprzyjemnego zapachu i konieczne będzie zastosowanie środka do pleśni. Podczas jego stosowania należy założyć odzież ochronną, a następnie wyjść z domu dokładnie go wietrząc. Oczywiste jest, że istnieją gatunki pleśni, które są szkodliwe. W takiej sytuacji konieczne będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która ma doświadczenie w pozbywaniu się tego rodzaju zapachów. Najprawdopodobniej zaproponują nam ozonowanie, dzięki któremu nie tylko zapach pleśni zniknie, ale pozbędziemy się z domu grzybów, wirusów i pleśni.

zapach stechlizny w domu

Jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań?

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się zapachu stęchlizny z ubrań jest ich upranie. Jednak dość często nie jest to metoda wystarczająca i należy zastosować kilka dodatkowych patentów:

 1. Pranie – odzież pierzemy w temperaturze zgodnej z zaleceniami producenta, znajdującymi się na metce.
 2. Prasowanie – jest to szybka i skuteczna metoda, przeprasowanie wykonać należy żelazkiem z użyciem gorącej pary. Świetnie sprawdzi się również parownica, zwłaszcza jeśli tkaniny są delikatne.
 3. Unikaj wilgotnych miejsc – przede wszystkim ubrania należy przechowywać w suchych miejscach, z dala od wilgotnego środowiska. Przed schowaniem ich do szafek należy koniecznie upewnić się, że są one zupełnie suche.
 4. Pranie z olejkiem – najlepiej sprawdzi się ten sosnowy. Należy dodać kilka jego kropli do prania. Ma on właściwości wybielające plamy i pleśń. Pranie będzie czyste, a dodatkowo jest on bezpieczny dla zdrowia i skóry.
 5. Soda oczyszczona – kolejnym skutecznym produktem jest soda oczyszczona, która usunie z ubrań nieprzyjemny zapach stęchlizny. Należy dodać ją do proszku do prania i nastawić pralkę na program z wysoką temperaturą. Jest to idealny sposób na ubranie pościeli, koców czy ręczników.
 6. Ocet – ważne jest by nie był to ocet balsamiczny, ponieważ ma on właściwości barwiące ubrania. Do miski wlewamy ciepłą wodę i ocet, namaczamy w roztworze ubrania i pozostawiamy na kilka godzin. Można również dodać trochę octu do pralki przed praniem.
 7. Zamrażarka – brzydki zapach stęchlizny zostanie zneutralizowany za pomocą niskiej temperatury. Ręczniki, odzież, koc czy pościel należy umieścić w zamrażarce na kilka godzin. Dzięki temu pozbędziemy się zapachu pleśni.
 8. Wrzątek – ręczniki i pościel możemy zanurzyć w misce z wrzątkiem i pozostawić na kilka minut. Po tym czasie pierzemy wszystko w pralce. Pamiętaj jednak, że istnieją tkaniny, które są zbyt delikatne i nie należy poddawać ich takim zabiegom.
 9. Detergenty wysokiej jakości – należy używać tych lepszych w mniejszej ilości. Płyny i proszki do prania z wyższej półki bardzo skutecznie usunął zapach stęchlizny i brud.
 10. Wyciągamy ubrania z pralki od razu po skończeniu prania – nie należy zostawiać ich przez kilka godzin. Konieczne jest natychmiastowe ich rozwieszenie oraz pozostawienie otwartych drzwiczek do pralki by miała ona możliwość całkowitego wyschnięcia.
  Jak usunąć plamy z trawy? 8 praktycznych sposobów

Jak usunąć zapach stęchlizny z szafy?

Bardzo często zdarza się, że zapach stęchlizny w szafie mimo jej umycia nadal się utrzymuje. Niestety nie możemy z niej w takiej sytuacji korzystać, ponieważ ubrania również nie będą nadawały się do użytku. Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z szafy należy:

 • Całkowicie ją opróżnić
 • Wymyć jej wnętrze z wodą z dodatkiem octu
 • Spryskać wnętrze szafy olejkiem lawendowym
 • Włożyć do niej torebki z suszonymi goździkami i ziarnami kawy

Można także włożyć do niej miseczkę z gorącym mlekiem, zamknąć się i odczekać aż te wystygnie. Czynność to można powtarzać kilkakrotnie aż do uzyskania efektów.

Konieczne jest to, by do jej wnętrza wkładać tylko całkowicie suchą odzież i często ją wietrzyć, by miała ona odpowiednią i regularną cyrkulację powietrza.

Jak usunąć zapach stęchlizny z pomieszczenia?

Oczywiste jest, że gdy w domu pojawi się zapach stęchlizny to jest to oznaka nieodpowiedniej wentylacji. Konieczne jest regularne wietrzenie całego domu i sprawdzenie wszystkich kratek wentylacyjnych. Jeśli na ścianach zauważymy ślady pleśń to niestety problem jest już bardzo poważny i konieczne jest przeprowadzenie remontu. Należy skuć pleśń razem z tynkiem i położyć nowy. Aby uniknąć pojawienia się jej ponownie, najlepiej jest pokryć ściany specjalistycznym preparatem na grzyby, pleśń i roztocza. Istnieje również kilka domowych sposobów na zlikwidowanie zapachu stęchlizny w pomieszczeniach:

