oczyszczanie domowej przestrzeni

Jak oczyszczać przestrzeń domową ze zbędnych rzeczy? Praktyczny poradnik

Mieszkanie czy dom jest naszą przestrzenią, w której przebywamy na co dzień. Nadmiar rzeczy gromadzonych z miesiąca na miesiąc, (a nawet przez lata!) potrafi skutecznie zniechęcić, przytłoczyć i sprawić, że porządki staną się prawdziwą udręką. Dlatego warto regularnie oczyszczać przestrzeń domową ze zbędnych rzeczy. Nauka takiego nawyku nie jest może prosta, ale przy odrobinie determinacji przynosi zaskakująco dobre rezultaty. Musisz jednak pamiętać, że taka czynność jest procesem dlatego nie nastawiaj się, że w ciągu jednego dnia pozbędziesz się wszystkich „gratów”. Przygotuj się do niego, zaplanuj odpowiednio czas, a przekonasz się, że domowe porządki nie są tak straszne i angażujące, jak myślałeś.

Wybierz jedno pomieszczenie i skoncentruj się tylko na nim

Jeśli chcesz, aby Twój dom zyskał ład i więcej przestrzeni, porządki podziel na kilka etapów. W każdym z nich postaw na jedno pomieszczenie i sukcesywnie pozbywaj się niechcianych przedmiotów. Zaczynasz od kuchni? Świetnie! Przejrzyj domową apteczkę usuwając przeterminowane leki. Sprawdź produkty spożywcze o długiej dacie przydatności, zdecyduj, które garnki dopełniły swojego żywota. Usuń również nadmiar nieużywanych szklanek czy nadtłuczonych kubków. Stawiasz na salon? Rozejrzyj się, które przedmioty wprowadzają nieład. Być może stare gazety leżą w nim już zbyt długo, a nieużywane piloty czy kable od sprzętu RTV mogą znaleźć drugie życie u kogoś innego. Działaj schematycznie i krok po kroku. W ciągu kilku dni zauważysz znaczną poprawę.

Miejsce dla niechcianych przedmiotów

Często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie w danej chwili wyrzucić czy oddać niepotrzebnych przedmiotów. Warto znaleźć dla nich miejsce, w którym swobodnie mogą kilka dni poczekać. Taka technika sprawdza się, gdy chcesz sprzedać swoje ubrania czy niepotrzebne już zabawki dzieci. Pamiętaj jednak, aby w przypadku wystawiania na portalach sprzedażowych robić to regularnie, w przeciwnym razie czas, którego będziesz potrzebował skutecznie zniechęci Cię do takich działań.

  Jak zadbać o czystość w placówkach medycznych? Sprawdź!

Nawyk, z którym będzie Ci łatwiej w przyszłości

To, że zdecydujesz się na usuwanie niechcianych rzeczy strefowo nie oznacza, że w innych pomieszczeniach nie znajdziesz w ciągu dnia czegoś, z czego niekoniecznie planujesz korzystać. Nie odkładaj go jednak na później czy „za chwilę”. Jeśli w praniu zaplątał się podarty t-shirt od razu wyrzuć go do kosza. Tak samo postępuj z każdym przedmiotem. W ten prosty sposób kolejne rzeczy będą znikać z Twojego domu, a Ty nie odczujesz tak dużego zmęczenia i znużenia porządkami. A co ważniejsze, w ciągu kilku dni zauważysz, jak wiele niechcianych przedmiotów opuściło Twoje cztery kąty.

Pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy nie jest tak skomplikowane, jakby się mogło wydawać. A przy odpowiedniej determinacji i dobrej organizacji sprzyja utrzymaniu ładu i porządku na co dzień. Warto więc poświęcić trochę energii, aby najbliższe otoczenie stało się przyjemne i przytulne.