Dziecięcy pokój marzeń – inspiracje i pomysły na tapety dla najmłodszych

Urządzanie pokoju dziecięcego to wymagające zadanie. Takie wnętrze musi zapewniać bezpieczeństwo i komfort. Powinno też być przyjazne dla małego mieszkańca. Estetycznie wykończone ściany, które cechują się odpornością mechaniczną i łatwością mycia to jeden z istotnych elementów wystroju. Oto najciekawsze propozycje tapet do pokoju dziecka!

Jak wybrać odpowiedni wzór tapety do pokoju dziecka?

Niekiedy rodzice doświadczają trudności w wyborze koloru i wzoru dekoracji ściennych do pokoju dziecka. Zadania nie ułatwia ogromna różnorodność ofert. 

Jeśli chodzi o wzór i kolorystykę, uniwersalne pastelowe barwy i subtelne wzory są zazwyczaj najlepszym, uniwersalnym rozwiązaniem. Sprawdzą się zarówno w pokoiku niemowlaka, jak i u starszego dziecka. Motywy roślinne, zwierzęce i geometryczne od dawna należą do ulubionych wzorów rodziców i maluchów, będą więc dobrym rozwiązaniem na długi czas. 

Zobacz tapety dziecięce na Tapetujemy.pl – https://tapetujemy.pl/wzory/tapety-dzieciece

Kolorystyka tapet dziecięcych – rola odpowiedniego doboru barw ścian

Wyraziste kolory w pokoju mogą być świetnym akcentem. Jednak należy pamiętać o umiarze. W sytuacji, gdy na półkach i na podłodze znajduje się dużo zabawek i kolorowych akcesoriów, łatwo o nadmiar bodźców. Dlatego kolorystyka ścian powinna równoważyć kompozycję.

W pokoju dziecka dobrze prezentują się kolory sąsiadujące ze sobą na kole barw oraz przeciwstawne. Ciekawą opcją jest wykorzystanie tapet dziecięcych na jednej ze ścian, a na pozostałych jednolite kolory. Dzięki temu można łatwo uniknąć wrażenia nadmiaru, jednocześnie eksponując dekoracyjne elementy. 

tapeta dziecięca

Jaki materiał najlepiej nadaje się na tapetę do dziecięcej sypialni?

Jeśli szukasz idealnej tapety do pokoju dziecka, pamiętaj o kilku ważnych parametrach. Okleina powinna być przede wszystkim wytrzymała, zmywalna i wodoodporna. Wszystkie te cechy są niezwykle przydatne. Dzięki temu przez długi czas tapeta do pokoju dziecka zachowa swoje walory estetyczne, nawet wtedy, gdy dziecko ją pobrudzi jedzeniem, kredkami lub klejem. Łatwe do zmywania i odporne na działanie promieniowania słonecznego tapety na podłożu flizelinowym i winylowym mogą posłużyć za przykład odpowiednich oklein do dekorowania dziecięcych pokoików. 

  Marmur w aranżacji wnętrz – wady i zalety

Wzornictwo tapet dziecięcych – jak dopasować dekoracje ścienne do wieku dziecka?

Tapetowanie to wygodny sposób na szybką zmianę wystroju wnętrza. Dlatego wiele osób dopasowuje motywy i kolorystykę okleiny do aktualnego etapu rozwoju dziecka oraz do funkcji, jakie pełni wtedy jego pokój.

Najchętniej wybierane tapety dla noworodka i niemowlęcia to przede wszystkim pastelowe, delikatne wzory przedstawiające urocze zwierzęta, chmurki, gwiazdki, motywy geometryczne i roślinne. Pomogą Ci stworzyć przyjazne i odprężające otoczenie dla dziecka i opiekunów.

Małe dzieci i przedszkolaki na pewno zwrócą uwagę na wzór tapety. W tym przedziale wiekowym pastele nadal są często wybierane, jednak równie dobrze sprawdzają się akcenty w wyrazistym kolorze. Kilkulatek z pewnością doceni wygląd tapety ze zwierzętami, pojazdami i fantazyjnymi postaciami. Okleiny mogą też tworzyć obrazek – fototapety przedstawiające las, góry i bajkowe scenerie to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych tapet. 

tapeta w łabędzie

Starsze dzieci chętniej wybierają łagodne kolory. Przedstawiciele tej grupy wiekowej zwykle wolą uniwersalne motywy oraz dekoracje personalizowane. W pokoju ucznia ciekawie wyglądają 3 lub 2 ściany w jednolitym kolorze oraz 1 lub 2 we wzory geometryczne: pasy, kropki itd. w korespondującej kolorystyce. Można też zastosować fototapetę z ulubionym motywem pociechy, podkreślając jej zainteresowania, hobby i marzenia. 

Delikatne pastele, wzory geometryczne, fototapety lub ciekawe fantazyjne wzory to najciekawsze propozycje dekoracji ściennych do pokoju dziecięcego. Postaw na wytrzymałe, trwałe okleiny winylowe i flizelinowe. Świetnie sprawdzają się tapety zmywalne, odporne na działanie promieniowania UV i ścieranie. Zaplanuj dekorację ścienną wygodną i łatwą w eksploatacji, która ozdobi pokój Twojej pociechy. Dopasuj wzór i kolorystykę do aktualnego etapu rozwoju dziecka lub zdecyduj się na uniwersalne i ponadczasowe motywy.