Bardzo często zdarza się, że w naszych szafach, zwłaszcza, gdy jest w nich dużo ubrań odczuwa się zapach pleśni i wilgoci. Niestety sprawia to, że wszystkie ubrania przesiąkają tym nieprzyjemnym aromatem i konieczne jest ich ponowne pranie przed ich założeniem. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów w na to, by pozbyć się tego brzydkiego zapachu. Przedstawiamy kilka skutecznych metod na wilgoć w szafie.
Skąd się bierze zapach pleśni w szafie?
Zapach stęchlizny w szafie jest częstym problemem, z którym boryka się wiele osób. Na jego powstawanie wpływa brak możliwości przepływu powietrza, poupychana odzież i wilgoć, która utrzymuje się w ubraniach po praniu, mimo, że wydaje się być sucha, gdy je do niej wkładamy.
Przede wszystkim należy wiedzieć, że to nasza nieostrożność powoduje, że pojawia się zapach stęchlizny w szafie. Jeśli w naszym mieszkaniu nie występują problemy z wilgocią, nie posiadamy pleśni na ścianach to najprawdopodobniej wpływa na niego niedosuszone ubranie.
Innym powodem może być brak przepływu powietrza w szafie, przez co ubrania “nie mogą swobodnie oddychać”. Bardzo często upychamy swoje szafy ubraniami, których już od kilku lat nie nosimy. W takiej sytuacji ciepło oraz niedosuszone ubrania powodują, że w zakamarkach szafy pojawia się pleśń, którą przechodzi cała odzież. Brzydki zapach w szafie wydaje się być trudny do usunięcia, jednak istnieje kilka skutecznych metod na to, by pozbyć się go raz na zawsze.
Zapach stęchlizny i pleśni w szafie – jak go usunąć? 10 sposobów
Brzydki zapach w szafie to nie tylko zapach stęchlizny czy wilgoci, ale również tytoniu i innych kuchennych aromatów, którymi przechodzą w naszym mieszkaniu nie tylko ubrania, ale również na przykład zasłony czy dywany. Warto jednak pamiętać, że szafa jest zamknięta przez co nie przepływa przez nią powietrze. Jeśli upychamy w niej dużo ubrań to wietrzenie również nie jest skuteczne. Gdy naszym problemem jest zapach stęchlizny w szafie, należy przede wszystkim wszystko z niej wyjąć (może okazać się, że będzie potrzebne pranie całej jej zawartości). W między czasie możemy zająć się naszym meblem, który wymaga dokładnego czyszczenia.
Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na pleśń w szafie.
1. Ocet
Pierwszym sposobem na pozbycie się zapachu stęchlizny z szafy jest roztwór z wody i octu, którym należy dokładnie wymyć wnętrze mebla. Należy w tym celu wymieszać litr wody z dwiema łyżkami octu i dokładnie wymyć wnętrze mebla. Konieczne jest także sprawdzenie tylnej ściany, ponieważ bardzo często zdarza się, że pleśń na tyle szafy jest największym problemem. Konieczne jest również godzinne wietrzenie garderoby przy otwartym oknie, by miała ona możliwość “odparowania”. Gdy szafa jest już sucha, możemy spryskać dodatkowo jej wnętrze olejkiem zapachowym.
2. Goździki
W przypadku, gdy ocet nie pomógł, a wilgoć w szafie nadal się utrzymuje, możemy skorzystać z pomocy goździków. Do wnętrza szafy, wkładamy kilka zmiażdżonych goździków, które pochłoną brzydki zapach w szafie. Wiele osób nie lubi ich zapachu, można zastępczo wykorzystać pigwę lub sodę. Jeśli chodzi o tą ostatnią to nasypujemy jej trochę na talerzyk i wstawiamy na półkę.
3. Mleko
Nasze babcie również bardzo skutecznie radziły sobie z pleśnią i wilgocią w swoich szafach. Wykorzystywały w tym celu ciepłe mleko. Należy wstawić miskę z gorącym mlekiem do szafy i zamknąć ją czekając aż do jego wystygnięcia. Taki zabieg, jeśli jest taka konieczność, można powtórzyć nawet kilka razy, aż do skutku.
4. Ryż
Jest to produkt, który znajduje się w każdej kuchni, a dodatkowo nie tylko pochłania on zapachy, ale również wchłania wilgoć. Nie jest to pracochłonny sposób, wystarczy wsypać ryż do słoika lub bawełnianego woreczka i umieścić we wnętrzu szafy. Sprawi, że wilgoć w szafie zniknie. Można do słoiczka z ryżem wlać również kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, który rozniesie się po wnętrzu mebla.
5. Żwirek dla kota
Alternatywą dla pochłaniaczy brzydkiego zapachu w szafie jest najzwyklejszy koci żwirek, który skutecznie pochłania wilgoć i aromaty. Stosuje się go co 10 dni rozsypując go na talerzu lub w słoiku i wstawiając do garderoby.
6. Kawa
Zapach stęchlizny w szafie jest bardzo trudny do zlikwidowania. Z pomocą przyjdzie nam kawa! Wstaw do swojej szafy bawełniany woreczek z parzoną kawą lub nasyp kilka jej łyżeczek na talerzyk umieszczając na półce.
7. Sól
Jest jednym ze skutecznych pochłaniaczy wilgoci. Jeśli rozsypiemy ją w pojemniku i wstawimy na jakiś czas do szafy to wilgoć w szafie przestanie być naszym problemem. Sól w szafie należy pozostawić na kilka godzin, a następnie dokładnie umyć wnętrze szafy i wytrzeć ją do sucha. Zabieg można kilkakrotnie powtarzać.
8. Produkty chemiczne
Jeśli zauważymy pleśń na tyle szafy to niestety problem jest poważniejszy niż myśleliśmy, a pozbycie się jej zapachu jest uciążliwe. Możemy w tym celu wykorzystać produkty chemiczne, które kupimy w sklepach. Dzięki nim pozbędziemy się pleśni raz na zawsze.
9. Proszek do pieczenia
W połączeniu z octem lub wodą tworzy papkę, która skutecznie pochłania nie tylko samą pleśń, ale również jej zapach. Papkę należy nałożyć na wnętrze szafy i przecierać wilgotną ściereczką.
10. Olejek z drzewa herbacianego
Jego silne działanie skutecznie radzi sobie z pleśnią i wilgocią w naszych szafach. Za jego pomocą nie tylko pozbędziemy się brzydkich zapachów z szafy, ale także ją zdezynfekujemy. Należy zmieszać 1 szklankę wody z jedną łyżeczką olejku i spryskać płynem całą szafę pozostawiając na około 3 dni. Po tym czasie dokładnie myjemy wnętrze mebla i wycieramy do sucha.
Na rynku znajduje się ogromna ilość pochłaniaczy brzydkich zapachów w szafie, woreczków aromatyzujących oraz innych produktów. Nie zawsze jednak są one naprawdę skuteczne, a co gorsza często zdarza się, że ich cena jest zbyt wysoka. W naszej kuchni posiadamy wiele skutecznych produktów, dzięki którym nie tylko pozbędziemy się brzydkiego zapachu, ale również nadadzą wnętrzu ładnego zapachu.
Fanatyczka sprzątania i organizacji pracy, tutaj dowiecie się wszystkiego o sensownym planowaniu i efektywnym zajmowaniu się domem.