 1. Rozłożenie w domu miseczek z goździkami i pigwą
 2. Zagotowanie majeranku, mięty oraz goździków, tak by zapach rozszedł się po całym domu
 3. Używanie pochłaniaczy zapachów
 4. Rozkładanie po domu woreczków z ziarnami kawy – zwłaszcza w kuchni i w łazience
 5. Wyciskamy sok z cytryny i mieszamy go z ciepłą wodą. Takim preparatem spryskujemy wszystkie pomieszczenia
 6. Cynamon – napełniamy nim bawełniane woreczki i rozwieszamy w całym domu
 7. Sól morska – wsypujemy ją do miseczek i stawiamy w kuchni i łazience. Ma ona właściwości pochłaniające wilgoć
 8. Wanilia – w miejscu, gdzie zauważymy ślady pleśni wcieramy olejek waniliowy przynajmniej 4 razy w tygodniu
  Jak oczyszczać przestrzeń domową ze zbędnych rzeczy? Praktyczny poradnik

Jak usunąć zapach stęchlizny z torebki?

Często zdarza się, że w damskich torebek znajdują się produkty, które ulegają rozkładowi, ale o nich zapominamy. W takiej sytuacji z naszych torebek zaczyna wydobywać się stęchlizna. Aby skutecznie pozbyć się tego zapachu należy przede wszystkim dokładnie ją opróżnić. Następnie można zastosować kilka domowych sposobów:

 • Olejki – wnętrze torebki można skropić olejkiem zapachowym
 • Dezodorant do stóp – ma on na celu wyeliminowanie przykrych zapachów. Należy spryskać nim całe wnętrze torebki
 • Ozonator – zlikwiduje drobnoustroje, niweluje brzydki zapach, pleśń, grzyby, roztocza i bakterie

Jak zlikwidować zapach stęchlizny z butów?

Butów są najczęściej zagrożonym elementem garderoby zaraz po ubraniach, jeśli chodzi o zapach stęchlizny. Na szczęście istnieje kilka skutecznych, domowych sposobów na pozbycie się go:

 • Wietrzenie – należy je przed schowaniem do szafki z butami dokładnie wywietrzyć, tak by były w 100% suche. Można zrobić to na słońcu lub na grzejniku.
 • Wypychanie butów ręcznikiem papierowym – lub gazetami, które pochłaniają wilgoć
 • Detergenty do obuwia – skutecznie neutralizuje brzydkie zapachy
 • Szampony do obuwia – za ich pomocą pozbędziemy się zapachu stęchlizny, ale i brudu
 • Wkładki do butów – zapobiegają powstawaniu zapachu stęchlizny, a dodatkowo mają właściwości antybakteryjne.

brzydki zapach z butow

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z kanapy?

Niestety w sytuacji, gdy kanapa lub łóżko pachną stęchlizną, najprawdopodobniej oznacza to, że wewnątrz rozwija się pleśń. Aby skutecznie pozbyć się tego zapachu można zastosować kilka domowych sposobów:

 • Pranie i suszenie – przede wszystkim należy dokładnie wyprać kanapę lub łóżko i wysuszyć ją. Trwa to dość długo, jednak można wynieść je na słońce lub zrobić w domu przeciąg, by przyspieszyć cały proces
 • Soda oczyszczona – należy dodać do niej kilka kropli olejku zapachowego o działaniu bakteriobójczym: lawendowym, cynamonowym, sosnowym, eukaliptusowym lub herbacianym. Następnie posypujemy nią tapicerkę i pozostawiamy na kilka godzin, po czym dokładnie odkurzamy
 • Kwiaty lawendy i rumianku – łączymy je z sodą oczyszczoną i posypujemy tapicerkę. Pozostawiamy na godzinę i dokładnie odkurzamy
 • Mąka kukurydziana – posypujemy nią tapicerkę lub materac, pozostawiamy na kilka godzin i dokładnie odkurzamy
 • Koci żwirek – mają właściwości pochłaniające wilgoć i brzydkie zapachy
  Czym myć lodówkę w środku i na zewnątrz? Praktyczne porady

Jak usunąć zapach stęchlizny z pralki?

Bardzo często zdarza się, że mimo, że pralka jest dość nowa to unosi się z niej brzydki zapach stęchlizny. Co za tym idzie uprana odzież również nie pachnie kwiatowym płynem. Najprawdopodobniej przyczyną stęchlizny z bębna jest nieodpowiednia pielęgnacja, zabrudzone uszczelki, resztki detergentów w szufladzie, pleśń w pralce lub zgięte rura. Aby uniknąć zgniłej woni należy używać środków do czyszczenia pralki oraz:

zapach stechlizny na ubraniach

 • Opróżniać kieszenie ubrań przed praniem
 • Uszczelki gumowe wycieramy do sucha
 • Nastawiamy pranie bez wsadu ona 90 stopni przynajmniej raz w miesiącu
 • Razy w miesiącu czyścimy filtr
 • Ocet – wlewamy litr octu do bębna i nastawiamy najdłuższy czas prania bez wsadu
 • Grzyb – pleśń na uszczelkach pryskamy wybielaczem i pozostawiamy na pół godziny
 • Stosujemy środki zmiękczające

Gdy pranie śmierdzi stęchlizną konieczne jest przede wszystkim odpowiednie i regularne dbanie o pralkę. W innym przypadku nasze ubrania będą brzydko pachniały przez cały czas.