kobieta w rekawiczkach lateksowych

Wiosenne porządki w domu – jak je zaplanować od A do Z?

Gdy tylko pojawiają się pierwsze promienie słońca, z domowych kątów zaczynają wyzierać skutki naszego zimowego snu. Zaczynamy zauważać zabrudzone okna, kurz na meblach i w rogach podłogi. Nagle pojawiają się liczne pajęczyny, dotąd właściwie niezauważalne. Gdy za oknem zauważymy pierwsze oznaki wiosny, będzie to znak, że pora zabrać się za wiosenne porządki w domu. Jak to zrobić, gdy odczuwamy jeszcze zimowe zmęczenie i nie do końca mamy na tyle ochoty, by do porządkowania domowych zakątków podejść z zapałem i radością?

Wiosenne porządki – dlaczego warto je zrobić?

Okres jesieni i zimy to mniej więcej “pół roku mroku” – jak dowcipnie powiadają niektórzy. Przez ten czas wielu z nas odpuszcza gruntowne porządki, traktując temat domowej pielęgnacji przestrzeni znacznie bardziej na luzie i bez specjalnych wymagań. To zawsze mści się na wiosnę, gdy wraca słońce, światło i wszystkie nasze zaniedbania porządkowe widoczne się stają jak na dłoni. Po drodze okazać się może, że w ciągu ostatniej jesieni i zimy zgromadziliśmy na tyle dużo niepotrzebnych przedmiotów, że wraz z nadejściem wiosny warto będzie dokonać swoistej selekcji, w duchu porządkowania szaf z niepotrzebnej zawartości i zrobienia miejsca na nowe! Mycie podłogi to tylko szczegół. Na uporządkowanie i odświeżenie czeka kuchnia, łazienka, sypialnia oraz pokoje dla gości. Zatem pracy czeka nas mnóstwo!

Jak zaplanować wiosenne porządki?

“Plan” to najodpowiedniejsze słowo, aby wiosenne porządki zakończyły się sukcesem. Zbyt spontaniczne działania sprawią, że sami zapętlimy się w naszych pracach, biegając od jednej rzeczy do drugiej. W rezultacie gruntownie posprzątane nie będzie nigdzie. Domowe, wiosenne porządki warto przeprowadzać etapami i nie samodzielnie. Jeśli w domu mieszka pięć osób – wszyscy powinni się zaangażować do sprzątania po długiej zimy. Porządki dotyczyć powinny nie tylko wszystkich pokoi w domu, ale również garażu, podwórka i całego obejścia.

  Plamy z krwi - jak usunąć zaschnięte i świeże plamy krwi?

Jeśli za gruntowne sprzątanie domu weźmie się grupa osób, będą większe szanse na wcześniejsze ukończenie planu, co ma znaczenie, jeśli stale przekładamy wiosenne porządki z uwagi na napięty plan zajęć, pracę, opiekę nad dziećmi i cały szereg zajęć dodatkowych. W opracowaniu programu wiosennych porządków pomóc nam może specjalny planer. Domowy organizer wskaże nam, od sprzątania jakich miejsc powinniśmy zacząć na początku, by stopniowo przechodzić do trudniejszych zadań. Pamiętajmy, że sprzątamy zawsze od góry do dołu, od sufitu do podłogi.

Kuchnia

Gruntowne czyszczenie kuchni dotyczy przede wszystkim usuwania resztek jedzenia z kuchni, zmywarki oraz kuchenki. W czasie zimy, gdy gotuje się sporo, zwłaszcza na święta, w okolicach mebli lubią gromadzić się osady z pary, tłuszczu i plam, które na wiosnę koniecznie trzeba usunąć, aby nasza kuchnia nabrała pełni świeżości i ładnego wyglądu. Nie zaszkodzi posegregować zawartości szaf, w których przez ostatnie miesiące z pewnością zapanował niezły rozgardiasz. Koniecznie trzeba usunąć resztki rozsypanych przypraw z półek i umyć je dokładnie.

