podzielony pokoj

Dzielenie pokoju – jak podzielić go na dwa mniejsze? 10 pomysłów na podzielenie pokoju

Zdarza się, że kawalerka w naszym mieszkaniu stała się za mała i przydałby się jeszcze jeden dodatkowy pokój, zwłaszcza, gdy nasza rodzina znacznie się powiększyła. Nie oznacza to, że musimy zmienić metraż na większy, zwłaszcza gdy nie posiadamy na to dodatkowych środków. Możemy natomiast podzielić jeden pokój na dwa mniejsze lub wygospodarować dodatkowy kącik dla naszych dzieci na zabawki i książki. Istnieje wiele sposobów na wykonanie ścianki działkowej, a my chętnie przedstawimy wam kilka z nich.

10 sprawdzonych sposobów na podzielenie pokoju

1. Podzielenie pokoju drzwiami przesuwnymi

Drzwi przesuwne są najczęstszymi i najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o przedzielenie pomieszczenia o małym metrażu. Są one nie tylko ładne, ale również funkcjonalne. Mamy do wyboru wiele różnych materiałów, z których są zbudowane oraz systemy ich montażu. Zaletami tego rodzaju drzwi są: oszczędność miejsca, nadają się do małych pokojów, nadają się do wąskich korytarzy, możemy za ich pomocą wygospodarować dodatkową przestrzeń oraz wprowadzić do pomieszczenia nutkę nowoczesności. Do wyboru mamy drzwi:

 • Zamontowane na górnej prowadnicy – przesuwa się je po specjalnej szynie, która przymocowana jest do sufitu. Nie należy martwić się, że upadną i zrobił komuś krzywdę, ponieważ są bardzo lekkie. Najczęściej wykonane są ze sklejki i świetnie nadadzą się do stworzenia pokoju dla dzieci. Możemy zdecydować się na drewniane, lakierowane, wykończone okleiną.
 • Osadzone w ramie – ramę montuje się na suficie i ścianach. Są one bardzo stabilne, mimo materiału, z którego są wykonane.

Należy pamiętać, że przed zamawianiem drzwi przesuwnych konieczne jest dokładne zmierzenie ściany oraz doliczenie szerokości każdego skrzydła. Dodatkowo konieczne jest wyrównanie krzywizny ścian, w innym wypadku nie będą one dość stabilne, a zamontowanie prowadnic będzie praktycznie niewykonalne.

Drzwi przesuwne sprawdzą się w podziale osobnego pokoju, jednak pozwolą nam również na odgrodzenie salonu od jadalni. W przypadku gdy chcemy wykonać podział pokoju z jednym oknem to metoda ta jest najlepszą alternatywą, ponieważ nie zasłaniają światła w odciętym pokoju na stałe i w każdej chwili możemy je rozchylić.

Na rynku istnieje wiele ich rodzajów do wyboru mamy również warianty mocowania, są lekkie łatwe w otwieraniu i zamykaniu, dlatego poradzą sobie z nimi nawet małe dzieci.

2. Podzielenie pokoju zasłoną

Zastanawiając się jak przedzielić pokój bez konieczności montażu prowadnic czy przeprowadzenia małego remontu warto jest wziąć pod uwagę podział pokoju za pomocą zasłony. Jest to sposób, który idealnie sprawdzi się podczas podziału w mieszkaniu jedno pokojowym. Za pomocą zasłony mamy możliwość oddzielenia łóżka, tworząc przy tym osobną sypialnie. Koszty są bardzo niskie, ponieważ musimy zakupić prowadnice lub karnisze i zasłony.

Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, między innymi: możemy rozchylać i zasuwać zasłonę w każdym momencie, kiedy jest taka potrzeba, za jej pomocą możemy zapewnić sobie trochę prywatności w strefie relaksu, sypialni, gabinecie lub w salonie. Na rynku znajdziemy wiele zasłon o różnych wzorach i kolorach. Jeśli zastanawiasz się jak przedzielić pokój z jednym oknem to jest to bardzo praktyczna metoda, gdyż po uchyleniu zasłony zapewnimy pomieszczeniu więcej światła dziennego.

  Wąski pokój w bloku - jak go urządzić? Sposoby na małe i wąskie pokoje

3. Przedzielenie pokoju parawanem

Jeśli nie chcesz „bawić” się w remont, ani montować drzwi przesuwnych to bardzo prostym rozwiązaniem będzie parawan. Za jego pomocą mamy możliwość wydzielenia przestrzeni, która zasłania to co chcemy ukryć przed odwiedzającymi gośćmi. Za pomocą parawanu możemy wygospodarować trochę miejsca do nauki, garderobę lub sypialnie.