Łazienka

Wiosenne porządki w domu, jeśli chodzi o łazienkę, to chyba najżmudniejszy etap wszystkich działań. Łazienkowe płyty wraz z armaturą są materiałami opornymi na czyszczenie i trzeba sporo się napracować, aby przywrócić im naturalny i świeży wygląd. Oprócz podłogi i sufitu, nie można zapomnieć o wyczyszczeniu klatki wentylacyjnej, w której zbierają się największe ilości kurzu. Do tego dochodzi także gruntowne mycie kafelek wraz z fugami, szorowanie muszli klozetowej oraz kabiny prysznicowej. Koniecznie trzeba uporządkować wszystkie środki chemiczne w łazience, aby dzieci w domu nie miały do nich dostępu.

Sypialnia

Miejsce naszego codziennego snu wolne będzie od roztoczy i drobnoustrojów, gdy dokładnie je przewietrzymy i odkurzymy. Dywany przy sprzyjającej pogodzie warto wytrzepać na świeżym powietrzu. Szafy z garderobą aż się proszą w tej sytuacji o ponowne uporządkowanie i wyrzucenie tego, co z ubrań jest nam niepotrzebne. Właściwie, nie musimy niczego wyrzucać. Nieużywane lub stare ciuchy można zapakować do worka i przekazać na aukcję charytatywną lub umieścić w specjalnym kontenerze PCK.

  Jak oczyszczać przestrzeń domową ze zbędnych rzeczy? Praktyczny poradnik

Pokój dziecięcy

Po zimie pokój dziecięcy wygląda często jak po przejściu tornada, zwłaszcza,  jeśli naszym dzieciom nie zawsze chce się odkładać ulubione zabawki na miejsce. Wspólne porządkowanie zabawek i książek na półkach w dziecięcych pokojach może być znakomitą zabawą dla rodziców i dzieci. Być może przy okazji będzie trzeba też wyprać zasłony i zmienić pościel?

Salon

W salonie koniecznością będzie zadbanie o wygląd wszystkich mebli. Czas zainwestować w impregnaty do drewna, dzięki którym stoły, szafy, komody oraz drewniana obudowa foteli lub krzeseł wraz z nadchodzącymi promieniami słonecznymi odzyskają swój dawny blask. Dokładnie umyte okna oraz odpowiednio wypastowana podłoga nadadzą wnętrzu oczekiwanej świeżości, a także świeżego zapachu, działającego na wszystkie zmysły i pobudzającego do zmian.

Garaż

Garaż w ramach wiosennych porządków powinno się dokładnie zamieść, zrobić porządek z akcesoriami domowymi, kosiarkami, przyrządami elektrycznymi. Gruntowne umycie samochodu jak najbardziej wskazane.

Poddasze

Na poddaszu czas pożegnać wszelkie pajęczyny za pomocą długiej miotły. Trzeba sprawdzić, czy w okolicach dachu nie ma żadnego ptasiego gniazda i w razie konieczności przenieść je w inne, bezpieczne miejsce. Jeśli na strychu gromadzimy w kufrach pamiątki rodzinne, dobrze będzie dokonać przeglądu, by sprawdzić ich stan techniczny i oczyścić z pyłu.

O czym jeszcze warto pamiętać w trakcie wiosennych porządków?

W trakcie wiosennych porządków warto pamiętać o tym, że wszystko, czego się pozbywamy tak naprawdę nie przepada. Wiosenne porządki stają się świetnym pretekstem, aby można było się podzielić własnymi zbiorami z innymi. Obojętnie, czy temat dotyczy ubrań, książek, płyt czy jeszcze innych przedmiotów, na które nie ma w domu już miejsca. Starajmy się więc porządkować nasze domowe przestrzenie bez poczucia straty. Dzięki temu wróci do nas pozytywna energia.