Jest to aranżacja zapewniająca otwartą przestrzeń i swobodę. Ich zaletą jest możliwość zmiany ułożenia w dowolnym momencie, a po złożeniu zajmuje mało miejsca i można wsunąć go za meble lub schować pod łóżko. Na rynku mamy do wyboru wiele ich rodzajów, zarówno wykonane z drewna jak i z metalu, dzięki czemu mamy możliwość wybrać taki by idealnie wkomponował się w wystrój naszego mieszkania. Jest to również niski koszt.

4. Przedzielenie pokoju regałem

Gdy salon połączony jest z kuchnią, a cała przestrzeń wydaje się nam być zbyt otwarta to możemy przedzielić pokój regałem i umieścić na nim na przykład książki lub inne bibeloty. Na rynku do wyboru mamy regały o różnej szerokości, wysokości, kolorystyce oraz materiałach, z których sa wykonane. Jest to idealna metoda do przedzielenia pokoju z jednym oknem, ponieważ regał postawiony bokiem do ściany nie zasłoni całego odciętego wnętrza i słońce będzie swobodnie padać na całe pomieszczenie.

Regał świetnie odnajdzie się również w pokoju dziecięcym, dzięki czemu będziemy mieć możliwość wydzielić miejsce na zabawki i wykorzystać dodatkowe półki na książki lub pudełka.

5. Przedzielenie pokoju płytą gipsową

Jeśli zależy nam na uzyskaniu dwóch osobnych pomieszczeń na stałe i zastanawiamy się czym przedzielić pokój to ściana z płyty gipsowej będzie strzałem w dziesiątkę. Jest to metoda trwała i stabilna, a koszt materiałów do jej wykonania jest naprawdę niewielki. Biorąc pod uwagę jej montaż to możemy wykonać ją sami, a dodatkowo są one lekkie, możemy je malować, tapetować i wieszać na nich obrazy i zdjęcia. Niestety budowa ścianki karton-gips wymaga zamontowania stelaża z profili, dopiero na nich montuje się płyty, całość więc wymaga trochę pracy i czasu. Mamy również możliwość jej akustycznego wygłuszenia montując w niej wełnę mineralną. Wszystkie potrzebne materiały kupimy w sklepach budowlanych, a do wyboru mamy płyty kartonowo – gipsowe o różnych formatach i wielkościach oraz różnej grubości.

pokoj przedzielony sciana

6. Przedzielenie pokoju szafą

Bardzo często szafa dwu lub kilku drzwiowa pełni funkcję ścianki, zwłaszcza w kawalerkach. Zazwyczaj stawia się je w bokiem do ściany, a za jej pomocą mamy możliwość wydzielenia w jednym pokoju kącika dla dziecka. Jeśli mieszkamy w kawalerce z jednym pokojem to postawienie naprzeciw siebie dwóch jednakowych mniejszych ścian stworzy dwa osobne pokoje bez drzwi lub z drzwiami (przesuwanymi lub zasłonką). Szafy pełnią również inną, dodatkową funkcję – mamy więcej miejsca do przechowywania naszych rzeczy.

  Balkony francuskie: Elegancja i Funkcjonalność w Architekturze

7. Przedzielenie pokoju panelami

Jeśli zastanawiamy się czym przedzielić pokój nie odcinając go na pół na stałe to świetną metodą będzie wykorzystanie w tym celu paneli. Obecnie na topie są ścianki ażurowe, które idealnie sprawdzą się w pomieszczeniu z jednym oknem, ponieważ cechuje je półprzeźroczystość. Na rynku znajdziemy ich ogromny wybór, różnią się od siebie materiałem z których są wykonane, kolorystyką. Są eleganckie i estetyczne, a dodatkowo można wybrać te na nóżkach lub kółkach co ułatwia ich przenoszenie i przesuwanie. Świetnie sprawdzą się do wydzielenia gabinetu lub jadalni.

8. Przedzielenie pokoju szklaną ścianą

Jak podzielić pokój z jednym oknem? Do wyboru mamy eleganckie i estetyczne panele szklane, dzięki którym światło słoneczne będzie dostępne nawet po podziale pomieszczenia. Jeśli zależy nam na nowoczesności i stylu to można zdecydować się na panele przesuwne lub ruchome, które możemy przemieścić w razie potrzeby. Do wyboru mamy szkło przeźroczyste, matowe lub kolorowe. Takim rodzajem zabudowy mamy możliwości przedzielenia kuchni od salonu, łazienki od sypialni czy stworzenia gabinetu lub kącika dla dzieci.

9. Przedzielenie pokoju żaluzjami

Gdy w naszych wnętrzach panuje styl retro i szukam alternatywy do wydzielenia dodatkowego miejsca w małym pomieszczeniu lub kawalerce to wybór paneli drewnianych wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Sam montaż jest bardzo prosty, ponieważ montuje się je za pomocą systemu szynowego i świetnie sprawdzi się w pomieszczeniu z jednym oknem, ponieważ wystarczy je przesunąć w bok, by promienie słoneczne padały na całe pomieszczenie. Oczywiście wybór tego rodzaju materiału jest ogromny, ponieważ znajdziemy je nie tylko w różnorodnej kolorystyce, ale materiały, z których są wykonane dają nam możliwość dopasowania ich do każdego wystroju wnętrz.

10. Przedzielenie pokoju za pomocą luksfer

Jest to szklana wersja pustaków – taką funkcję pełnią luksfery szklane. Są idealnym materiałem do zbudowania ścianki działkowej, a za ich pomocą mamy możliwość przedzielenia pokoju z jednym oknem. Posiadają one naprawdę wiele zalet, ponieważ przechodzi przez nie naturalne światło, które odbijając się od szkła daje interesujący efekt wizualny. Dodatkowo pełnią one funkcję ozdobną oraz funkcje tak zwanych okien wewnętrznych. Na rynku istnieje wiele kolorów i wzorów dzięki czemu mamy możliwość urozmaicenia pomieszczeń w niecodzienny sposób. Co ciekawe w sklepach dostępne są również takie, które umożliwiają nadanie naszym ściankom nietypowego kształtu, na przykład łuku. Zależnie od naszego wyboru mogą cechować się dobrą izolacyjnością akustyczną, odpornością na ogień i niskie temperatury.

Przedzielenie pokoju z jednym oknem – jak to zrobić?

Gdy mieszkamy w kawalerce, nasz pokój ma jedno okno i następuje konieczność wydzielenia dodatkowego wnętrza to pierwsze na czym nam zależy jest podzielenie go w taki sposób, by światło dzienne wpadało do dwóch pomieszczeń, przynajmniej o porze dnia. Oczywiście zamontujemy dodatkowe światło i postawimy lampy, jednak nic nie zastąpi nam naturalnych promieni słonecznych. Na nasze szczęście na rynku istnieje wiele metod przedzielenia pokoju z jednym oknem, dzięki którym spełnimy wszystkie nasze wymagania, a całość będzie najzwyczajniej estetyczna.

  Niezawodne rozwiązania, dzięki którym małe mieszkanie wyda się większe

Ścianki działowe można wykonać między innymi z:

 • Szafy
 • Meblościanki
 • Płyt kartonowo – gipsowych

Jednak w takich przypadkach należy zadbać o dodatkowe światło sztuczne i nie można liczyć na to dzienne.

Istnieją również metody dzięki którym w razie potrzeby będziemy mogli zdecydować, czy chcemy wpuścić do pokoju trochę światła czy całkowicie jej zaciemnić. W tym celu możemy użyć:

 • Zasłon
 • Parawanu
 • Drzwi przesuwnych
 • Paneli ażurowych
 • Paneli szklanych
 • Luksfery

Tak czy inaczej konieczne jest montaż dodatkowego światła w pomieszczeniu bez okna, niezależnie od tego czy jego przeznaczeniem jest pokój użytkowy, gabinet czy garderoba i czy mamy możliwość odsłonienia wydzielonego wnętrza.

podzielony pokoj na dwie czesci

Jak przedzielić pokój? Domowe sposoby

Jeśli nie chcemy przeprowadzać w pomieszczeniu generalnego remontu, montować szyn, prowadnic lub kupować dodatkowych materiałów do wykonania ścianek możemy zastosować kilka elementów dzięki którym na pewno uzyskamy odpowiedni efekt.

 • Barek – może posłużyć nie tylko jako wyspa kuchenna, ale również za jego pomocą przedzielić kuchnie i salon.
 • Rośliny – ustawienie dużych donic z wysokimi roślinami będzie pełniło funkcje naturalnego parawanu.

Ściany z trwałych materiałów

Na rynku istnieje wiele trwałych materiałów, za pomocą których mamy możliwość przedzielenia jednego pokoju na dwa mniejsze. Mogą być to między innymi:

 • Cegły – wykorzystując cegłę klinkierową, nie będzie konieczności wykończenia ściany, ponieważ jest ona efektowna i stylowa.
 • Pustaki – cechuje je nie tylko odpowiednia akustyka, ale również izolacyjność. Jest to jednak czasochłonna praca i konieczne jest wykonanie małego remontu.
 • Bloczki betonowe – posiadają odpowiednią akustykę i izolacyjność. Niema również konieczności ich murowania, ponieważ na rynku istnieje specjalny klej, za pomocą którego stale je zespolimy.

Obecnie istnieje wiele metod na przedzielenie pomieszczenia lub wydzielenia specjalnego miejsca do nauki, na gabinet lub strefy relaksu. Wszystko zależy od naszej pomysłowości oraz środków pieniężnych jakie posiadamy. Konieczność przedzielenia jednego pomieszczenia wcale nie musi być czasochłonne ani kosztowne, a większość metod możemy przeprowadzić sami bez konieczności zatrudniania fachowca.